Erasmus+ 2016-2017 Yılı Staj Hareketliliği ve 2017-2018 Akademik Yılı Öğrenim Hareketliliği Başvuruları Hk. Duyuru

  2016-2017″ akademik yılı için Erasmus+ programları kapsamında yurt dışında “Staj Yapmak” isteyen ve “2017-2018” akademik yılı için de yurt dışında Öğrenim Görmek isteyen öğrencilerimiz için Erasmus+ Hareketlilik Programları Başvuruları 06 Şubat 2017 tarihinde başlayacaktır. 28 Şubat 2017 tarihi mesai bitiminde son bulacak başvurular için istenen koşullar şu şekildedir:

  1-Programa tam zamanlı tüm öğrencilerimiz başvurabilir.

  2-Programdan yararlanabilmek içinbaşvuruda bulunacak olan ön lisans ve lisans öğrencilerinin son transkript notları 4 üzerinden en az 2,20 (100’lük sistemde karşılığı belirtilecek), yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise 4 üzerinden 2,5 olmalıdır.

  3-Programdan yararlanabilmek için öğrencilerimizin en az B1 yabancı dil bilgisine sahip olmaları gerekir. Ancak, bazı ortak üniversiteler en az B2 ya da C1 düzeyinde öğrenci kabul etmektedirler. İlgili üniversiteleri http://erasmus.ibu.edu.tr/ linkinden bulabilirsiniz.

  4-Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’nun yaptığı Yeterlilik Sınavından (Proficiency) başvuru tarihi itibariyle son iki yılın sonuçlarına göre, staj hareketliliği için yabancı dil baraj puanı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Meslek Yüksekokulları öğrencileri için 100 üzerinden 50, İngilizce Öğretmenliği ve Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri için 100 üzerinden 80, diğer bölümler için 100 üzerinden 60 olarak belirlenmiştir. Öğrenim hareketliliğine başvuracak öğrenciler için yabancı dil baraj puanı 100 üzerinde 60, İngilizce Öğretmenliği ve Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri için ise 100 üzerinden 80 olarak belirlenmiştir. Ancak, yerleştirme aşamasında anlaşmalı okulların kriterleri dikkate alınacaktır. 18-19 Ocak 2017 tarihlerinde yapılan yabancı dil yeterlilik sınavı sonuçlarına http://yabancidiller.ibu.edu.tr/tr/ linkinden ulaşabilirsiniz.

  5-Başvuru tarihi itibariyle YDS ve ÖSYM tarafından eşdeğerliliği kabul edilmiş sınavlardan 60 ve üstü puan almış öğrenciler de başvuruda bulunabilirler. Söz konusu öğrenciler almış oldukları puanlara göre sıralamaya gireceklerdir. Ayrıca, başvuru belgelerine sınav sonuç belgelerini de eklemeleri gerekmektedir. Eşdeğerlik tablosu için bknz. http://osym.gov.tr/dosya/1-59085/h/yabanci-dil-sinavlari-esdegerlikleri.pdf

  6-Öğrenim hareketliliği için 80 kişi ve staj hareketliliği için de 30 kişilik kontenjan yer almaktadır. Öğrencilerimizin başvurularına göre kontenjan sayıları değişebilecektir. Öğrencilerimiz isterlerse her iki hareketliliğe ayrı ayrı başvuru yapabilirler. Ayrıca, Üniversitemizin anlaşmalı oldukları okulların listesini ve genel kontenjanları http://erasmus.ibu.edu.tr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=9&Itemid=129&lang=tr linkinden bulabilirler. Söz konusu listede ilerleyen tarihlerde değişiklikler olabilir. Staj yapmak isteyen öğrencilerimiz staj yapacakları ülke (AB) ve kurumları (işyeri, enstitü ya da okul) kendileri belirleyip, Erasmus Koordinatörlüğüne bildireceklerdir.

  7-Başvurular online yapılacak olup, başvuru linki 05 Şubat 2017 tarihinde http://erasmus.ibu.edu.tr/ adresinden duyurulacaktır.

  Yapılacak başvuruların değerlendirilmesinde kullanılacak değerlendirme ölçütleri ve ağırlıklı puanlar şunlardır:

  Akademik başarı düzeyi : %50
  Dil seviyesi : %50
  (Toplam 100 puan üzerinden)
  Engelli öğrencilere ( engelliliğin belgelenmesi kaydıyla) +10 puan
  Şehit ve Gazi çocuklarına +10 puan
  Daha önce yararlanma (hibeli veya hibesiz) : -10 puan
  Vatandaşı olunan ülkede hareketliliğe katılma: -10 puan

  Aynı öğrenim kademesi içerisinde daha önceki bir seçim döneminde seçilmiş, fakat mücbir bir sebebe dayanmaksızın, faaliyetini gerçekleştirmemiş öğrenciler için, hak kazanmış olunmasına rağmen, faaliyetin gerçekleştirilmediği her faaliyet için -10 puan azaltma uygulanır.

  Hibe yetersizliğinden dolayı gidemeyecek olan öğrencilerimiz kendi maddi olanakları ile bu programdan yararlanabilir.

  Önceki İçerikAİBÜ Rektörlüğü Taziye Mesajı
  Sonraki İçerikÖğretim Elemanı Giriş Sınavı Sonuçları