Parkinson Hastaları BAİBÜ’de gerçekleşen Beyin Pili Ameliyatıyla Sağlıklarına Kavuştu

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, iki Parkinson hastası, yapılan başarılı beyin pili ameliyatı sayesinde titreme, yavaşlık ve yürüme zorluğu şikayetlerinin tamamına yakını iyileşmiş olarak taburcu edildi.

  İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Parkinson ve Hareket Bozuklukları Polikliniği’nde Doç. Dr. Bekir Enes Demiryürek tarafından takip ve tıbbi tedavi altında olan ve yapılan tetkikler sonucunda beyin pili ameliyatına uygun bulunan biri 11, diğeri 7 yıldır Parkinson hastalığı ile mücadele eden iki hastaya, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Yaşar Dağıstan ve Dr. Öğr. Üyesi Özgür Şenol tarafından başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Operasyonun ardından hastalar, titreme, yavaşlık ve yürüme zorluğu şikayetlerinin tamamına yakını iyileşmiş olarak hastaneden taburcu edildiler.

  Esansiyel Tremor (Titreme Hastalığı) ve Parkinson hastalığının tedavisinde temel prensibin, hastalık bulgularını baskılamaya yönelik ilaç tedavileri olduğuna işaret eden Doç. Dr. Bekir Enes Demiryürek, özellikle ilaç tedavisi ile motor dalgalanmaları veya istemsiz hareketleri izlenen, ilaç cevabı yetersiz ya da zamanla ilaca cevabı azalan bulguları olan hastalarda, beyin pili tedavisinin önemli bir seçenek olduğunu vurguladı.

  “Cerrahi Adayı Olabilecek Hastalar, Titiz Bir Ön Değerlendirme ile Belirleniyor”

  Esansiyel Tremor ve Parkinson hastalıklarında, cerrahi adayı olabilecek hastaların titiz bir ön değerlendirme sonrası belirlendiğini ifade eden Doç. Dr. Demiryürek, beyin pili ameliyatlarının başarısının doğru tanı, klinik ve cerrahi uygunluk, cerrahi planlama ve uygulama gibi birçok faktöre bağlı olduğunu söyledi.

  Beyin pili operasyonlarını başarılı şekilde gerçekleştiren İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Yaşar Dağıstan ve Dr. Öğr. Üyesi Özgür Şenol da, operasyonlar hakkında bilgi verdiler.

  Operasyonun önemli bir bölümünde hastaların bilincinin açık olduğunu kaydettiler. Beyindeki derin merkezlere yerleştirilen elektrotların genellikle köprücük kemiği altındaki göğüs bölgesine yerleştirilen batarya ile birleştirildiğini dile getiren Doç. Dr. Dağıstan ve Dr. Öğr. Üyesi Şenol, bataryaların sağladığı elektriksel uyarımın beynin derin merkezlerinde hastalıkla ilgili bölgelere yayılarak hastalarda titreme, donma, hareket azlığı gibi şikayetlerin azalmasını ya da tamamen düzelmesini sağladığını ifade ettiler.

  Gerek Bolu gerekse çevre illerden başvuran Parkinson hastalarının titizlikle değerlendirilerek, uygun hastalarda beyin pili ameliyatı planlamalarına hızla devam ettiklerini belirten hekimler, hastaların günlük yaşam aktivitelerini olabildiğince düzeltmek ve yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi çatısı altında Psikiyatri ve Anestezi Anabilim Dallarının da desteğiyle çalışmalarına devam ettiklerini sözlerine eklediler.

  Önceki İçerik4/B Sözleşmeli Personel (Canlı Model) Alım İlanına Başvuran Adaylara İlişkin Duyuru
  Sonraki İçerikZiraat Bankası Bolu Yöneticilerinden Rektör Alişarlı’ya Ziyaret