TRT Akademi BAİBÜ’de

  TRT’de görev yapan alanında uzman isimlerin Üniversitemiz İletişim Fakültesi öğrencilerine yönelik düzenledikleri TRT Akademi Atölye başladı. Etkinlik kapsamında TRT Akademi ekibi, bilgi ve deneyimlerini üniversitemiz öğrencileriyle paylaşacak.

  TRT Akademi Atölye Çalışmaları, bugün, TRT radyolarının usta ismi Acar Acartürk’ün üniversitemizde gerçekleştirdiği canlı yayın ile başladı. Acar Acartürk, 10.00-12.00 saatleri arasında TRT FM’de yayınlanan Frekans programında, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve öğrencilerle eğlenceli bir canlı yayın gerçekleştirdi.

  Canlı yayın öncesinde, İletişim Fakültesi’nde TRT Akademi Atölye Çalışmaları bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya, öğrencilerin yanı sıra TRT Akademi ekibi de katıldı.

  İlk olarak öğrencilere hitap eden İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhsin Halis, Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olan TRT’nin Akademi Ekibini üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

  Türkiye’deki en genç İletişim Fakültelerinden biri olan İletişim Fakültemiz hakkında bilgi veren Prof. Dr. Halis, özetle “Halen Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Radyo TV Sinema olmak üzere 3 bölümde öğrencilerimiz eğitim görüyor. Görsel İletişim Tasarımı bölümümüze de alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra öğrenci almayı planlıyoruz. 650 lisans öğrencimiz, 39 yüksek lisans öğrencimiz var. Türkiye’deki iletişim alanında eğitim yürüten fakültemizde, bu alandaki insan gücünü desteklemek amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Sürekli gelişen, büyüyen, öğrencilerin tercih ettiği fakültelerden biriyiz.” diye konuştu.

  “TRT Akademi’den İletişim Alanında Önemli İpuçları Elde Edeceksiniz”

  TRT Akademi Atölye Çalışmalarının önemine işaret eden Prof. Dr. Halis, eğitim programının öğrencilerimizin ufkunu açacak, kariyerlerine avantajlar ve katkılar sağlayacak önemli bir çalışma olduğuna vurgu yaptı; “Hangi alanlarda kendinizi yetiştirebilirsiniz, hangi alanlara ilgi ve yeteneğiniz olduğu noktasında TRT Akademi’den önemli ipuçları elde edebileceksiniz.” dedi.

  TRT Eğitim Dairesi Başkanlığı Editör Yardımcısı ve Eğitim Sorumlusu Erhan Görgülüarslan ise yaptığı sunumda, TRT Akademi Atölye Çalışmaları, TRT Akademi Söyleşileri, TRT Eğitim Kampı ve TRT Akademi Dergisi hakkında öğrencilere ayrıntılı bilgiler verdi.

  TRT Akademinin amacını, üniversitelerdeki akademik dünya ile TRT arasında bir köprü kurmak olarak açıklayan Görgülüarslan, özetle “Niçin üniversitelere geliyoruz? TRT, kendi alanında çağdaş yayıncılık teknolojilerinin son seviyesine erişmiş bir kurumdur. Burada bulunan meslektaşlarımız, yurt dışı dahil olmak üzere kurumumuza gelen birçok personele eğitim vermektedir. Dolayısıyla biz bu tecrübemizi, üniversitelerde öğrencilerimizle paylaşmak istiyoruz. ‘Bu sektörde ekmek yemek istiyorum, bu sektörde kendimi geliştirmek istiyorum’ diyorsanız, bu eğitimlerin sizlerin geleceğine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. TRT Akademi Atölye Çalışmaları da bu düşünceyle oluştu. Öncelikle İletişim Fakültesi yetkilileri ile bir ön görüşme yapıyoruz. Öğrencilerimizin hangi alanda, ne tür eksikleri olduğunu belirleyip bir eğitim programı oluşturuyoruz. Bu kapsamda geçen yıl 14 üniversiteye gittik. Bugün burada sizler için de habercilikten radyoya, prodüksiyondan sosyal medyaya kadar geniş bir çerçevede eğitim programı belirledik. Umarım hepiniz için faydalı olur.” diye konuştu.

  TRT Akademi Atölye Çalışmaları ve eğitimciler hakkında bilgi veren Görgülüarslan, 3 gün sürecek eğitim programında Radyo Programcısı Acar Acartürk’ün ‘Beden Dili, Etkili Hitabet’, Prodüktör Bora Akarsel’in ‘TRT’de TV Program Yapım Süreci’, Başkameraman Murat Orhan’ın ‘Kameramanların Çalışma Alanları ve Kameranın Yapısı’, Işıkçı Cengiz Çiftçi’nin ‘Temel Işık Bilgisi’, Sesçi Murat Dağer’in ‘Temel Ses Bilgisi’, Editör Mehmet Ayfer Kancı’nın ‘Canlı Yayınlarda Sunum Teknikleri’ ve Sosyal Medya Uzmanı İbrahim Acar’ın ‘Sosyal Medya Yönetimi’ konularında eğitim vereceklerini söyledi.

  TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması Başvuruları Başladı

  TRT Eğitim Dairesi Başkanlığı Sosyal Medya Uzmanı İbrahim Acar ise, “Geleceğin İletişimcileri Yarışması” hakkında öğrencilere bilgi verdi. Acar, TRT’nin en prestijli yarışmalarından biri olan Geleceğin İletişimcileri Yarışmasının; Radyo Yayıncılığı, TV Yayıncılığı, Haber Yayıncılığı ve İnternet Yayıncılığı ana kategorileri içerisinde yer alan 12 dalda yapılacağını söyledi. Başvuruların, 21 Ekim 2019-29 Mayıs 2020 tarihleri arasında yapılabileceğini bildiren Acar, detaylı bilgilere www.trt.net.tr ya da www.trtgeleceginiletisimcileri.com adreslerinden ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

  Bilgilendirme toplantısının ardından TRT Akademi Atölye Çalışmaları, Acar Acartürk’ün TRT FM’de yayınlanan Frekans programıyla başladı. Canlı yayınlanan programa, öğrencilerin yanı sıra Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı da katıldı.

  TRT Akademi ekibini üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektör Alişarlı, üniversitemiz hakkında bilgi vererek, özetle “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, 1992 yılında kurulmuş vakıf destekli bir üniversite. Vakfın ve şehrin desteğiyle hızlı bir gelişme göstermiş ve Türkiye’nin önemli üniversitelerinden biri olmuş. İki metropol şehrin arasında, doğanın içinde bir üniversiteyiz. Eğitim ve sağlık şehri olan ilimizde, misafirlerimizi ve öğrencilerimizi en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz. 33 bin civarında öğrencimiz var. Doluluk oranımız bu yıl yüzde 98’i aştı. Bu da Türkiye ortalamasının üzerinde bir rakam.” ifadelerini kullandı.

  TRT’nin büyük ve köklü bir aile olduğunun altını çizen Rektör Alişarlı, “Bu bünye içerisinde yer alan TRT Akademi’nin, üniversite öğrencileriyle buluşup onlara tecrübelerini aktarmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Üniversitelerin eğitim, araştırma-geliştirme ve bunları topluma aktarma görevleri var ve bunları dengeli şekilde, birlikte yürütmek gerekiyor. TRT Akademi de bu noktada önemli bir görev üstleniyor.” dedi.

  Acar Acartürk ise, Türkiye’nin köklü üniversitelerinden biri olan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yayın yapmaktan büyük keyif duyduğunu vurgulayarak, “Bizleri üniversitenizde ağırladığınız için ekibim adına sizlere teşekkür ediyorum. Böyle köklü bir üniversiteyle iş birliği içerisinde bilgilerimizi ve deneyimlerimizi paylaşıyor olmaktan son derece mutluyuz.” dedi.

  TRT Akademi Atölye eğitim programı, 22-24 Ekim 2019 tarihleri arasında İletişim Fakültesi derslik ve Uzaktan Eğitim Merkezi Stüdyosunda gerçekleştirilecek.

  Önceki İçerikAçık Kapı Görüşmeleri Devam Ediyor
  Sonraki İçerikBolu Kent Konseyi’nden Rektör Alişarlı’ya Ziyaret