Hemşirelik Öğrencileri Mezuniyet Coşkusu Yaşadı

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 20’nci Dönem Mezuniyet ve Ant İçme töreni gerçekleştirildi.

  Sağlık ordumuzun güçlenmesine ve gelişmesine destek verecek genç hemşirelerin mezuniyet sevinci yaşadığı törene; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, Dekan Prof. Dr. Arzu İlçe, Dekan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Tamer Çankaya ve Dr. Öğr. Üyesi Arzu Akman Yılmaz, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yasemin Yıldırım Usta, akademisyenler, mezunlar ve aileleri katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ilk olarak, mezun öğrenciler adına Hemşire Kader Budaklı konuşma yaptı.  “4 yıl önce, önce zarar verme ilkesiyle çıktığımız bu yolu, Hemşirelik Andıyla noktalandırmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz.” diyen Budaklı, “Çok değerli olan Hemşirelik mesleğinin, bilim ve sanat yönünü tüm tecrübeleriyle bizlere aktaran, hastalarımıza, mesleğimize karşı sorumluluklarımızı en iyi şekilde yerine getirmemiz için uğraşan, sağlık ekibinin en güçlü halkalarından biri olan, geleceğin hemşireleri içinde yer almamızı sağlayan değerli hocalarımıza en içten şükranlarımı sunuyorum. Bizlere, doğanın kalbinde bir üniversitede okuma imkanı verip Bolu’ya ve Üniversitemize çok sayıda hizmetleri bulunan, 10 Altın Öğüdünde vurguladığı ‘Okumaya vakit ayır; okuma bilginin pınarıdır.’ sözünü kendine ilke edinmiş olan hayırsever İzzet Baysal’ı rahmetle anıyor ve Üniversitemizin gelişimi için her türlü girişimde bulunup öğrencileri destekleyen İzzet Baysal Vakfı’na teşekkür ediyorum.” dedi.

  Törenin açılış konuşmasını yapan Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yasemin Yıldırım Usta, “1997 yılından itibaren, 24 yıldır lisans eğitimini sürdüren bölümümüzde, yüksek lisans ve doktora eğitimlerimizle birlikte mesleğimizin gelişimini sağlayacak mezunlar yetiştiriyoruz. Bu anlamda büyük bir fedakârlık, özveri ve gayretle çalışarak mezunlarımızı yetiştiren bölümümüzün çok kıymetli akademisyenlerine ve idari personeline de minnettarlığımı ifade etmek istiyorum.” dedi.

  “Sağlık Sistemimize Önemli Katkılar Sunacağınıza Yürekten İnanıyorum.”

  Konuşmasında genç hemşire ve ailelerine seslenen Prof. Dr. Usta, “Sevgili mezunlarımız, mezuniyet, eğitim anlamında bir bitiş olarak görünmekle beraber aynı zamanda bir başlangıçtır. Bundan sonraki yaşamlarınızda sağlık ordumuzda görev alacaksınız. Mesleki bilgi ve becerilerinizi icra ederken, profesyonel ölçütlere ve etik değerlere uygun davranmanızı bekliyoruz. Bununla birlikte kendinizi her daim geliştirmeye devam edeceğinize, ülkemize ve mesleğinize karşı sorumluluklarınızı yerine getireceğinize, sağlık sistemimize de önemli katkılar sunacağınıza yürekten inanıyorum. Kapımız sizlere hep açık oldu, bundan sonra da açık olmaya devam edecektir.

  Çok kıymetli anne babalar, çocuklarınızı 4 yıl boyunca, Hemşirelik eğitimi almak için bizlere emanet ettiniz. Biz de bu 4 yıl boyunca, onların ilkeli, kaliteli, yetkin, bilimsel bilgi ve beceri kazanmış, vatanını ve milletini seven, toplumsal değerlerimizi özümseyen ve önemseyen profesyonel hemşire olarak yetiştirmek için elimizden geleni yaptık. Bugün de onları mezun etmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz. Çok kıymetli öğrencilerimizin bu aşamaya gelmesinde en büyük emek ve hak sahibi olan siz değerli velilerimize ve merhum İzzet Baysal’a sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu İlçe ise, fakültenin ‘Üniversitede, kalitede lider; Batı Karadeniz’de, eğitimde lider’ sloganıyla şeffaf, hesap verebilir, sosyal sorumluluk duygusuyla öğrencilerini yetiştiren, öğrenci merkezli hizmet eden, Üniversitemizin lider fakültelerden biri olduğunu söyledi.

  “Covid-19 Pandemisinde, Profesyonel Sağlık Çalışanı Yetiştirmenin Ne Kadar Önemli Olduğu Bir Kez Daha Görülmüştür.”

  “Covid-19 pandemisinde, Rektörlüğümüzün destekleriyle birlikte, eğitim-öğretim sürecimizi hiçbir şekilde aksatmadan, öğrencilerimizin günlük tecrübelerini arttırarak eğitim faaliyetlerimize devam etmiş olmanın gururunu yaşıyoruz.” diyen Prof. Dr. İlçe, “Covid-19 pandemisinin devam ettiği bir dönemde, sağlık bilimlerinin ve profesyonel sağlık çalışanı yetiştirilmesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülmüştür. Mezunlarımızın, gerek bu küresel salgın döneminde, gerekse meslek hayatları boyunca yapacakları mesleki çalışmalarla, bireyin, ailenin ve toplum sağlığının korunması, sürdürülmesi ve geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacaklarına ve başarılar elde edeceklerine tüm kalbimle inanıyorum.” şeklinde konuştu.

  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him ise, konuşmasına “Biraz önce bu salonda, Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm öğrencilerinin ve velilerinin mezuniyet heyecanlarına şahit olduk, aynı heyecanı bizler de yaşadık. Şimdi de Hemşirelik Bölümü öğrencileri, velileri, öğretim üyeleri, hepsinin heyecanına ortak oluyoruz. 4 yıllık eğitimin ardından gelen bu mezuniyet töreninde, çok büyük emekler verildi. Bu emeklerin en büyüğü, bu onuru bizlere yaşatan siz değerli öğrencilerimizsiniz.” diyerek başladı.

  Zorlu bir üniversite sınavını geçerek Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni tercih eden ve zorlu eğitimlerin ardından mezun olmaya hak kazanan genç Hemşireleri tebrik eden Prof. Dr. Him, “Öğrencilerimizin bu başarısında, şüphesiz ki onların eğitimleri boyunca akademik ve mesleki olarak gelişimlerinde en büyük katkıyı, siz öğretim üyeleri, hocaları verdiler. Sizler, onların, gelecek mesleki hayatlarında başarılı olabilmeleri için özveriyle, gerekli bütün yetkinlikleri kazanmaları için uğraştınız. Yine en büyük emek, öğrencilerimizin çok kıymetli anne babalarına ait. Onlar da çok küçük yaşlardan beri öğrencilerimizi yetiştirdiler. Üniversite hayatları boyunca da onların yanında oldular. Bütün zorluklarda, streslerde onlar da ortak oldular. Onlar da öğrencilerimiz kadar bu mezuniyet törenini hak ettiler.” dedi.

  “Çok İyi Bir Üniversiteden, Çok Yetkin Hocalarınızdan Eğitim Alarak Mezun Oluyorsunuz.”

  Konuşmasında mezunlara seslenen Prof. Dr. Him, sözlerine özetle şöyle devam etti:

  “Sevgili öğrencilerimiz, Covid-19 gibi tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgın döneminde eğitimlerinizi tamamlamak durumunda kaldınız. Sağlık çalışanlarının başta doktorlar ve hemşireler olmak üzere ne kadar önemli olduğunu bizlere tekrar hatırlattınız. Diğer fakültelerdeki öğrenci arkadaşlarınız memleketlerinde, ailelerinin yanında, uzaktan eğitim alırken, sizler çok büyük fedakârlıklar yaparak, eğitimlerinizin bir kısmını yüz yüze tamamladınız. Mezun olduktan sonra da, bu salgın sürecinde en çok risk alan, en çok fedakârlık gösteren sağlık çalışanlarımız arasına sizler de katılacak; burada aldığınız mesleki eğitimle insanlığa hizmet sunmaya başlayacaksınız. Çok iyi bir üniversiteden, çok yetkin hocalarımızdan eğitim alarak mezun oluyorsunuz. Dolayısıyla kendinize güvenin, mesleğinizi çok sevin, önem verin ve tutkuyla yapın. Tutkuyla yapılan bütün işlerin arkasından mutlaka başarı gelecektir. Mezun olduktan sonraki hayatlarınızda da bizlerle, üniversitemizle, hocalarınızla bağınızı koparmayın. Meslek bilgilerinizi taze tutmak, güncellemek, kendinizi geliştirmek için, üniversitemizde, bölümlerinizde organize edilen kurslar, seminerler, çalıştaylara katılmaya gayret edin. Bizim de sizlerle olan iletişimimizi devam ettirebilmemiz için, üniversitemizin mezun bilgi sistemine, mezun portalına mutlaka üye olun ve oradaki bilgilerinizi güncel tutun. Mesleki hayatlarınızda yaptığınız hizmetlerden, başarılardan haberdar olabilmemiz için ve sizin başarılarınızdan gurur duyup, arkanızdan gelecek genç öğrenci kardeşlerinize örnek gösterebilmemiz için, bu mezun portalı bizlere yol gösterecektir. Sizlerin insani değerlere saygılı, meslek bilgisi tam, sorumluluk alan, üretken, topluma hizmet etmeyi gaye edinmiş bireyler olarak, gittiğiniz her yerde, çalıştığınız ortamlarda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni en iyi şekilde temsil edeceğinize inancımız tamdır. Meslek hayatlarınızda hepinize başarılar diliyorum, Allah yolunuzu açık etsin.”

  Açılış konuşmalarının ardından öğrencilere mezuniyet belgeleri, protokol üyeleri ve akademisyenler tarafından verildi. Dr. Öğr. Üyesi Makbule Tokur Kesgin yönetiminde Hemşirelik Andı okuyan mezunlar, törenin sonunda keplerini havaya fırlattı.

  Önceki İçerikFizyoterapistlerimizde Mezuniyet Coşkusu
  Sonraki İçerikYKS İl Koordinasyon Toplantısı Üniversitemizde Yapıldı