Mehmet Müezzinoğlu, 2023 Türkiye’sinde Gençliğin Rolü’nü AİBÜ’de Anlattı

  Sağlık Eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) düzenlenen konferansta, öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği konferansta Müezzinoğlu, “2023 Türkiye’sinde Gençliğin Rolü” konusunu ele aldı.

  İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi salonda gerçekleştirilen konferansa, Bolu Valisi Aydın Baruş, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, TÜGVA yetkilileri, il protokolü, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Mehmet Müezzinoğlu, konferansında, nefsinin esiri olan insanın sıkıntılarının da arttığına dikkati çekerek, öğrencilere “Söyleyeceklerimi özellikle gençlerin akıllarına, gönüllerine, vicdanlarına yazmalarını istiyorum. Milletimizin ve medeniyetimizin öz değerlerini unutmayın. İlim, irfan, hak ve adalet sahibi; dürüst, güvenilir ve çalışkan insanlar olun.” tavsiyesinde bulundu.

  Düşünen, fikir üreten, sorgulayan ve vicdanının sesini dinleyen insanların, kendi medeniyetlerinin öz değerlerini de özümseyebileceklerini vurgulayan Müezzinoğlu, “Sizler, öz değerleri olan insanlarsanız hayattan hiç korkmayın. Mesleğiniz, makamınız, icraatlarınız ne olursa olsun sizler anlamlı ve değerlisiniz. Öz değerleri olan, dürüst, güvenilir ve çalışkan bir bireyseniz, milletinizin değerlerini taşıyorsanız, işte o zaman anlamlı ve değerli olursunuz. Eğer bu değerlere sahip değilseniz, hangi makama gelirseniz gelin, o makamları bir süre sonra kaybedersiniz, sizleri de kimse adam yerine koymaz.” dedi.

  Öz saygı kavramı üzerinde de öğrencilere tavsiyelerde bulunan Müezzinoğlu, özetle “Kişinin öz saygısı yoksa nefsinin esiri olur. Nefsinin esiri olmuş kişi, bazen yer ve makam için her şeyi yapabilir. Oysa nefsinin esiri olmuş kişi, aslında kendine kötülük yapar. Örneğin, sağlıklı bir bünyeyi, sigara, alkol ve kumarla heba ediyorsak, bunu, vücudumuzu sağlıksız hale getirdiğimizi bildiğimiz halde yapıyorsak, nefsimizin esiriyiz demektir. Sizler, vicdanınızın esiri olmayı, onun sesini dinlemeyi kendinize ilke edinin. Bunu yapmazsanız o zaman, öz saygınızı da kaybedersiniz. Önce kendinize saygı duyun ve kendinizi önemseyin. Aklınıza, yüreğinize ve değerlerinize sahip çıkın. Tüm bunlar, bazen sorunlar yaşamanıza, sıkıntılar çekmenize neden olabilir. Ama zorluklardan, sıkıntılardan korkmayın. Her zaman doğru olanı yaptığınızda sorunları da aşacaksınız ve bunun huzurunu, vicdanını ve rahatlığını yaşayacaksınız. Ama sıkıntı çekmeye niyetiniz yoksa siz yine nefsinize mahkumsunuz demektir.” ifadelerini kullandı.

  Konferansın sonunda öğrencilerin sorularını da cevaplayan Mehmet Müezzinoğlu’na, Vali Aydın Baruş ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından teşekkür plaketi ve hediye takdim edildi.

   

  Önceki İçerikBolu İdare Mahkemesi Başkanı’ndan Rektör Alişarlı’ya Ziyaret
  Sonraki İçerikAİBÜ ve PTT Arasında İndirimli Kargo Sözleşmesi İmzalandı