BAİBÜ ve OMÜ Öğretim Elemanlarından Karma Sergi

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel  Sanatlar Fakültesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Güzel Sanatlar Fakültesinin iş birliği ile düzenlenen “19 Mayıs 1919’un 100. Yılı Kapsamında Öğretim Elemanları Karma Sergisi”, OMÜ Güzel  Sanatlar Fakültesinin Sanat Galerisi’nde yapılan törenle açıldı.

  Serginin açılış törenine; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Eker, BAİBÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Mehmet Yavuz, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, DOKAP Genel Sekreteri Prof. Dr. Yusuf Demir, gazeteci-yazar Osman Kara, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

  “Güzel Sanatlar Fakültesi 100. Yıl Kutlamalarına Başladı”

  Serginin açılışında konuşan OMÜ Güzel  Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Eker, Abant İzzet Baysal Üniversitesiyle iş birliğinin, Rektör Prof Dr. Sait Bilgiç’in önerisiyle başladığını belirterek şunları  söyledi: “İlk iş birliğini, mayıs ayında Bolu’da düzenlediğimiz karma sergiyle gerçekleştirmiştik. Bugün de daha önce planladığımız ortak serginin açılışını yapıyoruz. Bu sergi aynı zamanda manevi bir anlam da taşıyor. Malumunuz, bu sene Samsun’da 19 Mayıs’ın 100. yılı kutlanacak. Bu kapsamda şehrimizde düzenlenecek etkinlikler gündemde. Biz de Fakülte olarak 100. yıl kutlamalarına, sanatsal  etkinliklerle başlamış olduk.”

  “İş Birliklerinin Artmasını Temenni Ediyorum”

  OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ile BAİBÜ Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğinin ikinci ayağının Samsun’da gerçekleştiğini ifade eden BAİBÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yavuz da “Sergide Abant İzzet Baysal Üniversitesinden 8 adet tablo, 5 adet geleneksel Türk sanatı alanında eser, 2 adet grafik tasarımı ve 6 adet seramik eser bulunmaktadır. Sanatçılarımızın duygularını yansıtan bu eserler hepimiz için çok değerli. Bu tür iş birlikleri ve etkinliklerin artmasını, Türk sanatı ve sanatçısının ülkemizde ve yurt dışında tanınması açısından temenni ediyorum.” dedi.

  “100. Yıl Etkinliğine Destek Olmaktan Onur Duyuyoruz”

  100.yıl etkinliklerine destek vermekten Üniversite olarak onur duyduklarını dile getiren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise “Üniversitelerin birçok faaliyeti var. Yaptıklarını topluma sunmak da bu faaliyetlerin en önemlilerinden biri. Bu fırsatı bize sunan Rektörümüz Sait Hocama ve Dekanımız Metin Eker’e teşekkür ediyorum. Üniversitemiz bu tür iş birliklerine açık. Bu etkinliğin bir başlangıç olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

  19 Mayıs’ın 100. yıl kapsamında düzenlenmesinin, etkinliği daha da güzelleştirdiğini ifade eden OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç de “İki üniversitenin iş birliğinde düzenlenen bu etkinliğin 19 Mayıs’ı hatırlatması, bu tarihin önemini gözden geçirmemiz açısından çok değerli. Çünkü 19 Mayıs, Türkiye’nin kurulmasına giden yolun ilk adımının atıldığı tarih. Bu bağlamda dekanlarımıza ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörüne teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

  Konuşmaların ardından Ünivesitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve beraberindekiler, serginin açılışını gerçekleştirerek öğretim elemanlarının eserlerini ilgiyle inceledi.

  19 Mayıs 1919’un 100. Yılı Kapsamında Öğretim Elemanları Karma Sergisi, 9 Kasım tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık kalacak.

  Önceki İçerikGüzel Sanatlar’da Bolu ve Samsun Arasında İşbirliği
  Sonraki İçerikHemşire Adaylarından Çevre Duyarlılığı