Öğretim Elemanları İçin Uzaktan Öğretim Rehberi

  Dünya çapında yaşanan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeydeki bütün teorik dersler ile uygulamalı derslerin teorik kısımları, 30 Mart 2020 tarihinden itibaren uzaktan öğretim yoluyla yürütülecektir. Öğretim elemanlarımız derslerini, ders içeriğine göre karar vererek kendi tercihleri ile eş zamanlı (senkron), eş zamansız (asenkron) veya her iki yola da başvurarak verebileceklerdir.

  Uzaktan eğitim sürecini verimli bir şekilde geçirebilmek, olası sorunların daha hızlı çözüme kavuşabilmesini sağlamak amacıyla her akademik birime bir uzaktan öğretim koordinatörü atanmıştır. Uzaktan öğretim koordinatörleri kendi akademik birimlerindeki öğretim elemanlarına, uzaktan öğretim için kullanılacak altyapı ve teknolojiler konusunda rehberlik etmek amacıyla görevlendirilmişlerdir. Koordinatörlere gerekli bilgilendirmeler yapılmakta ve İBUZEM ile iletişim kanalları sunulmaktadır. Bu yüzden uzaktan öğretim süreci ile ilgili bir ihtiyaç hâsıl olduğunda lütfen birim koordinatörünüze başvurunuz.

  Derslerimi eş zamanlı nasıl yürütürüm?

  Derslerinizi örgün eğitimde olduğu gibi öğrencilerinizle aynı anda bir araya gelerek sanal sınıf oturumlarında yürütebilirsiniz. Üniversitemiz bunun için Google G Suit for Education hizmetlerinden yararlanacaktır. Öğretim elemanlarımız için oluşturulan aşağıda belirtilen hesaplar ile Google Hangouts Meet (http://meet.google.com) kullanarak eş zamanlı toplantılar düzenleyebilecek ve bu toplantılarını kayıt altına alarak öğrencilerin daha sonra kullanımına sunabileceklerdir. Ayrıca Hangouts Meet uygulaması, mobil cihazlar aracılığı ile de sanal sınıf oturumları yürütmek amacıyla kullanılabilir. Google hesaplarına giriş için kurumsal e-posta adresinizin @ işaretinden önceki kısmı (kullanıcı adı) ve @ işaretinden sonra ise ef.ibu.edu.tr olacak şekilde yazılarak ileri butonu tıklar. Şifre bölümüne 0000<SicilNo> yazarak giriş yapılır. Aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

  Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemimiz teorik olarak tüm internet tarayıcıları ile çalışabilmektedir. Ancak Sanal Sınıf oturumlarının öğrenciler tarafından canlı olarak izlenmesinde sorun yaşanmaması için Google Chrome internet tarayıcısının güncel versiyonunun kullanılması tavsiye edilmektedir.

  Öğrencilerin eş zamanlı derslerini takip edebilmeleri için Canlı Ders erişim linkleri İBUZEM LMS sisteminde ilgili ders sayfalarına öğretim elemanları tarafından eklenecektir. Öğrenciler derslerine web üzerinden veya mobil cihazları ile katılım sağlayabilecektir.

  Bu dönemde, İBUZEM desteğiyle sürdürülen uzaktan öğretim programları (İLİTAM, YDTÖ vb.) ve ortak dersler (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil) daha önce olduğu gibi Perculus aracılığıyla verilmeye devam edilecektir.

  Derslerimi eş zamansız nasıl yürütürüm?

  Uzaktan öğretim sürecinde derslerin yürütülmesinde, öğrencilere yönelik ders materyallerinin/kaynaklarının ve eş zamansız (asenkron) ders içeriklerinin paylaşılmasında İBUZEM LMS sistemi (http://ueys.ibu.edu.tr) kullanılacaktır. LMS sistemi üzerinden Link Aktivitesi ekleyerek daha önce Meet Hangouts üzerinden ya da başka bir elektronik aracı kullanarak oluşturduğunuz ders videosunun (youtube) linkini paylaşabileceksiniz. İBUZEM LMS sistemi öğretim elemanlarının öğrencileriyle iletişim kurmasına, öğrencilerin öğrenmelerini organize etmesine ve öğrencilerinin ilerleme durumunu takip etmesine olanak sağlayacaktır. İBUZEM LMS sisteme aşağıdaki kullanıcı giriş (http://ueys.ibu.edu.tr) ekranından erişebilirsiniz.Derslerinizi tamamıyla eş zamanlı vermeyi tercih etseniz dahi derslerinizle ilgili tüm duyurularınızı, materyallerinizi, etkinliklerinizi ve kaynaklarınızı İBUZEM LMS sistemi ile sunmanız gerekmektedir. Bu yüzden başka bir araç kullanarak oluşturduğunuz ya da kaydını yaptığınız materyallerin internet bağlantısını İBUZEM LMS aracılığıyla (link aktivitesi) paylaşarak sunduğunuz tüm kaynakların mutlaka bu sistem üzerine eklenmiş olmasına dikkat ediniz.

  İBUZEM LMS sistemi farklı şubelere farklı etkinlikler paylaşmaktan, birden fazla eğitmen atamaya, haftalık kaynak eklemekten, ödev oluşturma ve toplamaya kadar pek çok olanak sunmaktadır. Sistemin kullanımı ile ilgili eğitim videolarına aşağıdaki Kampüs Tabanlı Uzaktan Öğretim Videoları’nda bulabilirsiniz.

  İBUZEM LMS sistemi aracılığıyla yapılacak tüm öğretim etkinlikleri öğretim elemanları ve yöneticiler tarafından raporlanabilir ve denetlenebilir olacaktır. Sistem üzerinde dersler ve öğrencilerin tanımlanma işlemleri hafta sonu itibariyle tamamlanmış olacaktır.

  İBUZEM Kampüs Tabanlı Uzaktan Öğretim Videoları

  İBUZEM LMS Giriş Rehberi

  https://youtu.be/7oT3ODuXSCU

  Google Meet Toplantı Arayüzü Kullanım Rehberi

  https://youtu.be/2K06CJtDXvs

  Google Meet Toplantı Planlama Rehberi

  https://youtu.be/0eXCxI1EZfE

  BYS Sistem Üzerinden Öğrenci E-posta Listesi Alma

  https://youtu.be/LMJVRYyuRF4

  Öğretim Elemanları İçin Giriş Bilgilendirme (PDF)


  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

   

   

  Önceki İçerikÖğrenciler İçin Uzaktan Öğretim Rehberi
  Sonraki İçerikErasmus+ Programı Kapsamındaki Hareketlilikler Durdurulmuştur