Fotoğraf Sevgisinden Çocuklara Uzanan Anlamlı Yolculuk

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (BAİBÜ) düzenlenen söyleşinin konuğu öğretmen ve fotoğraf sanatçısı Mehmet Özcan oldu.

  Üniversitede tanıştığı fotoğrafçılığı, çocuklar için gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine ‘destek sağlama’ amacına dönüştürerek pek çok çocuğun yüreğine dokunan Öğretmen ve aynı zamanda Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Özcan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (BAİBÜ) düzenlenen söyleşinin konuğu oldu.

  Üniversitemiz Genç Fikirler Topluluğu tarafından “İlham Veren Öğretmenler: Anadolu’da Bir Öğretmenin Çocuk Enstitüsü” temalı söyleşide, halen doğuda öğretmen olarak görev yapan Mehmet Özcan, Iğdır’dan üniversite eğitimi için gittiği İstanbul’a uzanan yolculuğunu ve fotoğrafla tanışmasını, kendine has üslubuyla anlattı.

  Çektiği fotoğraflar ve videolar sosyal medyada ilgi görünce, takipçilerinin desteğiyle çocuklara yönelik sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmeye başladığını vurgulayan Mehmet Özcan, özetle şunları söyledi:

  “Canım sıkıldıkça köyleri gezerdim, fotoğraf çekerdim. Annem bir gün kapının önünde otururken, bir çocuk geçiyor yoldan. Tabanı olmayan ayakkabısını iple bağlamış. Annem çocuğu gördü ve dedi ki: ‘Oğlum, çektiğin fotoğrafları paylaşırsan belki insanlar yardım eder.’ O zaman da beni en fazla 300 kişi takip ediyor. ‘Saysan yarısı amcaoğlu zaten, iki üç de arkadaş var’ dedim. Nasıl hikmetse ben 300 kişiyle, 300 bot topladım. Köye ilk, 300 botla gittim. İkinci yıl takipçi sayısı yükselince 500 bot, üçüncü sene, dördüncü sene derken geçen yıl 20 bin bot… Tabii sadece bot değil artık hediyelerimiz. Yaptığım işe hiçbir zaman yardım demedim, hep hediye dedim. Birinin size gönderdiği bot, hediyedir. Zamanla sosyal sorumluluk projesi büyüdü, sizlerin desteğiyle de gelişmeye devam ediyor.”

  Söyleşi soru cevap bölümünün ardından hediye takdimi ile sona erdi.

  Önceki İçerikBAİBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinde Deprem Tatbikatı
  Sonraki İçerikSpor Bilimleri Fakültesi Dekanlığında Devir Teslim Töreni Gerçekleşti