Göçmenler Günü Konferansı Düzenlendi

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Göç ve Ortadoğu Öğrenci Topluluğu tarafından, 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü nedeniyle konferans düzenlendi. Moderatörlüğünü Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Topluluk Danışmanı Prof. Dr. Veysel Ayhan’ın yaptığı konferansa, Avukat Samir Altunkaynak konuk oldu.

  “Doğru Göç Politikaları Gerçekleştirebilen Ülkeler Geleceğe Hakim Olur.”

  Kongre Merkezi Yeşil Salonda düzenlenen konferansta göçmenlik kavramının önemine vurgu yapan Av. Altunkaynak, göç olgusunun sanıldığından daha önemli ve ciddiye alınması gereken bir husus olduğunun altını çizdi ve “Doğru göç politikaları gerçekleştirebilen ülkeler geleceğe hakim olur.” dedi.

  Dünyada göçlerin hâlâ devam ettiğine işaret eden Av. Altunkaynak, göç sürekliliğinin toplumsal, ekonomik ve politik sonuçları açısından ele alınması gerektiğini kaydederek, göç ve göçmenlik olgusunun sadece olumsuz sonuçlarının değerlendirilmesinin yanlışlığına dikkat çekti.

  Göç ve Göçmenler Konusunda Daha Duyarlı Olmalıyız

  2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı ile patlak veren ve en çok ülkemizi etkileyen zorunlu kitlesel göçe değinen Av. Altunkaynak, göç ve göçmenler konusunda daha duyarlı olmamız gerektiğini belirtti. Göçmenler konusunda başarılı olunan veya olunamayan durumlar hakkında öğrencilerin daha fazla bilgi sahibi olmalarını tavsiye ederek, sorunların çözüme kavuşturulmasında etkin olmaları çağrısında bulundu.

  Konferansın sonunda Av. Samir Altunkaynak’a Prof. Dr. Veysel Ayhan tarafından teşekkür belgesi verildi.

  Haber: İletişim Bilimleri Yüksek Lisans Öğrencimiz Ezgi Kızılkaya
  Fotoğraflar: Gazetecilik Bölümü Öğrencimiz Mehmet Umut Doğan

   

   

  Önceki İçerik“Protokol ve Nezaket Kuralları” Hizmet İçi Eğitim Düzenlenecektir
  Sonraki İçerikBAİBÜ’de 9. Sosyal Bilgiler Eğitimi Sempozyumu Düzenleniyor