‘Selçuklu, Medeniyetimizin Mayalandığı Bir Dönemdir’

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörlüğü tarafından başlatılan Öğrenci Kültürel Gelişim Programı’nın bu haftaki konuğu, AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ahmet Ocak’tı. Selçuklu Devleti alanında çalışan ülkemizin sayılı akademisyenlerinden olan Ocak, “Selçuklu Devleti anlaşılmadan Osmanlı’yı anlayamayız. Selçuklu, medeniyetimizin adeta mayalanma dönemidir.” dedi.

  Bolu Belediyesi Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gencer ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Konferansta; Selçuklu devletinin kurucusu Selçuk Bey, Tuğrul Bey, Alparslan ve Melikşah hakkında bilgiler aktaran Doç. Dr. Ahmet Ocak, Selçuklu’nun Türk tarihi ile İslam tarihinin kesiştiği bir medeniyet olduğunu söyledi. Tuğrul Bey döneminde Anadolu’da büyük bir etki alanı oluşturan Selçuklu’nun muazzam bir siyasal ve askeri güce ulaştığını kaydeden Ocak, Alparslan’ın Malazgirt zaferinin de hem İslam hem de Türk tarihi açısından dönüm noktası olduğunu vurguladı.

  ‘Akçakoca, 100 yaşında Fethi Gerçekleştirdi’

  Bugün Türkiye’de birçok ilçenin Selçuklu komutanlarının ismini taşıdığına dikkat çeken Doç. Dr. Ocak, “Afşin, Birecik, Çubuk, Tutak gibi ilçe isimlerimiz Selçuklu komutanlarının isimleriydi. Düzce Akçakoca ismini, Selçuklu Komutanı Akçakoca’dan almaktadır. Akçakoca 100 yaşındayken bu fethi gerçekleştirmiştir.” dedi.

  ‘Nizamiye Medreselerinin Yüzlerce Kadın Müderrisi Vardı’

  Selçuklu’nun her alanda önemli atılımlar yaptığını ifade eden Ocak, Vezir Nizam’ül Mülk’ün kurduğu Nizamiye medreselerinin o dönemde dünyanın ilk üniversiteleri olduğunu hatırlatarak, “Yüzyıllar sonra Oxford, Sorbonne gibi üniversitelerin model olarak aldıkları Nizamiye Medreseleri’nde yüzlerce kadın alim müderrislik hatta saraya danışmanlık yapmıştır. Medeniyetimizin ulaştığı bu ufku mutlaka daha iyi bilmeliyiz.” diye konuştu. Doç. Dr. Ahmet Ocak’ın Selçuklu konferansı büyük bir ilgiyle takip edildi.

  Konferanslar Sürecek

  Bolu Belediyesi Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Bolu halkına da açık olan Öğrenci Kültürel Gelişim Programı kapsamında her hafta tarih, kültür, sanat ve edebiyat konularında konferanslar veriliyor. Daha önce Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ile Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen’in öğrencilerle buluştuğu program kapsamında 22 Aralık Pazartesi günü ise, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ‘Şehirlerin İmarında Tarihin Önemi ve Kültürel Değerlerin Yaşatılması’ konulu bir konferans verecek.

  Önceki İçerikÜniversite İçi FUTSAL Yarı Final Maç Sonuçları
  Sonraki İçerikSeminer: Neden Buradayız?