İŞKUR sosyal çalışma programı kapsamında üniversite öğrencilerine iş imkanı sunuyor.

  İŞKUR’un üniversite öğrencilerine yönelik yaz dönemlerinde kamuda iş imkanı sunan Sosyal Çalışma Programı başlıyor.

  KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

  Bolu’da öğrenim gören, öğrenci kaydı aktif olan, lisans veya ön lisans öğrencileri (açık öğretim, yüksek lisans, doktora ve yaz okulunda okuyan öğrenciler hariç) yararlanabilecek.

  ÇALIŞMA SAATLERİ

  Haftalık çalışma süresi 3 gün olan programa katılım sağlanan her gün için 67,39 TL ödeme yapılacak. Programa Başvurular 25-28 Haziran 2019 tarihleri arasında www.iskur.gov.tr adresi üzerinden alınacak. Adaylar merkezi elektronik kura sistemi ile seçilerek 08.07.2019- 15.09.2019 tarihleri arasında programdan faydalanacak. Adaylar en fazla 3 programa başvuru yapabilecek.

  Program hakkında açıklamalarda bulunan İŞKUR Bolu İl Müdürü İsmail Yalçın; “Türkiye İş Kurumu’nun üniversite öğrencilerine dönük, ülkemizde ilk defa başlatmış olduğu bir faaliyetle ilgili bugün buradayız. Biz bu programa kısaca “Sosyal Çalışma Programı” diyoruz. Sosyal Çalışma Programı, üniversiteye devam eden, aktif öğrenci olan gençlerimizin istihdamlarına dönük bir program. Kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde yürüttüğümüz Sosyal Çalışma Programı’na üniversiteye devam eden bütün öğrencilerimiz müracaat edebilir. Türkiye’nin her yerinde istedikleri programa müracaat edebilirler. Adres sınırlaması ve kısıtlaması yoktur. www.iskur.gov.tr adresindeki sistem üzerinden giriş yaparak programlarını seçebilir ve müracaatlarını yapabilirler. Bir öğrenci yalnızca 3 programa müracaat edebilir.” dedi.

  “Katılımcılar kura ile belirlenecek”

  Programa başvuran öğrenciler arasında kura çekileceğini ifade eden Yalçın şöyle devam etti; “Katılımcıların belirlenmesi için Türkiye genelinde merkezi bir kura çekilecek. Asil listeler kura ile belirlenecek. Yedekler de yedek sıralaması dahil olmak üzere merkezi bir kura sistemi ile belirlenecek. Amacımız; eğitimi devam eden öğrencilerimizin işgücü piyasasına alıştırılması, onların mesleki becerilerinin güçlendirilmesi ve kamusal, toplumsal hizmetlerin görülmesi.”

  “Bolu kontenjanı 146 kişi”

  Bolu ili için kontenjan sayısının 146 olduğunu belirten Yalçın sözlerini şöyle tamamladı; “25.06.2019 Salı günü itibariyle müracaatlar başlayacak ve 4 gün sürecek. Cuma gününe kadar bütün öğrencilerimiz www.iskur.gov.tr adresinden Sosyal Çalışma Programı müracaatını yapabilirler. Ancak bunun için İŞKUR’a İş Arayan Kaydı yaptıracaklar. Müracaatta sıkıntı yaşayan, sistemsel problem yaşayan öğrencilerimiz, bulundukları illerdeki İŞKUR’lara müracaat ederek, oradaki meslek danışmanlarından yardım alabilirler. Dolayısıyla Türkiye’de ilk defa uygulayacağımız programın öğrencilere ve kamu kurumlarına hayırlı olmasını diliyorum.

  Bolu ili olarak kontenjanımız 146 kişi. 146 öğrencimiz için 12 kamu kurumunda yer açmış olacağız. Öğrencilerimiz kendi mesleklerine, okudukları bölümlere göre program ve kurum seçebilirler.” Dedi.

  Önceki İçerikBAİBÜ 2018-2019 Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Mezuniyet Töreni
  Sonraki İçerikBaş Tacı Anneler Üniversitemizde