Rektörlüğümüz Dünya Engelliler Günü’ne Özel Sportif Etkinlikler Düzenledi 

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel sportif etkinlikler düzenlendi. Üniversitemiz Engelli Öğrenci Danışma ve Koordinasyon Birimi ve Bolu Gençlik Merkezi Genç Ofis’in, Spor Bilimleri Fakültesi desteğiyle düzenlediği farkındalık etkinliğine, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı da katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın yanı sıra, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Samettin Gündüz, Prof. Dr. Aydın Him ve Prof. Dr. Kamil Gürel, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümid Karlı, Bolu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Recep Peker Eryılmaz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Şerafettin Çilkara, Ak Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu İl Temsilcisi Necati İşler, BAİBÜ Engelli Öğrenci Danışma ve Koordinasyon Birimi Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Sansi, Milli Okçular Merve Nur Eroğlu ve Ömer Aşık ile Spor Bilimleri Fakültesi akademisyenleri, sporcular ve öğrenciler katıldı.

  Etkinliğin açılış konuşmasını BAİBÜ Engelli Öğrenci Danışma ve Koordinasyon Birimi Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Sansi yaptı. Sansi, konuşmasına, “Bugünkü etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen başta Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı hocamıza ve Rektör Yardımcılarıma, Spor Bilimleri Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ümid Karlı hocamıza, Bolu Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Gençlik Ofisi yönetici ve çalışanlarına, ayrıca bu etkinliğin düzenlenmesinde her adımda katkısı olan Araştırma Görevlisi Ahmet Özsoy hocamıza teşekkürü borç bilirim.” diyerek başladı.

  Türkiye Engelliler Araştırması verilerine göre, Türkiye nüfusunun yüzde 12.29’unun engelli bireylerden oluştuğunu hatırlatan Dr. Öğr. Üyesi Sansi, “Dünya engellilik raporu da, engelliliğin, yaşlılar, kadınlar ve sosyoekonomik düzeyi düşük olan bireyleri daha çok etkilediğini, engelli olan bireylerin daha kötü sağlık ve sosyoekonomik şartlar altında olduğunu ve sağlık, eğitim, istihdam, ulaşım ve bilişim gibi ana hizmetlere erişimde büyük güçlük yaşadıklarını kanıtlarla ortaya koymaktadır. Bununla birlikte engellilerle ilgili yaşanan erişilebilirlik problemleri, tüm dünyada bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

  “Engelli Sporlarını Tanıtmak ve Engellilere Yönelik Farkındalığı Artırmak İçin Bu Etkinliği Düzenledik.”

  Uzmanların, engellilik kavramının insan hakları temelli bakış açısıyla ele alınması ve yaşama tam ve eşit koşullarda katılımlarının sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini belirttiklerini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Sansi, “Bu bağlamda, 1992 yılında BM Genel Kurulu tarafından engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmek ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığı artırmak amacıyla ilan edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün önem ve anlamını vurgulamak adına, engelli sporlarını tanıtmak ve engellilere yönelik farkındalığı artırmak için bu etkinliği düzenlemiş bulunmaktayız.” diye konuştu.

  Rektör Alişarlı: “Engelli Kardeşlerimizin Yaşamlarını Kolaylaştırmak Adına BAİBÜ Olarak Elimizden Gelen Gayreti Gösteriyoruz.”

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise, konuşmasına “3 Aralık Dünya Engelliler günü münasebetiyle, tüm kardeşlerimizin ve sporcularımızın bu anlamlı gününü kutluyorum.” diyerek başladı. Engelli bireylerin sadece bir gün hatırlanmaktan dolayı kırgın ve şikayetçi olduklarının farkında olduğunu kaydeden Rektör Alişarlı, “Engelli kardeşlerimiz, ‘Bizi sadece 3 Aralık günü hatırlıyorsunuz, geriye kalan 364 gün bizlerden bihaber yaşıyorsunuz.’ diyorlar. Tabii ki bu sitemlerinde elbette haklılar. Bu sesi göz ardı etmek mümkün değil. Ama yaşamlarını kolaylaştırmak adına üniversite olarak elimizden gelen ne varsa, onları yapmaya gayret ediyoruz. YÖK’ün Engelsiz Üniversite etkinliğine, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi olarak biz de katılıyoruz. Turuncu ve Mavi bayraklarımız ve sertifikalarımız var. Amacımız bu konuda en iyi noktaya kısa zamanda erişmek. Bunun için Engelli Öğrenci Danışma ve Koordinasyon Birimi’ni kurduk. Onlar da çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Bu nedenle Ahmet Sansi hocama ve emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

  Rektör Alişarlı: “Kim Engelli Sorusunu Herkesin Kendisine Sormasını Rica Ediyorum.”

  Meslek Yüksekokulları ile ilgili yurtdışında katıldığı bir programda, engelli bireyler için neler yapıldığını öğrenmek istediğinde, bir okul müdürünün ‘Kim engelli buna karar veremiyoruz.’ sözünü unutmadığını vurgulayan Rektör Alişarlı, özetle “Bu söz beni çok etkilemişti. Şu anda ben sizleri duyabiliyorum, siz de beni duyabiliyorsunuz ama eminim içinizden birileri çok daha iyi duyabiliyor; bir müzik kulağına sahip olabiliyor mesela. Engelli kardeşimin bu noktada benden daha fazla bir becerisi ve yeteneği olabiliyor. O zaman soru şu: Ben, ona göre bir engelli miyim? Herkesin bu soruyu kendisine sormasını rica ediyorum. Engelli bir birey, sporda dereceler alıyor; ben alamıyorum. Uzun mesafe atlayabiliyor, ben atlayamıyorum. O zaman, ben de onlara göre bir engelli miyim?. Kimsenin ne olacağı belli olmaz. Bunu göz ardı etmeden, sağlımızın kıymetini bilerek, yaşamımızı birlikte ve huzur içinde sürdürmenin gayretini göstermemiz gerekiyor. Bu nedenle de, bu tür günler anlamlı ama bu günlerin her zaman olması gerekiyor. Selam, muhabbet ve yardımlaşmanın her zaman devam etmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

  Selçuk Ecza Deposu yöneticilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum

  Rektör Alişarlı, Üniversitemize, Goalball karşılaşmalarında kullanılan kale, gözlük, futbol topu ve formaların sağlanması amacıyla destek verecek Selçuk Ecza Deposu ve değerli yöneticilerine de teşekkür etti. Goalball oyunlarına ilginin günden güne arttığına dikkat çekerek, Spor bilimleri fakültesi dekanlığımıza Goalball ve Oturarak veleybol hakemliği ve antrenörlüğü eğitimleri konularında seçmeli dersler önermelerini tavsiye ettiler. Alişarlı gençlere goalball’e yönelmeleri tavsiyesinde bulundu.

  Milli Okçulardan Atış Gösterisi 

  Konuşmaların ardından, okçulukta Avrupa dereceleri olan engelli öğrencilerimiz Milli Okçular Merve Nur Eroğlu ve Ömer Aşık, ok atışı gösterisi yaptılar. Gösteriye, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’da eşlik ederek, milli okçular ile birlikte başarılı bir ok atışı yaptı.

  Gönüllü Öğrencilerimizden Goalball Gösterisi

  Konuşmaların ardından gönüllü öğrencilerimiz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne dikkat çekmek amacıyla, engelli bireylere özel bir spor dalı olan Goalball gösterisi gerçekleştirdiler. Topun içindeki zil sesini takip eden sporcuların, karşı takıma gol atmaya ya da karşı takımdan gol yememeye çalıştıkları bir oyun olan Goalball gösterisini, ilk atışı yapan Rektör Alişarlı başlattı.

  Oturarak Voleybol Turnuvasında Dostluk Kazandı

  Gönüllü öğrencilerimizin kurduğu 13 takım arasında 1 ve 2 Aralık 2021 tarihlerinde yapılan karşılaşmalarda şampiyon olan takımımızla, Süper Ligde oynayan Bolu Gençlik Merkezi Spor Kulübü takımı arasında ise, oturarak voleybol müsabakası yapıldı. Hakem Emre Çakır’ın yönetiminde 2 set oynanan müsabakanın ilk setini, 25-22’lik skorla BAİBÜ takımı kazandı. İkinci seti ise, Bolu Gençlik Merkezi Spor Kulübü 25-15 aldı. 1-1 biten müsabakada, dostluk kazanmış oldu.

   

  Ödül Töreni

  Oturarak Voleybol müsabakasında mücadele eden takımlara kupa ve madalyaları, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürü Şerafettin Çilkara tarafından verildi.

  Gönüllü öğrencilerimizin kurduğu 13 takımdan, 1 ve 2 Aralık 2021 tarihlerinde düzenlenen karşılaşmalarda 2’nci ve 3’üncü olan takımlara kupa ve madalyaları, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümid Karlı ve Ak Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner tarafından takdim edildi.

  Goalball’de karşılaşan takımlara kupa ve madalyaları, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu İl Temsilcisi Necati İşler ve Bolu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Recep Peker Eryılmaz tarafından verildi.

  Milli Okçular Merve Nur Eroğlu ve Ömer Aşık’a madalyaları, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz tarafından takdim edildi.

  Etkinliklerin sonunda Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel düzenlenen Oturarak Voleybol musabakasında mücadele eden öğrencilere yemek ikramında bulundu.

  Önceki İçerikHak-İş’e Bağlı Öz Büro-İş Sendikası Bolu İl Başkanı Dikmen’den Rektör Alişarlı’ya Ziyaret
  Sonraki İçerikTaziye Mesajı (Mehmet Muhittin Çatal’ın Babasının Vefatı)