“Kur’anı Anlayarak Okumalıyız…”

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Akşemseddin İslami İlimler Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKİMER) tarafından AKİMER KONFERANSLARI kapsamında öğrencilere “Kurân’la Ülfette Model Davranışlar” semineri düzenlendi. Tüm katılımcılar seminer öncesinde ise iftar yemeğinde bir araya geldi.

  AKİMER Konferans Salonunda düzenlenen seminere; BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aydın Him, Prof. Dr. Mustafa Yaman, Prof. Dr. Samettin Gündüz, İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ocak, AKİMER Müdürü Doç. Dr. Şaban KARASAKAL, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı  Bayram KAYA, Bolu İl Müftüsü Orhan Genç, öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

  AKİMER ve Bolu İl Müftülüğü işbirliği ile dördüncüsü düzenlen konferansı, Doç. Dr. Şaban Karasakal verdi. Doç. Dr. Şaban Karasakal konferanslara gösterilen yoğun ilgiden dolayı tüm katılımcılara teşekkür etti.

  Seminerde, Kur’an-ı Kerim nasıl okunur, Kur’an okumanın önemi ve insana kazandırdıklarını örnekler vererek anlatan Karasakal, İsra surel Desi 109. ayete dikkat çekti. Karasakal, “Allah, geceleyin Kur’an-ı Kerim okunduğu zaman secdeye gidenleri övüyor, müşrikler secdeye gitmez diyor. Kur’an’ı doğru okumak ve anlamak için birkaç yol bulunuyor. Okumaya istiaze ile başlanmalı, besmele ile başlanmalı, müsait bir hal ve ortamda okunmalı, içten ve sessiz okunmalı, kulak ve akıl ve birlikte okumalı ve önyargısız okumalı. İmkânı olanlar Kur’an dili olan Arapçayı öğrenmeli. Kur’an okumayı bilen her insan tefsirini de okumalı öğrenmeli. Kur’an okuyamayanlar ise camilerde ilim meclislerinde dinleyici ya da öğrenci olarak bulunmalı.” Şeklinde konuştu.

  Karasakal, AKİMER’de başlattıkları ve büyük ilgi gören model davranış seminerlerine farklı başlıklar halinde devam edeceklerini ifade etti.

   

  Önceki İçerikŞerafettin Erbayram, Geleneksel BAMER Söyleşisinde Öğrencilerle Buluştu
  Sonraki İçerikRektör Alişarlı Anneler Gününde Şehit Ozan Özen’in Annesini Ziyaret etti.