Rektör Alişarlı Özbekistan Üniversiteleri ile Anlaşmalar İmzaladı

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı Özbekistan’a ikili ilişkileri geliştirmek ve üniversitemizin uluslararasılaşma hedeflerine ulaşmak amacıyla bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

  Alişarlı “Hedefimiz Kardeşliği Pekiştirmek, Akademik Güç Birliği Yapmak”

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı kardeş ülke Özbekistan ziyaretleri dolayısıyla yaptığı açıklamada; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev’in arasındaki karşılıklı iyi niyet ve çabanın altını doldurmak, Türkiye ve Özbekistan arasında kurulan diplomatik ilişkilerin 30. yılı kapsamında kardeş ülkeler arasında her alanda inşa edilen iş birliğini geliştirmek ve güçlendirmek için Özbekistan’a bir dizi ziyarette bulunduklarını ifade etti.

  Rektör Alişarlı; şu an ülkemizde 240 binden fazla uluslararası öğrencinin bulunduğunu, Sayın Cumhurbaşkanımızın yükseköğretim kurumları olarak kendilerine verdiği talimatlar doğrultusunda bu rakamı 2023 yılında 350 bine ulaştırmak hedefine yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Üniversitemizde 2800 uluslararası öğrencinin eğitimini sürdürdüğüne dikkat çeken Alişarlı, bu öğrencilerden 137’sinin Özbekistanlı öğrenciler olduğunu vurguladı. Bu rakamın Türkiye’de bulunan toplam 2000 Özbek öğrenciden yaklaşık %7’sine tekabül ettiğinin altını çizen Rektör Alişarlı, mevcut Özbek öğrenci oranının genel oranda hayli yüksek olduğunu belirtti.

  Özbekistan’a yaptıkları bu önemli ziyarette kardeş ülkemizden daha fazla genci ülkemizde ve Üniversitemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyacaklarını söyledi. Bu bağlamda son olarak bu ziyarette hedeflerinin kardeşliği pekiştirmek ve akademik alanda ihtiyaç duyulan güç birliği sağlamak olduğunu vurguladı.

  Özbekistan Ziyareti Programında İlk Durak Taşkent Büyükelçiliği

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve heyeti ilk ziyaretini Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçiliğine yaptı. Ziyarette Büyükelçi Olgan Bekar ile bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı Üniversite olarak Özbekistan ziyaretleri hakkında bilgi vererek akademik çalışma imkanları konusunda istişarelerde bulundu. Görüşmede ayrıca Sayın Büyükelçiye; ziyaret edilecek üniversiteler ve 12 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek BAİBÜ ULÖS ile ilgili bilgilendirme yaptı. Ziyaretlerinden dolayı Büyükelçi Olgan Bekar Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve heyetine teşekkür etti.

  Özbekistan Üniversitelerine Ziyaretler

  İkili iş birliklerini geliştirmek üzere Özbekistan üniversitelerini ziyarette Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’ya; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Kürtül ve BAİBÜ TÖMER Müdür Yardımcısı Yılmaz Bacaklı eşlik etti. Rektör Alişarlı ve Heyeti Taşkent’te Taşkent Muhammet El-Harezmi Bilgi Teknolojileri Üniversitesi ve Mirzo Ulugbek Özbekistan Milli Üniversitesi; Buhara’da Buhara Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü, Buhara Devlet Tıp Enstitüsü ve Buhara Devlet Üniversitesi; Semerkant’ta ise İpek Yolu Uluslararası Turizm Üniversitesi olmak üzere toplam 6 üniversite ikili ilişkileri geliştirmek amaçlı anlaşma imzaladı. Anlaşmalar sırasında karşılıklı bilgi alışverişinde de bulunuldu. Üniversitelerin çalışmaları ve imkanlarına ve iş birliği yapılabilecek alanlara ilişkin tespitler yapıldığı görüşmelerde karşılıklı hediyeleşmeler de gerçekleştirildi.

  Taşkent Muhammet El-Harezmi Bilgi Teknolojileri Üniversitesi ile İşbirliği Protokolü

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve Heyeti akademik iş birliğine dönük ilk ziyaretlerini Özbekistan’ın Taşkent şehrinde bulunan Taşkent Muhammet El-Harezmi Bilgi Teknolojileri Üniversitesine yaptılar. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Nasrullayev Nurbek Baxtiyorovich ziyaret sırasında üniversitelerinin altyapısı, tarihi, günümüzün kazanımları ve fırsatları hakkında bilgiler verdi. Görüşmelerde özellikle yazılım ve siber güvenlik alanlarında araştırma ve geliştirme çalışmaları ile spor alanındaki çalışmalarda birlikte çalışma konusunda prensip kararı alındı. Ardından Taşkent Muhammet El-Harezmi Bilgi Teknolojileri Üniversitesi ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Anlaşma kapsamında akademik değişim programlarının kurulması, konferanslar düzenlenmesi, eğitim ve araştırma kaynaklarının paylaşılması ve bir dizi konuda iş birliği yapılması kararlaştırıldı.


  Mirzo Ulugbek Özbekistan Milli Üniversitesi ile İş birliği Protokolü

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü ve Heyeti Taşkent şehrindeki ikinci ziyaretini Mirzo Ulugbek Özbekistan Milli Üniversitesi’ne gerçekleştirdi. Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmat Saburov tarafından Üniversitenin mevcut durumu, tarihi, vizyonu konusunda geniş bir bilgi paylaşımı yapıldı. İki ülke arasındaki yakınlığın gün geçtikçe arttığı bundan iki ülkenin de kazançlı çıktığı vurgulanarak bu yakınlığı artırabilecek ortak çalışma alanları üzerinde duruldu. Daha sonra Mirzo Ulugbek Özbekistan Milli Üniversitesi ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Anlaşmanın kağıt üzerinde kalmaması, gerekli çalışmaların ivedilikle yapılarak karşılıklı öğretim üyesi ve öğrenci değişiminin yanı sıra farklı akademik çalışmaların planlanması konusunda ortak bir irade ortaya konuldu.

  Buhara Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü ile İş birliği Protokolü

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü ve Heyeti Taşkent’ten sonra gittikleri Buhara’da da çeşitli üniversitelerle temaslarda bulundu. Buhara’da ilk olarak Buhara Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü ile görüşen heyete Rektör Prof. Dr. Barakayev Nusratulla Rajabovich Buhara şehri ve Üniversitelerinin şehirleri için önemi konusunda açıklayıcı bilgiler verdi. Sonrasında her iki Üniversite de kendi tarihleri, yapıları ve vizyonları konusunda karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Ardından Buhara Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Özellikle Buhara şehrinin ihtiyaç duyduğu mühendislik alanlarında çözüm ortağı olma fikri benimsendi.


  Buhara Devlet Tıp Enstitüsü ile İş birliği Protokolü

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve beraberindeki heyet Buhara’da ikinci olarak Buhara Devlet Tıp Enstitüsü ile bir görüşme gerçekleştirdi. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Teshayev Shuhrat Jumayevich tarafından karşılanan heyete Üniversite ile ilgili bilgi verildi. İki ülke arasında gelişen ilişkilerin yakın zamanda geldiği noktanın son derece önemli olduğu ve bu yakın çalışma iradesinin üniversitelerin katkısıyla daha da ileriye taşınmasının gerekliliği üzerinde duruldu. Ardından Buhara Devlet Tıp Enstitüsü ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

  Buhara Devlet Üniversitesi ile İş birliği Protokolü

  Buhara’da Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve beraberindeki heyet son olarak Buhara Devlet Üniversitesi’ni ziyaret etti. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Khamidov Obidjon Khafizovich tarafından karşılanan heyete Üniversitenin altyapısı, tarihi, vizyonu ve imkanları hakkında bilgiler verildi. Her iki heyet de birlikte çalışmanın sadece Üniversiteler için değil, temsil edilen ülkeler için ciddi kazanımlar sağlayacağı konusunda ortak bir görüş bildirdi. Ardından Buhara Devlet Üniversitesi ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.


  İpek Yolu Uluslararası Turizm Üniversitesi ile İş birliği Protokolü

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve beraberindeki heyet son olarak Semerkant şehrinde bulunan İpek Yolu Uluslararası Turizm Üniversitesi’ni ziyaret etti. Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eltazarov Juliboy Danaboyevich tarafından karşılanan heyete Üniversitenin altyapısı, tarihi, vizyonu ve imkanları hakkında bilgiler verildi. Özellikle turizm ve gastronomi alanlarında yakın ilişkiler geliştirme konusunda tam bir mutabakat sağlandı. Bu alanlarda karşılıklı olarak nelerin yapılabileceği üzerinde duruldu. Sonrasında İpek Yolu Uluslararası Turizm Üniversitesi ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

   

  Önceki İçerikBabalar Günü Semineri / Çevrimiçi
  Sonraki İçerik17/06/2022 Tarihli Öğretim Üyesi Alımı İlanı