İsmi Bolu’yla Özdeşleşmiş Büyük Hayırsever İzzet Baysal, Dualarla Anıldı

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) ve İzzet Baysal Vakfı’nın kurucusu, ismi Bolu’yla özdeşleşmiş değerli hayırsever İzzet Baysal, aramızdan ayrılışının 21’inci yıl dönümünde, Gölköy’deki mezarı başında saygı, minnet ve rahmetle anıldı.

  Pandemi nedeniyle az sayıda katılımcıyla, maske ve mesafe şartlarına uygun olarak gerçekleştirilen anma töreninde, merhum İzzet Baysal’ın kabri çiçeklerle süslendi, dualar edildi. Törene; Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Seben belediye başkanı Fatih Kavak, Mengen Belediye Başkanı Turan Bulut, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve Mütevelli Heyet Üyeleri, BAİBÜ ailesi ve vatandaşlar katıldı.

  Törende ilk konuşmayı yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan askeri helikopterde şehit düşen 11 askerimizi rahmetle anarak, “Türkiye, dün acı bir haberle sarsıldı. Çok kabiliyetli bir komutanımızı Korgeneral Osman Erbaş’ı ve değerli askerlerimizi kaybettik. Şehit oldular, makamları âli yüce olsun, ruhları şad olsun. Ailelerine sabırlar diliyorum. Bu mübarek Cuma gününde hepsine rahmet diliyorum.” dedi.

  Ardından protokol üyeleri ve katılımcıları selamlayan Rektör Alişarlı, “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve İzzet Baysal Vakfı’nın kurucusu, ismi Bolu’yla özdeşleşmiş, Türkiye’nin gönlüne sevgi ve saygıyla yer etmiş değerli hayırsever İzzet Baysal’ı, aramızdan ayrılışının 21’inci yıl dönümünde saygı, şükran ve rahmetle anmak üzere toplanmış bulunmaktayız.” diyerek konuşmasına başladı.

  Rektör Alişarlı: “Bir Şehrin Hafızasında, İnsanların Gönlünde Yer Edinmek, Hayırlarla Yâd Edilmek, Ne Mutlu ki, İzzet Baysal’a Nasip Olmuştur.”

  Merhum İzzet Baysal’ın örnek kişiliği ve hayırseverliğine vurgu yapan Rektör Alişarlı, “Her şehre nasip olmayan büyük hayırseverlerimizden, Bolu’nun babası merhum İzzet Baysal’ın hayırseverliği, vefatının üzerinden geçen yıllara rağmen halen bizlere ve insanlığa örnek olmaya devam etmektedir. Bir şehrin tarihinde, hafızasında ve yediden yetmişe tüm halkın gönlünde yer edinmek, hayırlarla yâd edilmek, her insana nasip olmaz. Ne mutlu ki, bu güzelliklerin hepsi merhum İzzet Baysal’a nasip olmuştur.” diye konuştu.

  “BAİBÜ Ailesi Olarak, İzzet Baysal’ın Eserlerine Sahip Çıkmayı Her Daim Kesintisiz Sürdüreceğiz.”

  “Binlerce yıllık tarihimize baktığımızda, yaptıkları büyük hizmetlerle bu toprakların kaderini değiştiren kahramanlarımız hep olmuştur. Bu kahramanlarımızdan biri olan İzzet Baysal, atalarımızdan yadigâr vakıf geleneğimizi günümüze taşıyan en önemli temsilcilerden, vakıf insanlarından biridir.” diyen Rektör Alişarlı, “Merhum İzzet Baysal’ın, vakıf geleneğimizle, Bolu’ya ve ülkemize yaptığı katkılar, kurduğu ve Bolululara emanet ettiği İzzet Baysal Vakfı aracılığı ile halen devam etmektedir. Bizler de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ailesi olarak, İzzet Baysal’ın eserlerine sahip çıkmayı ve O’nu gelecek nesillere anlatmayı her daim kesintisiz sürdüreceğiz. Hayırseverliği ve örnek kişiliğiyle geleceğimizi aydınlatmaya devam eden İzzet Baysal’ın bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

  Rektör Alişarlı, sözlerini “Bu duygu ve düşüncelerle, merhum İzzet Baysal’a Allah’tan rahmet diliyor, kendisini bir kez daha saygı, şükran ve minnetle yâd ediyorum. İzzet Baysal’ın bayrağını taşıyan Ahmet Baysal Beyefendiye, İzzet Baysal’ın değerli kerimeleri Esin Avunduk ve kıymetli eşleri Cahit Beylere, Sayın Solmaz Baysal ve Sayın Mebrure Bağışgil Hanımefendilere ve tüm İzzet Baysal Ailesine, şahsım ve Üniversitem adına teşekkür ediyor, kendilerine hayırlı, sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.” diyerek tamamladı.

  Bolu Belediye Başkanı Özcan: “İzzet Baysal Kültür Merkezi Yapmayı Planlıyoruz.”

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise, “İzzet Baba, yaptığı okullarla ve hastanelerle, Bolu’da yaşayan herkese dokunmuş bir büyüğümüz ve kendisini, ölümünün 21’inci yılında yâd ediyoruz. Benim odamda Mustafa Kemal Atatürk ve rahmetli İzzet Baysal’ın resimleri var. İzzet Baysal için, O’nu tanımayan konuklarıma, ‘babam’ diye cevap veriyorum. Tüm Bolu’nun Babası. İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren, tıpkı eski günlerde olduğu gibi coşkuyla, Ahmet Babamız başta olmak üzere mütevelli heyet üyelerimizle ve hep birlikte, İzzet Baysal’ı Mayıs ayında yine şükranla anmaya devam ederiz. İnşallah bu sene itfaiye binamızı taşıyoruz. İtfaiye meydanına, İzzet Baysal Kültür Merkezimizi yapmayı planlıyoruz. İzzet Babamızın mekânı cennet olsun, Allah gani gani rahmet eylesin.” diye konuştu.

   Vali Ümit: “Ahmet Baysal Bugün, Vakıf Adına Bir Anaokulu Yapımı İçin Protokol İmza Etti.”

  Bolu Valisi Ahmet Ümit ise, pandemi döneminde ne değerlerimizi, ilim adamlarımızı, gönül adamlarımızı, siyasilerimizi ve birçok kıymetlerimizi kaybettiğimizi, şehitler verdiğimizi vurgulayarak, “Bu dünya böyle bir yer. Ama herhalde, her aklı selim insanın bu dünyada arzu ettiği en önemli şey, bu kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Bunu ilimizde ve ülkemizde en iyi yapan hayırseverlerimizden biri, İzzet Baysal merhumdur. Yapmış olduğu okullar, hastaneler ve birçok sağlık kuruluşu başta olmak üzere, hayatın her tarafına dokunan çok değerli hizmetler bırakmıştır. Arkasından çok değerli Ahmet Baysal Beyefendi ve İzzet Baysal Beyefendinin değerli kızları Esin Hanım ve yönetim kurulu üyeleri, aynı şekilde hizmetleri devam ettiriyorlar. Nitekim Ahmet Baysal bugün, vakıf adına bir anaokulu yapımı için protokol imza etti. Hizmetler durmuyor ve durmayacak inşallah. Mengen’de okullarımız devam ediyor, Hukuk Fakültemiz devam ediyor. Kampüsün içerisinde ya da dışında eğitim, öğretim, sosyal hayata yönelik her ne varsa rahmetli İzzet Baysal başlamış, bir yere kadar getirmiş, O’nun arkasından Ahmet Baysal Beyefendi ve yönetim kurulu olarak, ilimizde aynı tempoyla devam ediyorlar.” şeklinde konuştu.

  “Asıl Yapmamız Gereken İzzet Baysal’ın İnsanlığı ve Hayırseverliğinden İbret Almak, Örnek Almaktır.”   

  “İzzet Baysal’ın gönüllerde nasıl taht kurduğunu hepimiz biliyoruz. Burada aslında yapmamız gereken ibret almak, örnek almaktır.” diyen Vali Ümit, “İnsanın sermayesi, varsa ve nasip olursa bir top kefen. Onun dışında hiçbir şey kalmıyor. Ama eserleriyle, insanlığıyla, değerleriyle gönüllerde yaşamaya devam ediyorsa, gerçek yaşam bu olsa gerek. Bugün görüyoruz ki, hem ilimizde hem ilimizin dışında çok değerli bir hayırsever, aynı zamanda çok değerli bir girişimci, iş adamı olarak rahmetli İzzet Baysal, gönüllerde yaşamaya devam ediyor. Bugün bize düşen bundan ibret almaktır, örnek almaktır. Nasıl ibret almak? Yönetici, yönetici pozisyonunda, siyasetçi, siyasetçi pozisyonunda, memur, memur pozisyonunda, amir, amir pozisyonunda kısacası toplumun her kademesindeki insanların, kendi işini en iyi şekilde yapmaları ve en iyi şekilde gönüllere hitap etmek. Ben inanıyorum ki, bu güzel toplum aynı zamanda bu noktada da çok önemli bir misyon ifa etmektedir. Çünkü toplumumuzun her kesiminden bugün gönüllü olarak koşa koşa hep beraber buraya geldik. Pandemi olmasaydı burası çok çok daha kalabalık olacaktı. Bu vesileyle hem buraya teşrif etmiş olan bütün misafirlerimize, organizasyonu yapan hususiyetle Rektörümüze, Rektörlük çalışanlarına ve kardeşlerimize, diğer taraftan gönlü burada olup gelemeyen bütün Bolulu hemşerilerime teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

  “Üniversitemiz, Bizim Gelişme Lokomotifimizdir.”

  Vali Ümit, sözlerini özetle “Birçok fakülte var, 33 bin üzerinde akademisyen, öğrenci hep birlikte üniversitemizde eğitim-öğretimi sürdürüyorlar. Üniversiteler toplumların lokomotifleri ve bizim gelişme lokomotifimiz de iş bu üniversite. İnşallah çok daha iyi yerlere gelecek. Rektörümüzün şahsında, ekibinin, akademisyenlerimizin, öğrencilerimizin gayreti ama hususiyetle İzzet Baysal Vakfımızın da destekleriyle, inanıyorum ki çok kısa bir süre içerisinde üniversitemiz çok daha güzel yerlere, her yönden gelecektir. Bu vesileyle dün kaybetmiş olduğumuz Osman Erbaş Paşamız başta olmak üzere, O’nun çok değerli askerlerine ve bugüne kadar yurdumuzun, ülkemizin içinde ya da dışında, sınır boylarında ya da başka yerlerde, şehadet şerbeti içmiş bütün şehitlerimizi rahmetle ve şükranla yâd ediyorum. Aynı şekilde gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. Bu ülke ve vatan için, bu güzellikler için, bu şanlı bayrağımız için hizmetini sürdürmeye gayret eden herkese başarılar diliyorum.” diyerek tamamladı.

  Merhum İzzet Baysal Adına Dualar Okundu

  Konuşmaların ardından İzzet Baysal Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Yaman, merhum İzzet Baysal adına Aşr-ı Şerif okudu. Bolu Müftüsü Orhan Genç ise, merhum İzzet Baysal adına yapılan hatimlerin duasını okudu. Protokol üyeleri, akademik ve idari personel ile vatandaşlar, dualar ederek merhum İzzet Baysal’ın kabrini çiçeklerle süslediler.

   

  Önceki İçerik8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Öğretim Elemanları Sanal Sergisi
  Sonraki İçerik8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı