Uluslararası Öğrencilerimiz TÖMER’den Mezun Oldu

  Yaklaşık 1 yıl önce hiç Türkçe bilmeden geldikleri AİBÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden (TÖMER) mezun olan 24 uluslararası öğrencimiz için İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde mezuniyet töreni düzenlendi. Törende, Bolu’da ve Üniversitemizde yaşadıkları anılarını Türkçe ifade eden, Türkçe şiirler okuyan ve skeçler oynayan öğrencilerimiz, Türkçe’yi artık rahatlıkla anlayabildiklerini ve konuşabildiklerini gösterdiler. Öğrencilerimiz eğitimlerine, Üniversitemizin çeşitli bölümlerinde devam edecekler.

  Mezuniyet törenine; AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hayrettin Öztürk, TÖMER Müdürü Doç. Dr. Halit Karatay ile öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Halit Karatay, TÖMER’in ikinci mezunlarını vermenin heyecanını yaşadıklarını belirterek, Dünya’nın değişik coğrafyalarından cehalete karşı mücadele etmek için ilim öğrenmeye gelen uluslararası öğrencilerimizin, iyi bir akademik Türkçe eğitimi alarak eğitim öğretimlerinin ilk aşamasını tamamladıklarını söyledi ve kendilerine bundan sonraki yaşamlarında başarılar diledi.

  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hayrettin Öztürk ise yaptığı konuşmada, “Sizler her biriniz ayrı bir ülke, ayrı bir kültürsünüz. Sizleri ülkemizde ağırlamaktan, sizlerin eğitimine katkıda bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Bundan sonraki yaşamlarınızda başarılar diliyorum, hepinizi tebrik ediyorum.” dedi.

  ‘Dünya’daki Problemlerin Çözümünde Eğitim Büyük Önem Taşıyor’

  Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, Dünya’daki sıkıntı ve problemlerin giderilmesinde eğitimin önemine değinerek, “Dünya’da bugün pek çok problem var. Bunların çözümünde bütün insanlığa görev düşüyor. Bugün Dünya’nın pek çok yerinde açlıktan ölen insanlar var. Neredeyse 1 milyara yakın insan açlıktan, sefaletten bitap bir şekilde hayatından vazgeçmek durumunda kalıyor. Maalesef bunlar çok zengin diye bildiğimiz ülkelerin hiç umurunda değil, görmezden geliniyor. Birimiz açlıktan ölürken diğerimizin keyfinin yerinde olması insanlık adına acı bir durum. Bu açıdan aldığımız eğitim, taşıyacağımız şuur büyük önem taşıyor. İnşallah Üniversitemizde alacağınız eğitimin, Dünya’nın bu tür problemlerinin çözümüne katkı sağlayacağını ümit ediyorum. Ülkelerinize döndüğünüzde insanlığa hizmet etmek amacıyla büyük hedefler kurar, o hedefler uğruna çalışır ve gayret gösterirsiniz.” diye konuştu.

  Başlarından Geçen Komik Olayları Anlatan Öğrenciler Salondakileri Güldürdü

  Mezuniyet töreni, öğrencilerin Türkçe olarak hazırladıkları etkinliklerle devam etti. Sunuculuklarını Gambiya’dan Yahya Sonko ile Rusya’dan Fatima Akhmedova’nın yaptığı programda TÖMER’deki anılarını hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade eden öğrencilerimiz, AİBÜ’den ayrılmadıkları için çok mutlu olduklarını, bölümlerine başlamak için ise sabırsızlandıklarını söylediler. Bazı öğrencilerimiz ise başlarından geçen komik olayları anlattılar. Afgan öğrenci Hadi Yaqoobi’nin Bolu’ya geldiği ilk hafta AİBÜ’de katıldığı antrenmanlarda ‘hadi, hadi!’ diye bağıran herkesin kendi ismini söylediğini sanması salondaki herkesi güldürdü.

  Etkinliklerin ardından öğrencilere, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hayrettin Öztürk, TÖMER Müdürü Doç. Dr. Halit Karatay ve öğretim elemanları tarafından mezuniyet belgeleri verildi. Tören, öğrencilerin mezuniyet kutlamalarıyla sona erdi.

  Önceki İçerikBolu Bağışçılar Vakfı Kreşi 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Kesin Kayıt Listesi
  Sonraki İçerikArı Yetiştiricileri, Rektör Coşkun’u Misafir Etti