Gerede MYO’da Sağlık Konferansları…

    Gerede İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Gerede İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Meslek Yüksekokulu’nda, kenelerden bulaşan ölümcül hastalık Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi ile madde bağımlılığı konularında konferanslar düzenlendi.

    Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından kenelerden bulaşan tehlikeli hastalığa değinilen ilk konferansta; bağ, bahçe, orman gibi yerlere gidilirken mutlaka açık renkli kıyafetlerin giyilmesi tavsiye edildi. Vücuda giren kenenin kesinlikle çıplak elle çıkarılmaması gerektiğinin altı çizilen konferansta, “Kene; eldiven, naylon poşet veya bez parçası ile tutularak ya da ince uçlu bir pens veya varsa kene çıkartma kartı ile ezilmeden çıkarılmalıdır. Çıkarılamıyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kene, ne kadar erken çıkarılırsa hastalığa yakalanma riski de o kadar azalır.” denildi.

    Mavi-Beyaz projesi kapsamında Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından düzenlenen konferansta ise madde bağımlılığına dikkat çekildi ve “Bağımlılık yapıcı maddelerin insan vücudunda oluşturdukları etkiler kısa süreli ve sahte etkilerdir. Ancak bunların insanların ruh ve bedenlerinde açtıkları yaraların kapatılması çok zordur.” ifadeleri kullanıldı.

    Önceki İçerikMimarlık Öğrencilerinin Tasarladığı Sergi Açıldı
    Sonraki İçerikKonferans&Konser: Osmanlı İmparatorluğu’nda Avrupa Müziği