Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri için Beyaz Önlük Giyme Töreni Yapıldı.

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2018-2019 Akademik Yılı Önlük Giyme Töreni gerçekleştirildi. Bu yıl üniversitemizde yüksek öğrenim hayatlarına başlayan 1’inci sınıf öğrencileri, 22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Ağız Diş Sağlığı Haftası kapsamında beyaz önlük giydiler. Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri için ilk kez üniversitemizde önlük giyme töreni yapıldı.

  İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salonda düzenlenen törene; Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Ayaz ve Prof. Dr. Mustafa Yaman, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Him, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Eratalar, enstitü ve yüksekokul müdürleri, dekanlar, dekan yardımcıları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Dekan Prof. Dr. Aydın Him, toplumun ağız ve diş sağlığı için bugüne kadar özveriyle çalışarak emek veren tüm diş hekimlerini minnet ve saygıyla selamlayarak, Diş Hekimleri Günü’nü kutladı.

  2010 yılında kurulan Diş Hekimliği Fakültesi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Him, “2011 yılında 31 öğrenci ile eğitim hayatına başlayan fakültemiz, 2018 yılında 3’üncü dönem mezunlarını vermiştir. Şu an 20.000 metrekare kapalı alan içerisinde modern derslikleri, preklinikleri, fantom laboratuvarları, 8 anabilim dalındaki donanımlı kliniklerinde görevli toplam 25 öğretim üyesi ile, 55 uzmanlık öğrencisi ve 455 diş hekimi adayına eğitim vermekte, aynı zamanda tabiatın kalbi Bolu şehri ve çevresindeki hastalara da tedavi hizmeti sunmaktadır. Yapımı devam eden ameliyathane ve 8 yataklı servisimizin tamamlanmasının ardından bölge halkına verdiğimiz sağlık hizmetini daha iyi şartlarda sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

  Öğrencilere hitap eden Prof. Dr. Him, “Bugün hocalarınızın takdimiyle omuzlarınıza alacağınız temizliğin ve saflığın simgesi olan beyaz önlük, aynı zamanda umudun ve şifanın, hayatınız boyunca taşıyacağınız onurun simgesidir. Hekimlik hayatınızın en büyük simgesi olan beyaz önlük ile topluma örnek olduğunuzu unutmayın, hayatınız boyunca da beyaz önlüğü kirletmeyin. Sevgili öğrenciler, zor ve meşakkatli bir yoldan geçerek kazandığınız BAİBÜ Diş Hekimliği Fakültemizde eğitim öğretime başladınız. Sizden beklenen bu gayret, disiplin ve çalışma azmini üniversite eğitiminiz boyunca da devam ettirmenizdir. Diş hekimi önce zarar verme prensibi ile tedavilerini yapmakla yükümlüdür. Bunun için yeterli bilgiyi edinmeniz ve çok çalışmanız gerekmektedir. Bizler akademik kadromuzla sizleri en iyi şekilde yetiştirip tam donanımlı olarak fakültemizden mezun etmek için gayret göstereceğiz. Sizler de hocalarınızdan en iyi şekilde istifade etmek için merak edin, araştırın, sorgulayın. Sizlerden beklentimiz ailenize, hocalarınıza, üniversitemize, vatanımıza ve milletimize layık bir öğrenci, yetkin birer diş hekimi olmanızdır.” ifadelerini kullandı.

  İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Eratalar ise, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal’ın selam, saygı ve başarı dileklerini ileterek konuşmasına başladı. Öğrencilere ve ailelerine seslenen Eratalar, özetle “Sizler de artık birer diş hekimisiniz. Sevgili ailelere, Bolu dışından gelen ailelere hoş geldiniz diyorum. İnanın ki Bolumuz güzel bir şehirdir. Çocuklarınız bizlere emanettir. Çok çok iyi bir üniversiteye başladılar. Şanslılar çünkü mekan olarak, hacim olarak Türkiye’deki diş hekimliği fakültelerinin içinde ilk sıralarda yer alan bir fakülte burası. Üniversitemiz de vakıf destekli bir modeldir. İzzet Baysal Vakfı’nın devamlı himayesinde, desteğinde olan bir devlet üniversitesinde okuyorsunuz. Bu vakıf desteğinin faydasını ileride göreceksiniz. Mezun olduğunuz zamanda yine anlayacaksınız ki Bolu İzzet Baysal Üniversitesi gerçekten güzel bir üniversite. Seçkin diş hekimleri olarak mesleğe atılacaksınız.” diye konuştu.

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise yaptığı konuşmada, hem 22 Kasım Ağız Diş Sağlığı Haftası’nı hem de 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, her iki günün ülkemize hayırlı olmasını diledi.

  Doğru bir üniversite tercihi yaptıkları için öğrencilere teşekkür eden ve tavsiyelerde bulunan Rektör Alişarlı, “Sayın dekanımızın ve Nejat Eratalar beyefendinin bahsettikleri gibi iyi bir üniversiteyi ve iyi bir fakülteyi tercih etmiş bulundunuz. Bu bizleri ayrıca memnun ediyor. Seçtiğiniz fakülte insanlığa hizmet eden bir sektör. O yüzden eğitiminizi çok iyi bir şekilde tamamlamanız ve çok donanımlı olmanız gerekiyor. Bu eğitim döneminizi titizlikle, iyi bir şekilde tamamlamanızı arzu ediyorum. Diş Hekimliği Fakültesi diğer pek çok fakülte gibi sürekli yeniliğe açık. Yani sürekli yeni şeyler öğrenmeniz gerekiyor. Sadece fakülte döneminde değil mezun olduktan sonra da bunun devam etmesi gerekiyor. Çünkü yeniliği yakalayamazsanız mesleğinizi devam ettirmeniz çok zor olur.” dedi.

  Konuşmasında üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerinin cüppe giydiklerini hatırlatan Rektör Alişarlı, “Akademisyenler olarak giydiğimiz cüppenin üç özelliği var: Yakası yoktur, düğmesi yoktur ve cebi yoktur. Bu da üç şeyi ifade eder: Yakasız oluşu dünyanın bir sonu olduğunu, cebinin olmaması dünyalık taşıyamayacağımızı, düğmesinin olmaması ise ilim adamının cübbesini kimsenin önünde iliklemeyeceğini ifade eder. Aynı cübbe gibi giyeceğiniz önlüğün sizlere verdiği sorumluluk çok büyük. Ümit ederim bu sorumluluğu hem eğitim süresince hem de mezun olduktan sonra güzel yurdumuzun dört bir yanında alnınızın akıyla taşırsınız. İnşallah başarılı bir dönem ve bunu takip eden başarılı yıllar geçirir, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde eğitiminizi tamamlarsınız,” diye konuştu.

  Konuşmaların ardından Diş Hekimliği Fakültesi’ni 1’inci sırada kazanan Meryem Toktay’a Rektör Alişarlı, 2’nci sırada tamamlayan Aslı Davran’a ise Prof. Dr. Erol Ayaz tarafından beyaz önlük giydirildi ve hediye takdim edildi. Ardından 1’inci sınıf öğrencilerine protokol üyeleri ve öğretim elemanları tarafından önlükleri giydirildi. Tören, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

   

  Önceki İçerikDoç. Dr. Şaban Karasakal, KYK’lı Öğrencilere “İsraf”ı Anlattı.
  Sonraki İçerikRektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı