Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencilerimiz Beyaz Önlüklerini Giydi

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2022-2023 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giyme töreni gerçekleştirildi. 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü’nde düzenlenen törende beyaz önlüklerini giyen birinci sınıf öğrencileri, mesleğe ilk adımı atmanın heyecanını yaşadı.

  Kongre Merkezi Bordo Salondaki törene; Bolu Vali Yardımcısı Abdullah Şen, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Keleş, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Hamiyet Kılınç ve Dr. Öğr. Üyesi Deniz Sıla Özdemir, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Dekan Prof. Dr. Ali Keleş, 12’nci dönem beyaz önlük giyme törenini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Bugün burada bir ömür boyu sürecek olan hekimlik yolculuğunuzun ilk adımını atmanın simgesi olan Beyaz Önlük Giyme Törenini gerçekleştiriyoruz. Hekimlik mesleği için beyaz önlük, dürüstlüğün, ahlâklı olmanın, sırdaş olmanın, asaletin, bilgeliğin, alçakgönüllü olmanın ve din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan tüm insanlara hizmet etme aşkının evrensel bir sembolüdür.” dedi.

  “Hastayla İletişimi İyi Olan, Güler Yüzle Tedaviyi Esas Alan Bir Diş Hekimliği Pratiğini Öğrenmeniz Bizim İçin Önceliktir.”

  “Fakülte binamızı, dersliklerimizi, laboratuvarlarımızı ve kliniklerimizi göz önüne aldığımızda ülkemizin en modern Diş Hekimliği Fakültelerinden birine sahip olduğumuzu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Fiziki alt yapımız, genç ve dinamik kadromuz sizlerin daha iyi eğitim almanız için hazırdır ve bu sizlere katkı sağlayacaktır.” diyen Prof. Dr. Keleş, “Tüm hocalarımızın sizin eğitiminiz için gereken gayreti her daim sarf edeceklerinden emin olabilirsiniz. Eğitiminiz esnasında hastayla iletişimi iyi olan, güler yüzle tedaviyi esas alan bir diş hekimliği pratiğini öğrenmeniz bizim için önceliktir ve önemlidir.” diye konuştu.

  Dekan Keleş, Öğrencilere Seslenerek “Ailemize Hoş Geldiniz.” Dedi.

  Prof. Dr. Keleş, “Değerli öğrencilerimiz, şunu biliniz ki Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin evrensel değerlere saygı duyan huzurlu bir akademik ortamı bulunmaktadır ve üniversitemiz sizinle birlikte daha da güçlenecektir. Ailemize hoş geldiniz. İçinde bulunduğumuz hafta Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olup  22 Kasım günü ülkemizde Diş Hekimleri günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle öğretim üyesi arkadaşlarımın, asistanlarımızın, meslektaşlarımızın ve öğrencilerimizin Diş Hekimleri Günü’nü kutluyorum.” dedi.

  Prof. Dr. Keleş konuşmasının ardından Diş Hekimliği Fakültesi’ne dereceyle yerleşen Derya Ay’a başarı belgesini verdi ve beyaz önlüğünü giydirdi.

  Rektör Alişarlı: “Üniversitemiz Türkiye’nin Köklü Üniversitelerinden Biridir.”

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise yaptığı konuşmada, 30’uncu yılını doldurmuş Üniversitemizin Türkiye’nin çok köklü üniversitelerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, her geçen yıl başarılarını arttıran, hem dünya sıralamalarında hem ülke sıralamalarında yerini sürekli yukarıya taşıyan üniversitelerden biridir.” dedi.

  Ankara, İstanbul ve Bursa gibi metropol şehirlerin tam ortasında bulunan ve yaklaşık 30 milyon insanla komşu olan ilimizin hem komşu iller hem de Türkiye ve Dünya’nın dört bir yanından tercih edildiğini vurgulayan Rektör Alişarlı, “Tabii buraya gelmeniz kolay olmadı. Uzun bir eğitim ve sınav hazırlığından sonra Üniversitemizde eğitim görmeye hak kazandınız ve öğrencimiz oldunuz. Öncelikle sizleri tebrik ediyorum. Bu noktada sizlerden desteklerini esirgemeyen, her türlü kolaylığı sağlayan kıymetli velilerinizi de tebrik ediyorum. Evlatlarınızın iyi bir üniversite tercih ettiklerini sizlere söylemek isterim.” şeklinde konuştu.

  “Üniversitemizdeki Bilimsel, Sosyal, Fiziksel ve Kültürel Etkinliklerden Mutlaka Faydalanın.”

  Diş Hekimliği Fakültesi’nin de her geçen yıl daha da geliştiğini kaydeden Rektör Alişarlı, “Öğretim üyesi sayımızı arttırıyoruz. Bu aynı zamanda öğrencilerimize de iyi bir eğitim fırsatı sunuyor. Yine fiziki koşullarını, laboratuvarlarını, uygulama alanlarını ve ünitlerini güçlendirip gerekli malzemeleri temin ederek, fakültemize kolaylık sağlamaya çalışıyoruz. Geriye siz kıymetli öğrencilerimizin göstereceği çalışma azmi ve disiplin kalıyor. Bir şey nasıl başlarsa öyle devam eder. Bir gömleği doğru şekilde iliklemeye başlarsak doğru bir şekilde de tüm düğmelerini kapatmış oluruz. Ümit ediyorum ki sizlerde iyi bir başlangıç yapmışsınızdır. Sizlerden bazı taleplerimiz olacak. Bir üniversite ortamında bulunuyorsunuz. Üniversitemiz sizlere birçok imkân sunuyor. Üniversitemizde gerçekleştirilen bilimsel, sosyal, fiziksel ve kültürel birçok etkinlik, diplomanın yanında sizlerin gelişimine elbette bir katkı sunuyor. Ama bunlardan faydalanmak tamamen sizlerin ellerinde. Bu tür etkinliklere ne kadar çok katılırsanız, aynı zamanda ikinci bir üniversiteyi ve fakülteyi de bitirmiş olacaksınız. 5 yıllık bir eğitimin sonunda bir diploma alacaksınız. Ama bu diplomayı çeşitlendirmek, farklı alanlardaki etkinliklerle tecrübe ettiklerinizi kolunuza taktığınız ikinci bir bilezik olarak sizlere büyük katkılar sağlayacak. O nedenle üniversitenin sunduğu bu imkânlardan en geniş şekilde faydalanmaya bakın.” vurgusunu yaptı.

  “Derslerinizi Aksatmadan Sosyal Faaliyetlere De Katılmanızı Arzu Ediyoruz.”

  Üniversitelerin çok kültürlü yapısına vurgu yapan Rektör Alişarlı, “Türkiye’nin ve hatta dünyanın birçok yerinden öğrenciler, hem kültür hem medeniyet hem örf ve adet farklılıklarıyla üniversitemize geliyorlar. Sizler de aslında çok büyük ve birbirinden farklı bir kültür ve medeniyet ortamına adım atmış oluyorsunuz. Herkes kendi alışkanlıklarıyla geliyor. Yemek yeme alışkanlığı, müzik dinleme alışkanlığı, sosyal etkinliklere katılma alışkanlığı hatta belki selamlaşma bile keza birbirinden farklı olacak. Ama bunların hepsinin kırıldığı yer, üniversite ortamlarıdır. O yüzden bu ortamlardan azami faydalanın. Ama tabii şunu arzu etmiyoruz: Sosyal faaliyetlere katılalım ama derslerimizi aksatalım. Unutmayın ki, üniversite hayatı zamanın en geniş olduğu dilimlerden biridir. Diş Hekimliği Fakültesi, eğitimi zor bir fakültedir. Aynı zamanda çoğu zaman ayakta olacağınız için fiziki güç isteyen de bir meslektir. Eğitimi pahalıdır. Bu nedenle arzumuz, hem sizlere tecrübelerini aktaran değerli hocalarımızın yüzünü hem de sizlere yatırım yapan ailelerinizin yüzünü ak etmeniz. İşin başındayken işi sıkı tutarsanız, çok rahat ve dolu dolu bir 5 yıl geçirirsiniz. Hem sosyal faaliyetlere katılır hem de derslerinizde başarılı olursunuz. Sizlerden isteğimiz bu. Bunu bilmenizi istiyorum.” ifadelerini kullandı.

  “Sizlere İkinci Bir Diploma Fırsatı Sunuyoruz.”

  Üniversitemizde Öğrenci Merkezi, Öğrenci Dekanlığı ve Öğrenci Konseyi kurduklarını, 100’e yakın öğrenci topluluğu olduğunu ve sosyal transkript uygulaması yaptıklarını kaydeden Rektör Alişarlı, “Bu uygulamaların hepsi, sizlerin üniversitenin sunduğu imkânlardan genişçe ve azami faydalanmanız için. Öğrenci topluluklarına üye olup faaliyetlerine katılabilirsiniz. Katılıp belgelendirdiğiniz faaliyetleri sosyal transkriptinize işliyoruz. Yani sizlere ikinci bir diploma daha sunuyoruz. Bunun faydasını da eğitiminizin ilerleyen yıllarında ve mezun olduğunuzda göreceksiniz.” dedi.

  Beyaz Önlük giyecek öğrencileri bir kez daha tebrik eden Rektör Alişarlı, “Sayın Dekan beyaz önlüğün ne ifade ettiğini sizlere söyledi. Saflık, temizlik, hijyen, dürüstlük, ahlâk, vicdan, hoşgörü, arkadaşlık. Bundan sonra hem eğitim süresince hem de mesleği icra ederken giyeceğiniz beyaz önlüğe, hani düğünlerde gelin ve damadın boynuna asılan kırmızı kuşağa altın takarlar, sizler de bu eğitim sırasında altın takmaya bakın. Bu güler yüzdür, bu tatlı dildir, etik davranışlardır. Bu tür değerleri de üniversitede kazanacaksınız. Hem arkadaşlıklarınızı hem de hasta ilişkilerini böyle sağlayacaksınız. O yüzden bu ziynetleri tecrübe ederek takmaya çalışın.” şeklinde konuştu.

  “Akademisyenlerin Bilgi ve Tecrübelerinden Faydalanın.”

  Nitelikli bir eğitimci kadrosu kurmaya halen devam ettiklerini vurgulayan Rektör Alişarlı, “Bu noktada değerli öğretim üyesi arkadaşlarımızın sizlere katkıları çok olacak. Onlardan faydalanın çünkü klinik ağırlıklı, uygulamalı bir eğitim alıyorsunuz. Bunda da en büyük katkıyı sizlere hem hocalarınız hem aynı zamanda DUS’la gelen, uzmanlığını yapan arkadaşlarınız verecekler. Orada kuracağınız yakın ilişki, iyi ve sağlam bir meslek edinmenizi sağlayacaktır. Bunların kıymetini bilin.” diyerek, akademisyenlere, öğrencilere ve ailelerine hayırlı bir eğitim öğretim yılı geçirmelerini temenni etti.

  “Rektörlüğümüzün Kapıları Öğrencilerimize Her Zaman Açık.”

  “Rektörlük olarak öğrencilerimize elimizden gelen her türlü desteği vermeye çalışıyoruz.” diyen Rektör Alişarlı, “Öğrencilerimize kapımız her zaman açık. Rektörlük olarak Açık Kapı uygulaması yapıyoruz. Bu kapsamda dileyen her öğrencimiz, her hafta Çarşamba günleri 17.00-19.00 saatleri arasında, randevusuz bir şekilde beni ziyaret edebilir. Onun haricindeki zamanlarda da acil bir durum olduğunda, yine randevulu bir şekilde sizlerle her zaman görüşürüm. Dekanlığın kapısı da sizlere her zaman açık. İnşallah hayırlı bir dönemi birlikte tamamlarız.” dedi.

  Konuşmasının ardından Rektör Alişarlı, fakülteye dereceyle giren İlyas Hançer’e başarı belgesini verdi ve beyaz önlüğünü giydirdi.

  Vali Yardımcısı Şen: “Mesleğinizi Yaparken Muhatap Olduğunuz Kişinin Allah’ın Bir Emaneti Olduğunu Aklınızdan Çıkarmayın.”

  Vali Yardımcısı Abdullah Şen ise, “Beyaz önlük giyme töreninin 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü’nde yapılması çok anlamlıdır. Bu vesile ile bugün aramızda olamayan Sayın Valimizin selamlarını sizlere hassaten iletiyorum. Hekimlik çok özel, çok hassas bir meslek. Diş Hekimliği de hekimliğin özel bir türü. Diş Hekimliği cerrahinin yanı sıra aynı zamanda el becerisi de gerektiren bir meslek. Bu nedenle de önemli. Türkiye sıralamalarında da yüzde 1’lik dilime girerek geliyorsunuz üniversitemize. Gayet anlamlı ve değerli bir öğrenci kitlesine hitap etmekten dolayı memnuniyet duyuyorum. Hekimlikte en önemli mesele etiktir. Yani yaptığınız meslekte, kamu görevi ve diğer her türlü işte de bu böyle, mükerrem bir varlık olarak muhatap olduğumuz kişinin Allah’ın bir emaneti, Allah’ın bir kulu olduğunu, insanların eşit bir varlık olduğunu ömür boyu aklınızdan çıkarmamamız gerekiyor. Mesleğin henüz çok başındasınız. Bu dönemdeki heyecanınız, atacağınız dostluklar çok kıymetlidir. Bunlara sahip çıkın, arttırmaya çalışın.” ifadelerini kullandı.

  Vali Yardımcısı Şen, konuşmasının ardından fakülteye dereceyle giren Sıla Kaya’ya başarı belgesini verdi ve beyaz önlüğünü giydirdi.

  Diş Hekimliği Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine beyaz önlükleri akademisyenler tarafından giydirildi. Tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

  Mevcut makalenin kısa URL'si : https://ajanda.ibu.edu.tr/amo3
  Önceki İçerikKamuoyuna Duyuru
  Sonraki İçerikGöynük Araştırmaları ve Halk Kültürü Sempozyumu Program Kitapçığı