Sağlık Bakanlığı ile Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği Çalışması Yapılıyor

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde kamu-üniversite-sanayi iş birliği kapsamında önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı ile üniversitemiz arasında gerçekleştirilen toplantıda; MR, tomografi, dijital röntgen, mamografi vb. sağlık cihazlarının yerli üretimi, ihracatı ve araştırma-uygulama merkezinin kurulması konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

  Rektörlük makamında düzenlenen toplantıya; Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Selim Bener, Tıbbi Hizmet Alımları Planlama Dairesi Başkanı Hüseyin Dalgalı, Nükleer Radyasyon Dedektörleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜRDAM) Müdürü Prof. Dr. Ercan Yılmaz, Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Belenli, Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Emin Demirkol ile Sağlık Bakanlığı yetkili ve çalışanları katıldı.

  Toplantıda, Sağlık Bakanlığı’nın mevcut çalışmalarında üniversitemizden bilgi almak ve tecrübelerinden yararlanmak istediklerini ifade eden Selim Bener’e, Prof. Dr. Ercan Yılmaz ve Prof. Dr. İbrahim Belenli, sağlık cihazları ve parçaları ile ilgili üniversitemizde yaptıkları araştırma ve çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

  Üniversitemizde sağlık cihazları ve parçalarının yerli üretimi konusunda önemli çalışmalar yapıldığını anlatan Prof. Dr. Ercan Yılmaz, özetle “Dijital röntgenin sensörlerini üniversitemizde üretebiliyoruz. Bu kapsamda iş birliği yapabilecek altyapıya ve bilgi birikimine sahibiz. Ayrıca, mamografi cihazının yerli üretimi ile ilgili TÜBİTAK 1003 projesi kapsamında çalışmalara başladık. Mamografi cihazında kullanılacak CdZnTe kristalinin üretimini yapabilen 5 ülkeden biriyiz. Prototipi bir yıl içerisinde ortaya çıkacak ve mevcut mamografi cihazlarına göre 4 kat daha az radyasyon ile net görüntüler alabileceğiz. Bu proje, ODTÜ ve Sabancı Üniversitesi ile iş birliği kapsamında yürütülmektedir. Üniversitemiz burada sensör kısmını, ODTÜ kristal kısmını, Sabancı Üniversitesi elektronik bileşenini, İstanbul’daki iki hastane ise testlerini yapacaktır. Kısacası, Kamu-Üniversite-Sanayi iş birliği sağlandığında yüksek teknolojiye dayalı çok şey ortaya çıkabiliyor.” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. İbrahim Belenli ise özetle“Süperiletken tel ve bobin yapımı konusunda çalışan bir ekibiz. Süperiletken magnet, MR cihazlarının en temel ve en pahalı bileşenidir. Türkiye’de süperiletkenler ve MR sistemleri üzerinde çalışan yaklaşık 400 akademisyen olmakla birlikte süperiletken tel ve bobinler konusunda en uzman kurum üniversitemizdir. Bu teknolojinin ülkemizde geliştirilmesinin önündeki en temel engel kriyojenik soğutma teknolojisinin mevcut olmamasıdır. Mesela biz ürettiğimiz bor tabanlı süperiletken tel ve bobinleri test etmek için Polonya’ya gönderiyoruz. Bu testleri Türkiye’de gerçekleştirebilirsek hem ülkemizdeki hem de civar ülkelerdeki akademisyenlere ve firmalara hizmet sunabiliriz. MR sistemlerine yönelik Ar-Ge imkanlarımız bu sayede çok daha hızlı oluşabilir ve gelişebilir. Biz BAİBÜ olarak Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na sunulmuş olan ‘Kriyomanyetik Tıbbi Tanı Teknolojileri Ar-Ge Merkezi’ isimli alt yapı projemiz hayata geçtiğinde MR sistemleri konusunda yerli teknoloji oluşturulmasına çok ciddi katkılar sunabiliriz.” açıklamasında bulundu.

  Toplantının sonunda konuklar, Tıp Fakültesi, İzzet Baysal Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile NÜRDAM’ı ziyaret ettiler.

  Önceki İçerikTürkiye Yerel Buğdaylar Sempozyumu Özet E-Kitapçığı Yayında…
  Sonraki İçerikGenç İş Adamlarından Rektör Alişarlı’ya Ziyaret…