Seben İzzet Baysal MYO Öğrenci Yurdu Törenle Açıldı

  Geçen yıl temeli atılan ve İzzet Baysal Vakfı’nın Bolu’ya ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne (AİBÜ) kazandırdığı 133’üncü eseri olan Seben İzzet Baysal Meslek Yüksekokulu Öğrenci Yurdu, düzenlenen törenle açıldı. Törende, öğrenci yurdunun AİBÜ’ye devrini içeren protokol imzalandı.

  Törene; Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Seben Kaymakamı Osman Sayılır, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, mütevelli heyeti üyeleri, Seben protokolü, öğretim elemanları, öğrenciler ve Sebenliler katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, yurdun AİBÜ’ye devrine ilişkin devir teslim tutanağı İBV Eğitim Koordinatörü ve Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Yaman tarafından okundu. Ardından protokol, Aydın Baruş, Fehmi Küpçü ve Alaaddin Yılmaz’ın onur şahitliklerinde Prof. Dr. Hayri Coşkun ve Ahmet Baysal tarafından imzalandı. İmza töreninin sonunda Rektör Coşkun, Ahmet Baysal’a şükran plaketi ve tablo hediye etti.

  Törenin açılış konuşmasını yapan Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, İzzet Baysal Vakfı sayesinde yurdun kısa bir sürede tamamlandığını, öğrencilerin güzel ve konforlu bir yurda kavuştuğunu ifade ederek, vakıf ve Rektörlük başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. Seben’in üniversiteyle birlikte gelişmeye devam edeceğinin altını çizen Özbağ, her zaman öğrencilerin yanında olacaklarını ve onlara daha iyi bir gelecek hazırlamak için çalışacaklarını söyledi.

  ‘İzzet Baysal Vakfı, Hepimiz İçin Güzel Bir Örnek Teşkil Ediyor’

  Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ise konuşmasına, Geçmişte Bolu Basını sergisinde yer alan 1969 tarihli Yeni Hamle gazetesinde İzzet Baysal hakkında bir haber çıktığını anlatarak başladı. Coşkun, “Haber şöyle diyor: ‘İzzet Baysal fakirlere 1500 lira daha gönderdi.’ Rahmetli büyüğümüz İzzet Baysal hayatı boyunca Bolu’yu unutmamış, hayır konusunda ne lazım geliyorsa elinden gelen bütün gayreti göstermiş ve bunu hayatı boyunca devam ettirmiş. Hakikaten hayırlarla anılmasına vesile olan bu örnek davranışı dolayısıyla kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum, mekânı cennet olsun.” dedi.

  İzzet Baysal Vakfı’nın düşünce ve hedeflerini uygularken çok güzel hizmetler yapan bir kurum olduğunu, bundan sonra da yoluna aynı şekilde devam edeceğini ifade eden Rektör Coşkun, vakfın Bolu halkı ve üniversitemiz için güzel bir örnek teşkil ettiğinin altını çizdi. Konuşmasında Seben İzzet Baysal MYO’ya da değinen Coşkun, 3 programın daha gelecek yıl aktif duruma gelmesi için gayret gösterdiklerini sözlerine ekledi.

  Ahmet Baysal: ‘Çok Duygulu Bir Gün Yaşıyorum’

  Seben halkının zaman zaman yanına giderek ilgi gösterdiği İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ise zaman zaman duygulanarak yaptığı konuşmasında, “Bu yaşta çok duygulu bir gün yaşıyorum. Dedelerimizin toprağı Seben’e rahmetli amcamın ismini taşıyan yeni bir eser kazandırmanın memnuniyeti ve mutluluğu içindeyim. Kim derdi ki Türkiye’ye örnek hayır hareketlerine girişecek. Doğduğu toprakları, yaşadığı halkı unutmayacak. Böyle güzel bir amcaya sahiptim. Ne kadar mutlu bana, ne kadar mutlu kurduğu vakfın değerli üyelerine ki bu eserleri sonsuza kadar -emin olunuz bundan- hakikaten öyle bir kuruluş ki hiçbir bağışa bakmadan, O’nun bıraktığı varlığın gelirleriyle bu eserler sonsuza kadar devam edecek. Böyle bir hayırsever nerede bulunur? Allah O’na gani gani rahmet eylesin.” şeklinde konuştu. Konuşmasının sonunda Seben halkına seslenen Baysal, ilçeye okumak için gelen gençlerin evlerinden uzakta, Seben halkının sevgi ve ilgisine ihtiyaç duyduklarını hatırlatarak, Sebenlilerin sevgi ve ilgilerini öğrencilerden esirgememelerini istedi.

  ‘Allah, Bu Nesli Bolu’muzdan Eksik Etmesin’ 

  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise, vakıf medeniyetimizin eşsiz önderi olan İzzet Baysal’a Allah’tan rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, “Eğitim ve sağlık alanında yapılan yatırımların eşi yok. Vakıf, bu hayırlara yenilerini eklemek için çok büyük bir gayret içinde. Allah bu nesli Bolu’muzdan eksik etmesin ve Türkiye’deki her ile de nasip etsin.” dedi.

  Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ise, bu aziz ve necip milletin 2000 yıllık kadim medeniyetinin, kendinde olanı devletiyle, milletiyle paylaşan, hemhal olan vakıf kültüründen geldiğine dikkati çekerek, merhum İzzet Baysal ve kurduğu vakfın da bu kültürü yaşattığını söyledi.

  Bolu Valisi Aydın Baruş ise, bugün vatanını sevmenin, memleketine hizmet etme aşkının, doğduğu topraklara vefa borcunu ödemenin ne olduğunun müşahhas bir örneğinin yaşandığını ifade ederek, “Rahmetli İzzet Baysal, bütün bu faziletleri ve erdemleri ruhunda taşıyan ve bunu bütün Türkiye ve Dünya için örneğe dönüştüren eşsiz bir şahsiyetti. İzzet Baysal’ın başlatmış olduğu bu vakıf geleneğini, bu hayırseverlik geleneğini biz, dinimizin, kültürümüzün, hayırlı işlerde yarışın prensibinden alıyoruz. Bu prensibin, bu hayat ilkesinin bir kez daha hayata geçişinin örneğini Seben’de görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

  İzzet Baysal Vakfı’nın Ülkemize Hizmetleri Devam Ediyor

  İzzet Baysal Vakfı’nın ve İzzet Baysal’ın ailesinin ülkemize hizmetlerinin devam ettiğini anlatan Baruş, Kadriyeana Anaokulu, 50. Yıl Anaokulu ve İlkokulu ile 50. Yıl’ın bahçesindeki Mebrure-İlhan Bağışgil yatırımının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde açılacağını ve tüm halkımızı açılışlara beklediğini söyledi. Baruş, İzzet Baysal Ortaokulu ve kapalı spor salonunun temelinin atılacağını da sözlerine ekledi.

  Konuşmaların ardından protokol, öğrenci yurdu ile Seben İzzet Baysal MYO ve Seben elmasının yetiştirildiği uygulama bahçesini gezdiler. 4 bin 500 metrekare kapalı alana sahip Seben İzzet Baysal MYO Öğrenci Yurdu,  4 milyon 425 bin TL’ye mal oldu. 2 müdür, 2 memur ve 2 öğrenci görüşme odası ile 1 revirin de yer aldığı 48 odalı yurttan, 142 öğrenci yararlanabilecek.

  Önceki İçerikSeben İzzet Baysal MYO Öğrenci Yurdu Açılış Töreni
  Sonraki İçerikAİBÜ Yaşam Merkezi Yapımı Ön İzinli İrtifak Hakkı İhalesi Duyurusu