BAMER’de, Tarihte Bolu’da Yaşayan Ermeniler Konuşuldu…

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) geleneksel BAMER konferanslarının bu haftaki konukları üniversitemizin Tarih Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Mehmet Süme ve Yrd. Doç. Dr. Cemal Sezer oldu. Gülezler Konağı’nda düzenlenen konferansta, 1840-1920 yılları arasında Bolu’da yaşayan Ermeniler konusu ele alındı. Öğrenciler ve öğretim elemanları tarafından ilgiyle izlenen konferansta Süme ve Sezer, birlikte hazırladıkları makalenin ayrıntıları hakkında bilgi verdiler.

  Bolu Ermenilerinin pek bilinmediğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Süme,  Bolu’da eski ve yeni iki Ermeni mahallesi olduğunu kaydederek 17’nci yüzyıldan itibaren Bolu’da yaşamaya başlayan Ermenilerin nüfusları hakkında bilgi verdi. Süme, “1914 yılında tarihçi Kemal Karpat’ın verdiği bilgi ve arşiv belgelerinde yer alan bilgilere göre Bolu’da 1220 Ermeni yaşıyordu.” dedi.

  ‘Türkler ve Ermeniler İş Yaşamında Ortak Oluyorlardı’ 

  Süme, Dönem incelendiğinde Ticari ve ekonomik faaliyetlerin ağırlıklı olarak Gayri Müslimlerin, ziraat ve hayvancılığın ise Türklerin elinde olduğunu gördüklerini belirtti.

  Yrd. Doç. Dr. Cemal Sezer ise 1915 Ermeni Tehciri ve Bolu’daki Ermenilerin sevk nedenleri hakkında bilgiler paylaştı. 1914’ten sonra Komitacılık faaliyetlerinin batı Karadeniz bölgesinde yoğunlaşmaya başladığını aktaran Sezer, araştırmalarında Bolu’da yaşayan Ermenilerin bir kısmının da bu propagandadan etkilendiklerini gördüklerini ifade etti. Konferans, öğrencilerden gelen soruların cevaplanmasının ardından sona erdi.

  Önceki İçerikAİBÜ Öğrenci Konseyi’nden Dünya İnsan Hakları Günü’ne Özel Etkinlik…
  Sonraki İçerikDilay Gül İçin Mevlid-i Şerif Okutuldu