Fizyoterapistlerimizde Mezuniyet Coşkusu

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 22’nci Dönem Mezuniyet ve Ant İçme töreni gerçekleştirildi.

  Pandemi tedbirlerine uygun şekilde düzenlenen törene; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, Dekan Prof. Dr. Arzu İlçe, Dekan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Tamer Çankaya ve Dr. Öğr. Üyesi Arzu Akman Yılmaz, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eylem Tütün Yümin, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eylem Tütün Yümin, Fizyoterapistlik mesleğinin dünyada 100 yılı, ülkemizde ise 50 yılı aşkın bir süredir icra edildiğini kaydederek, “Fizyoterapistler; sağlıklı kişilerde, sağlığın korunması ve geliştirilmesini sağlarken, hastalık durumlarında Fizyoterapi ve Rehabilitasyon yöntemlerini kullanarak, kişinin iyileşmesine ve yaşam kalitesinin geliştirilmesine yardımcı olurlar. Fizyoterapist olarak mezun olduktan sonra, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri, Hastaneler, Tıp Merkezleri, Spor Kulüpleri, Huzurevleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Sağlıklı Yaşam Merkezleri gibi pek çok kamu, özel ve Bakanlıklara bağlı birimlerde çalışabilmektedirler. Son zamanlarda ülkemizde de farkındalığın artmasıyla beraber, nöroloji, ortopedi, pediatri, yoğun bakım, göğüs hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, onkoloji, spor yaralanmaları gibi özelleşmiş alanlarda uzman sayısı giderek artmakta ve uluslararası standartlarda hizmet verilmektedir.” diye konuştu.

  “Üniversitemiz, Eğitim Kadrosu ve Tercih Edilmede Üst Sıralarda Yer Alıyor.”

  Ülkemizde 80’den fazla üniversitede lisans düzeyinde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitimi verildiğini belirterek, Doç. Dr. Yümin, “Bunlar arasında Üniversitemiz hem eğitim kadrosu olarak, hem de tercih edilme bakımından üst sıralarda yer almaktadır. Öğrencilerimiz eğitim süresince, Temel Tıp dersleri yanında, yoğun bir meslek eğitim sürecine tabi tutulmakta ve 4 yılın sonunda hem teorik hem pratik olarak, nitelikli birer Fizyoterapist olarak mezun olmaktadırlar.” dedi.

  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu İlçe ise, ‘Üniversitede, kalitede lider; Batı Karadeniz’de, eğitimde lider’ sloganıyla şeffaf, hesap verebilir, çevre ve sosyal sorumluluk duygusuyla öğrencilerini yetiştiren, öğrenci merkezli hizmet eden, Üniversitemizde lider fakültelerden biri olduklarını vurguladı.

  “Covid-19 Pandemisinde, Rektörlüğümüzün Desteğiyle Eğitim-Öğretim Sürecimizi Aksatmadan Tamamladık.”  

  Prof. Dr. İlçe, “Anabilim Dallarımızda deneyimli akademik kadromuz, uygulama ünitelerimiz, şehrimizde bulunan 2 Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve diğer sağlık tesislerimizde gerçekleştirdiğimiz uygulamalı eğitimlerimizle, eğitim-öğretim yaşantımızı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Mezuniyet sonrası devam etmek isteyen öğrencilerimize de, yüksek lisans ve doktora olanakları sunabiliyoruz. Covid-19 pandemisinde de, Rektörlüğümüzün destekleriyle birlikte, eğitim-öğretim sürecimizi de hiçbir şekilde aksatmadan, öğrencilerimizin günlük tecrübelerini de artırarak devam etmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Fizyoterapiye, Covid-19 pandemisi ve sonrasında ihtiyaç daha da artmıştır.” şeklinde konuştu.

  “Covid-19 Sürecinde Mesleki Anlamda Güçlendiniz.”

  Konuşmasında genç mezunlara ve ailelerine seslenen Prof. Dr. İlçe, “Sevgili mezunlar, Covid-19 pandemi sürecinde, son derece güç, bunaltıcı koşullar altında, bilgi ve tutumlarınızı hem kendi çabanız, hem de hocalarınızın çabalarıyla geliştirdiniz. Öldürmeyen şey kuvvetlendirir, bu bilimsel olarak da kanıtlandı. O nedenle artık hayatta pek çok zorluğun üstesinden gelebilecek durumdasınız. Öncelikli olarak kendinizin, ailenizin, mesleğinizin ve vatanımızın, milletimizin kıymetini bilin. Sizler sadece kendiniz ve aileniz için değil, ülkemiz ve insanlık için de başarılı olmak zorundasınız.

  Saygıdeğer anne ve babalar, 4 yıl önce Fizyoterapist olmaları için gururla bize emanet ettiğiniz çocuklarınızı, özgüvenli, etik değerlere, topluma karşı sorumluluk duygusu gelişmiş, bir meslek sahibi ve yetişkin bir birey olarak, bugün biz de gururla sizlere teslim ediyoruz. Sizleri de böyle evlatlar yetiştirdiğiniz için tebrik ediyoruz. Şansları, bahtları açık olsun inşallah.

  Bugün başarı belgelerini alacak olan sevgili öğrencilerimi, fedakâr ailelerini, saygıdeğer öğretim elemanlarını bir kez daha kutluyor, teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitemizle bağlarınızı koparmamanızı rica ediyorum. Bizler her zaman sizlerin yanındayız.” ifadelerini kullandı.

  “4 Yıllık Emeğinizin Ardından Mezun Olmaya Hak Kazandınız.”

  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him ise, mezunlar ve aileleri gibi  çok onurlu, mutlu ve heyecanlı olduklarını vurgulayarak, “Mezuniyetin gerçekleşmesinin arkasında 4 yıllık bir emek var. Hiç şüphesiz, bu emeğin en büyüğü mezun olacak genç öğrencilerimize ait. Sizler çok zorlu bir üniversite sınavını aşıp, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni tercih ederek buraya geldiniz. 4 yıl boyunca da çok zorlu bir eğitimin arkasından, anne babalarınıza iyi birer evlat olduğunuz gibi, hocalarınıza da iyi birer öğrenci olduğunuzu gösterdiniz ve mezun olmaya hak kazandınız. Başarılarınızın devamını diliyor ve sizleri tebrik ediyorum.” dedi.

  “Covid-19 salgını gibi tüm dünyayı tehdit eden bir sağlık sorunuyla mücadele ettiğimiz bir dönemde, eğitimlerinizi başarıyla tamamlayarak mezun oluyorsunuz. Etkin ve ulaşılabilir bir sağlık sisteminin ve sağlık çalışanlarının ne kadar önemli olduğunu bizlere tekrar hatırlattınız.” diyerek mezunlara seslenen Prof. Dr. Him, sözlerine özetle şöyle devam etti:

  “Meslek Bilgisi Tam, Topluma Hizmet Etmeyi Gaye Edinmiş Sağlık Çalışanları Olarak Üniversitemizi En İyi Şekilde Temsil Edeceğinize İnanıyoruz.”

  “Mezun olduktan sonra da, bu salgın sürecinde en çok risk alan ve büyük fedakârlıklarla görevini yapan sağlık çalışanları arasında sizler de yerlerinizi alacak ve burada aldığınız mesleki eğitim ile insanlığa hizmet etmeye başlayacaksınız. Sizler çok iyi bir üniversiteden, alanında çok yetkin hocalarımızdan eğitim alarak mezun oluyorsunuz. Dolayısıyla kendinize güvenin, mesleğinizi çok sevin, onur duyun ve mesleğinizi tutkuyla yapın. Meslek hayatlarınıza başladıktan sonra Üniversitemizle, bizlerle, hocalarınızla bağınızı kesmeyin. Meslek bilgilerinizi taze tutmak, güncellemek, kendinizi geliştirmek için üniversitemizde, bölümünüzde düzenlenen kurslar, seminerler, çalıştaylar ve kongrelere mümkün olduğunca katılmaya gayret edin. Bizim de sizlerle olan iletişimimizi devam ettirebilmemiz için, üniversitemizin mezun portalına mutlaka üye olun, mezun bilgi sistemine kaydınızı yapın. Sistemdeki bilgilerinizi de mutlaka güncel tutun. Bizler de bu portal sayesinde sizleri takip edeceğiz. Sizin mesleki hayatlarınızdaki hizmetleriniz, başarılarınızla gurur duyacağız. Arkanızdan gelen genç öğrenci kardeşlerinize, sizleri örnek göstereceğiz. İnsani değerlere saygılı, meslek bilgisi tam, sorumluluk alan, üretken, kendini yenileyen ve topluma hizmet etmeyi gaye edinmiş bireyler, sağlık çalışanları olarak gittiğiniz, çalıştığınız her yerde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni en iyi şekilde temsil edeceğinize inanıyoruz. Meslek hayatlarınızda başarılar diliyorum, Allah yolunuzu açık etsin.”

  “Mezunlarımızın Kıymetli Ailelerine, Akademik ve İdari Personelimize Teşekkür Ediyorum.”

  Konuşmasında mezunların ailelerine ve öğretim elemanlarına da seslenen Prof. Dr. Him, “Burada emeği geçenlerin arasında yine öğrencilerimizin anne ve babaları var. Onlar, öğrencilerimize daha çocuk yaştan itibaren çok büyük emekler harcadılar. Yetmedi, 18 yaşını geçip genç bir yetişkin birey olduktan sonra da, üniversite eğitimleri sırasında onları yalnız bırakmadınız, maddi ve manevi olarak onlara destek verdiniz. Onların yaşadıkları zorluklara, sınav streslerine sizler de ortak oldunuz. Dolayısıyla bu mezuniyet töreninde burada bulunmak onların kadar sizlerin de hakkı.

  Tabii öğrencilerimizin bu başarısında, mesleki ve akademik olarak en iyi şekilde eğitilmesini sağlayan hocaları, akademik personelimiz de var. Onlar bu 4 yıllık süre boyunca büyük özverilerle, öğrencilerimizin gelecek mesleki hayatlarında başarılı olabilmeleri için  gereken bütün donanımları, kazanımları onlara sağladılar. Dolayısıyla bu mezuniyet gününün gerçekleşmesinde çok emeği olan öğrencilerimize, onların kıymetli anne babalarına ve akademik ve idari personelimize çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

  Mezunlar, Fizyoterapist Andını Okudular

  Açılış konuşmalarının ardından Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunlarına belgeleri, protokol üyeleri ve akademisyenler tarafından verildi. Fizyoterapist mezunları adına konuşan Özgenur Şık, “4 yıl önce üniversiteye attığmız ilk adımdaki heyecan, eğitim hayatımız boyunca da hep bizimleydi. Fizyoterapist olma yolunda aldığımız eğitim ve kazanımlarımız, büyük çalışma ve çabayla ilerleyerek bizi buralara kadar getirdi. Dünyada 100 yılı aşkın süredir varolan Fizyoterapistlik mesleği, her alanda bireylerin yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan ve etkileriyle bunu somut bir şekilde bizlere gösteren kutsal bir meslektir. Bizlerin de böyle bir unvana sahip olacak olmak, benim ve arkadaşlarım için gurur kaynağıdır.” dedi.

  Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Avcı yönetiminde Fizyoterapist Andını okuyan mezunlar, törenin sonunda keplerini havaya fırlattılar.

  Önceki İçerikTaziye Mesajı
  Sonraki İçerikHemşirelik Öğrencileri Mezuniyet Coşkusu Yaşadı