Mete Yarar: “Büyük devlet olmak istiyorsak önce bu kuşatmayı yarmamız gerekiyor”

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (BAİBÜ) düzenlenen konferansta konuşan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Türkiye’nin neredeyse son 35 yılını çalan terör belasının uluslararası bir proje olduğuna dikkati çekerek, yakın dönemde gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonların Türkiye’nin 1923’ten beri yapmış olduğu en büyük operasyonlar olduğunu söyledi.

  BAİBÜ Akademik Koordinasyon Topluluğu tarafından üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlenen “Oyun Bozan Türkiye’den Oyun Kuran Türkiye’ye” başlıklı konferansın konuğu, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar oldu.

  Kongre Merkezi Bordo Salondaki konferansa; Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, Ak Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, Akademik Koordinasyon Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Ferudun Kaya, il müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

  Mete Yarar, Türkiye’nin son dönemde sınırında düzenlediği operasyonlarla çok büyük bir adım attığını vurgulayarak, “Mehmetçiğimiz şu anda yakın dönemin en büyük operasyonlarını icra ediyor. Pençe, Barış Pınarı, Fırat Kalkanı. İdlib dediğiniz alan, coğrafya olarak baktığınızda 900 kilometre uzunlukta, 30 kilometre derinlikte. Burada bütün birlikler sınır ötesinde. 1923’ten beri Türkiye’nin yapmış olduğu en büyük sınır ötesi operasyonlar ve harekâtlar icra ediliyor. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın neredeyse 10 katı büyüklükte diyebiliriz.” diye konuştu.

  “Eğer oyun bozabiliyorsanız, çok büyük şeyler başarıyorsunuz demektir.” diyen Yarar, “Türkiye’nin 1984’ten beri terör ve terör unsurları yüzünden cebinden çıkan parası yaklaşık 300 milyar dolar. Bugün oynadığımız ve bozmaya çalıştığımız şey aslında yıllardan beri Türkiye’ye yapılmaya çalışılan kıskacı yıkmak. Fırat’ın doğusu diye lütfen harekâtı küçümsemeye çalışanlara şunu söyleyin; ‘Kuşatmalar yarılmadan devletler büyümez.’ Önce kuşatmayı yarmanız lazım. O kuşatmayı yardığınız andan itibaren büyük devlet olmaya başlarsınız.” değerlendirmesinde bulundu.

  “Hâlâ ‘PYD Terör Örgütü müdür’ Tartışması Yapılıyorsa Vay Halimize”

  Mete Yarar, Barış Pınarı Harekâtı bölgesinde Türk askerlerinin bulduğu tünellere de değinerek, “Bölgede 4 senede yaklaşık 1 milyar dolar para harcayarak yapılmış tüneller var, tam 500 kilometre. 4 senedir neye hazırlanıyorlardı ve niçin yerin altına 500 kilometre tünel kazma ihtiyacı hissettiler? Bunlar bugün için kazılmadı, ilk kazıldığı tarihler 2014. 15 Temmuz darbe girişimi olsaydı bu tünellerden Türkiye’ye çıkış yapacaklardı. O yüzden bölgeye baktığımızda eğer hâlâ oyunların ne kadar büyük olduğunu anlayamıyorsak bir sorun var demektir. Hâlâ Türkiye’de ‘PYD bir terör örgütü müdür, değil midir’ tartışması yapılıyorsa vay bizim halimize.” ifadelerini kullandı.

  Türkiye’nin neredeyse son 35 yılını çalan terör belasının uluslararası bir proje olduğuna da dikkat çeken Yarar, “İsrail’in çok önemli bir gazetesi, biz barış harekâtını bitirdiğimizde ‘6 yıllık proje, 6 günde bitti’ diye bir açıklama yaptı. Sizce 6 yıllık projenin başlangıç tarihine baktığımızda hangi tarihe denk geliyor. PYD’nin bölgeye yapılandırıldığı, silahlandırıldığı, malzeme sevkiyatının yapıldığı günden bahsediyoruz.” dedi.

  Konferansın sonunda Mete Yarar’a Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından üzerinde üniversitemizin logosu bulunan çini tabak takdim edildi.

  Önceki İçerikBAİBÜ’den Gıda Güvenliğinde Çığır Açan Buluş
  Sonraki İçerikRektör Alişarlı Eminevim Temsilcilerini Kabul Etti