“Gerede’nin Aşağıören, Avşartarakçı ve Yunuslar Köylerindeki Bütün Evlerde Şimşir Tarakçılık Yapılıyordu”

    Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) geleneksel BAMER Konferansları kapsamında bu hafta “Gerede’de Şimşir Tarakçılık” konusu ele alındı.

    Tarihi Gülezler Konağı’nda düzenlenen konferansı, Gerede Halk Eğitim Merkezi emekli Müdür Başyardımcısı Özdemir İnce verdi. Şimşir tarakçılığın kaybolan mesleklerimizden biri olduğunu vurgulayan İnce, “Günümüzde şimşir tarak yapanlar var aslında, alıcısı da var. Ama artık maalesef malzeme yok.” dedi.

    Köylerde uzun kış gecelerinde boş durmamak için edinilen mesleklerden birisinin şimşir tarakçılık olduğunu anlatan İnce, “Önceleri ahlat, kayın ve gürgeni denediler. En son şimşiri denediler. Şimşir; el kadar, bembeyaz, sert, işlemesi zor, iki tarafı dişli, bir tarafın dişleri kalın, diğer tarafınki ince, o dönemin lüks malzemelerinden biri. Statik elektrik üretmiyor ve saçı besliyor, organik bir ürün. Şimşir tarak o kadar çok yapılıyordu ki, Gerede’nin Aşağıören, Avşartarakçı ve Yunuslar köylerindeki bütün evlerde şimşir tarakçılık yapılıyordu. Bu ürünler yazın şehir şehir dolaşılıp satılıyordu. Zamanla kemik tarakçılık yaygınlaştı.” diye konuştu. Konferans, hediye takdiminin ardından sona erdi.

    Önceki İçerikZİÇEV Öğrencileri Müzikteki Yeteneklerini Sergilediler
    Sonraki İçerikHemşirelikte Kariyer Sempozyumu’nun 3’üncüsü Düzenlendi