Murat Salim Tokaç’tan Ney ve Tambur Dinletisi

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü ve İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Sanat Yönetmeni Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, AİBÜ’de düzenlenen “Müzikli Söyleşiler” programında ney ve tambur dinletisi icra etti.

  İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe salondaki programa, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesrin Kalyoncu, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Nartgün ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

  Günümüzün önemli ney ve tambur sanatçılarından biri olan Doç. Dr. Tokaç, ilk olarak Neyzen Kutb-i Nayî Osman Dede’nin segâh makamındaki eserini yorumladı. Tokaç, ardından, ferahfeza makamından bir saz semaisini tamburla icra etti.

  Programda gençlerle sohbet de eden Doç. Dr. Tokaç, ney ve tambur hakkında gençlere ayrıntılı bilgi verdi. Ney ve tamburun, madde ve mânâ âlemini yakınlaştıran ya da uzaklaştıran bir biçimlendirme olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tokaç, neyin daha uhrevî, tamburun ise dünyevî olduğuna dikkati çekti.

  Doç. Dr. Tokaç, ‘Müzikli Söyleşiler’ kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Gençleri Destekleme Projelerine (GENÇ-DES), vermiş oldukları destekler için, AİBÜ Rektörlüğüne teşekkür etti. Programın sonunda ise Doç. Dr. Murat Salim Tokaç’a Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından teşekkür plaketi ve çiçek takdim edildi.

   

  Önceki İçerikAİBÜ Rektörlüğü Taziye Mesajı
  Sonraki İçerikBolu’da Sarıkamış Şehitleri Anıldı