‘Hepimiz Kurban Ya Da Katil Olabiliriz’

  Suç Psikolojisi ve Seri Katil Uzmanı Yazar Arkın Gelişin, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) gerçekleştirilen söyleşide, şiddet suçu işlemiş mahkumlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, olay anında bu kişilerin beyin faaliyetlerinde acıma ve şefkat gibi temel insani duyguların işlemediğinin görüldüğünü vurgulayarak, “Bunun neticesinde gözünü kırpmadan o anda cinayeti işleyebiliyor ya da kişiye karşı şiddet uygulayabiliyor. Bugün bakıyoruz vitrinine kartopu geldi diye bir adam bıçağını çekip birisini öldürebiliyor. Özgecan olayını anlatmıyorum bile, vahim bir olay. Ben bu işin uzmanı olmama rağmen, suçu araştıran bir insan olarak olayı duyduğumda düşündüm. ‘Nasıl bir Dünya’da yaşıyoruz?’ diye… Ki Özgecan sadece bir tanesi.” diye konuştu.

  AİBÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde Yazar Arkın Gelişin ile söyleşi ve imza günü düzenlendi. Uzun yıllar suç psikolojisi konusunda çalışmalar yapan ve birçok seri katille görüşerek veriler hazırlayan Gelişin, suç psikolojisinin bir insanın neden cinayet işlediğini, neden seri katile dönüştüğünü araştıran ve yurt dışında yaygın olarak uygulanan bir bilim dalı olduğunu kaydederek, suç psikolojisine göre herkesin kurban ya da katil olma potansiyelinin olduğunu söyledi.

  İnsanların genellikle; 25-30 yaş arası, beyaz tenli, erkek ve IQ seviyesi yüksek kişileri seri katil olarak algıladıklarını anlatan Gelişin, “Seri katillere baktığımızda sadece yüzde 13’ü bu tanıma uyuyor. Yani çoğunluğu filmlerdeki Hannibal Lecter tarzı karakterler değiller.” dedi. Gelişin; düşünülenin aksine seri katillerin yaş, cinsiyet, ırk ve zeka seviyeleri farklılık gösterse de; Macdonald üçlemesi olarak adlandırılan ve ‘çocukluk yıllarında hayvanlara yapılan işkence, kundaklama ve belli bir yaştan sonra alt ıslatma’ durumlarının birçok seri katilin yaşamında ortak özellik olarak karşımıza çıktığını ise sözlerine ekledi.

  Bugüne kadar yakalanmış en genç seri katilin 9 yaşında olduğunu belirten Gelişin, “Daha doğrusu 9 yaşında seri cinayetlere başlıyor. En son cinayetini 21 yaşında işliyor ve yakalanıyor. Yani 9 yaşında bir çocuktan bahsediyoruz. En yaşlısı da 72 yaşında. Bunlar erkeklerden örnekler. Ve tabii ki kadınlarda da seri katiller var. Türkiye’deki seri katil sayısına baktığımızda; 14 olarak belirtilmiş. Oysa gerçek sayı çok daha fazla.” şeklinde konuştu.

  Söyleşinin ardından Yazar Arkın Gelişin’e Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Leyla Kanık tarafından teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler verildi. Gelişin, daha sonra kitaplarını imzaladı.

  Önceki İçerik2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Farabi Başvuruları Hk. Duyuru
  Sonraki İçerikHocalı Katliamı Anma Mesajı