Doğru Nefes Hayatınızı Değiştirir

  Elginkan Vakfı tarafından Kariyer Günleri kapsamında Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) nefes eğitimi semineri verildi; öğrencilere nefes egzersizleri yaptırıldı. İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi salonda düzenlenen seminerde Nefes Eğitim Uzmanı Saliha Ertan, doğru nefes alıp vererek hayatımızı değiştirebileceğimizi vurgulayarak, “Nefesiniz değiştiği anda siz de değişeceksiniz ve kendinize inanamayacaksınız.” dedi.

  “Kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz, uyku düzeninizde sorun mu yaşıyorsunuz, sık sık üst solunum yolu hastalıklarına mı yakalanıyorsunuz, heyecan ve öfkenizi kontrol etmekte zorlanıyor musunuz?” diye soran Ertan, bu sorunların düzenli nefes egzersizleri yaparak çözümlenebileceğini vurguladı.

  Dakikada 9-12 kez arasında diyaframdan alınan nefesin doğru nefes olduğunu ifade eden Ertan, “Nefes egzersizleri yaparak zayıflayabilir, sınav kaygısını azaltabilir, sigara dahil bağımlılıklarınızdan kurtulabilir, hıçkırığınızı durdurabilir, gözleriniz yanmadan soğan doğrayabilirsiniz. Vücudumuza giren oksijenin büyük kısmını beynimiz kullanıyor. ‘Ben anlamıyorum’, ‘Çok sıkıldım’, ‘Sınavda aklıma gelmedi’… Sıkıntı nerede biliyor musunuz? Doğru nefes almadığınız için beyninizin oksijensiz kalmasında.” diye konuştu. Doğru nefes almak kadar doğru nefes vermenin de çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Ertan, nefesin burundan alınıp verilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

  Seminerin sonunda Saliha Ertan’a Elginkan Vakfı Eğitim Merkezi Müdürü Murat Özen tarafından teşekkür plaketi verildi.

  Önceki İçerikKariyer Günleri: İşbaşı Eğitim Programı ve İŞKUR Destekleri Tanıtımı
  Sonraki İçerikMühendislik ve Mimarlıkta Kariyere İki Güzel Örnek…