Bolu’nun Endemik Hafızası Oluşturuluyor

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ), Bolu Belediyesi ile birlikte Bolu’nun endemik bitki türlerinin tespiti ve korunması amacıyla önemli bir projeyi hayata geçiriyor. Proje kapsamında doğal gen bahçesi oluşturularak endemik bitkiler koruma altına alınacak. Proje, Bolu Belediyesi’nde düzenlenen toplantıda, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun’un iş birliği protokolünü imzalamasıyla start aldı. 2 yılda tamamlanacak proje sonunda elde edilen bulgular kitaplaştırılacak.

  Toplantıda, AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Eker, proje hakkında bilgi verdi. Eker, tespit edilen endemik bitkilerin hem doğal alanlarında hem de belediye bünyesinde kurulacak gen bahçesinde koruma altına alınmasının hedeflendiğini söyledi. Bir soru üzerine literatür çalışmalarında Bolu’nun endemik bitki türü sayısı hakkında kesin bir rakam olmadığını kaydeden Eker, “Farklı değerler var. 80 ila 100 arasında gösteriliyor ama bizim tespitlerimiz bunun çok daha fazla olduğu şeklinde. Bu çalışmayla onu netleştirmiş olacağız. Özellikle Aladağlar ve Abant çevresi endemik bitkiler bakımından çok zengin bölgeler.” dedi.

  Proje Koordinatörü Prof. Dr. Tekin Babaç ise, projeyle yeni endemik bitkilerin keşfedilebileceğini belirterek, projenin Bolu’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.

  ‘Proje, Bolu’nun Hafızası Olacak’

  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise yaptığı konuşmada, Bolu’nun tüm değerlerine sahip çıkmaya gayret ettiklerini ifade ederek, “Bu proje, Bolu’nun hafızası olacak. Bolu’da nesli tükenmeye yüz tutmuş olan, Bolu’ya has ne varsa bunların tamamına sahip çıkmak durumundayız diye düşünüyoruz. Bolu’yla ilgili ne varsa üniversiteyle birlikte hareket ediyor olmamız Bolu’nun büyük bir kazanımıdır. Bizim bilgi birikimimiz bunu tek başımıza yapmaya yeterli olmazdı. Üniversitemizin böyle bir konuda bize destek vermiş olması önemli.” diye konuştu.

  AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, giderleri Bolu Belediyesi tarafından karşılanacak projeye desteğinden ötürü Alaaddin Yılmaz’a teşekkür etti ve “Üniversitemiz sadece eğitim veren, bilimsel çalışmalar yapan bir kurum değildir, aynı zamanda Bolu ve Bolu’nun bulunduğu tüm yörenin doğası, tarımsal ve sanayi potansiyeli ile yakından ilgilenmektedir. Ben, projenin çok güzel bir çalışma olacağı inancındayım. İnşallah bu proje bittiğinde de daha pek çok projeye zemin hazırlayacaktır. Çünkü bu alanda hem yatırım hem de ticaretin kapısını açabilecek bir proje diye düşünüyorum, bunların alt yapısını oluşturacaktır. Şimdiden benzeri projelerin de hocalarımız tarafından önümüze getirilmesi, sizlerle paylaşmamız ve neticede Bolu’ya hizmet etmemiz kısmet olur diyorum. Projenin hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

  Konuşmaların ardından projeyi hayata geçirecek protokol, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun tarafından imzalandı.

  Önceki İçerikEBYS Eğitimi Duyurusu
  Sonraki İçerikLojman Tahsis Komisyonu Duyurusu