Ufuk2020 Marie S. Curie Alanı Araştırma ve Yenilikçilik Değişim Programı (RISE) 2019 Yılı Çağrısı

  Ufuk2020 Programı altında yer alan Marie Skłodowska Curie Uluslararası Burs ve Araştırma Dolaşım Destekleri (MSCA); sunduğu yenilikçi ve mükemmel araştırma eğitimi fırsatları; cazip kariyer ve bilgi paylaşımı olanakları, uluslararası ve sektörler arası hareketlilik programları ile araştırmacıları kariyerlerinin farklı seviyelerinde desteklemektedir.

  Araştırmacıların konu sınırlaması olmadan proje önerisi hazırlayabildikleri MSCA Alanında kısa bir süre sonra açılacak olan Araştırma ve Yenilikçilik Değişim Programı (Research and Innovation Staff Exchange Scheme–RISE) çağrısı hakkındaki özet bilgileri aşağıda sunmak isteriz:

  Araştırma ve Yenilikçilik Değişim Programı (Research and Innovation Staff Exchange Scheme–RISE) Çağrısı:

  Başvuru tarihleri: 5 Aralık 2019 – 28 Nisan 2020

  Hedef kitle: İki tanesi AB Üye Ülkeler ve Asosiye Ülkelerden olmak kaydıyla, Avrupa içinden ve/veya dışından araştırma faaliyeti yürüten en az üç kuruluşun,  bir araya gelmesiyle oluşturulacak konsorsiyumlarla araştırma, teknik ve idarî personel değişimleri yapılması; böylece ortak bir araştırma projesi yürütülmesi ve uluslar/sektörler arası bilgi/teknoloji transferi sağlanmasını hedeflemektedir. Değişime katılacak personel her tecrübe seviyesinde olabilmektedir (kariyerinin başında, kıdemli, teknik, idarî vs). Değişime gönderilen araştırmacının bilgi transferi gerçekleştirmek üzere kurumuna geri dönüşünün sağlanması gerekmektedir.

  Proje yazan kurumların projeden elde edecekleri fayda: Dolaşıma katılan personelin kariyer gelişimi sağlanırken desteklenen proje önerisi konusunda araştırma yapılmaktadır. Araştırmacılara dolaşımda oldukları süre boyunca Avrupa Komisyonu tarafından aylık sabit destek sunulmaktadır. Dolaşımda olan araştırmacının maaşı kurumu tarafından ödenmeye devam ederken, Avrupa Komisyonu’ndan ek 2100 Avro destek verilmektedir. Dolayısıyla proje kapsamında yeni personel işe alımı (istihdam) beklenmemektedir; ortak kurumlarda çalışmakta olan personelin görevlendirilmesi esas alınır. Proje ortaklarında en az 1 aydır çalışmakta olan araştırma personeli, idarî ve teknik personel proje kapsamında değişime katılabilir.

  Proje süresi: En fazla 48 ay.

  Proje kapsamında fonlanacak araştırmacılar: Her araştırmacı/teknik ya da idari personel en fazla 12 ay değişime katılabilir.

  Proje başına düşen bütçe: Ortalama 1,1 milyon Avro.

  2020 çağrısı bütçesi: 80 milyon Avro.

  Fonlanma oranı ve şekli: %100 oranında hibe desteği şeklindedir.

  Proje kapsamında değişime katılacak her bir personele aylık ödenecek burs: 2100 Avro maaşa ek destek + 1800 Avro Araştırma&Eğitim masrafları için destek + 700 Avro kurumun idari masrafları için destek.

  Desteklenecek konular: Tüm araştırma konuları desteklenir. Disiplinlerarası ve çok disiplinli projeler de sunulabilir.

  Çağrı hakkında detaylar ve dokümanlar: https://ufuk2020.org.tr/tr/h2020/marie-curie/rise

  Ortak arama linki: Avrupa Komisyonu’na ait “Funding&Tenders Portalı” üzerinden ITN proje önerilerine ortak arayan kuruluşların ilanlarına ulaşılabilir. Bu linke erişim için lütfen tıklayınız.

  Yukarıda bilgileri verilen RISE çağrısına proje önerisi yazacak araştırmacılarımız, TÜBİTAK’ın sunduğu “U2020 Koordinatörlüğü Destekleme Programı”ndan faydalanabilir, dilerlerse proje ön değerlendirme/yazdırma/seyahat desteklerimizi kullanabilirler. Detay için lütfen tıklayınız.

  MSCA çağrıları ile ilgili her türlü sorunuz ve destek talepleriniz için ncpmobility@tubitak.gov.tr adresimiz aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.


  MSCA Türkiye Ekibi

   Tuğba ARSLAN KANTARCIOĞLU & Şeyma SAYIMLAR

  Marie Skłodowska-Curie Uluslararası Burs ve Araştırma Destekleri 

  Ulusal İrtibat Noktaları

   T +90 312 298 1778 – 1338

  E ncpmobility@tubitak.gov.tr

   TÜBİTAK – Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı

  AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi

  Tunus cad. No:80 Kavaklıdere Ankara 06100

  https://ufuk2020.org.tr/tr/h2020/marie-curie

  https://www.euraxess.org.tr/

  Önceki İçerik24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı
  Sonraki İçerikEuroNanoMed III 2020 Yılı Çağrısı Açıldı