BAİBÜ’ye Bitki Hastanesi Kuruluyor

  Bitki hastalıklarının teşhisi, tedavisi ve bilimsel çalışmalarının yapılacağı Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bitki Hastanesi protokolü imzalandı.

  Rektörlük makamında gerçekleşen imza törenine Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu ve proje ekibi katıldı. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bitki Hastanesi kurulması ve fizibilite çalışmalarına ilişkin protokol metni Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu arasında imzalandı.

  Rektör Alişarlı: “Bitki Hastanemiz, ülkemizdeki bitki çalışmalarına büyük katkı verecek”

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, BAİBÜ Bitki Hastanesinin ülkemizdeki bitki hastalıklarının teşhis ve tedavisine yönelik yapılan araştırma ve bilimsel çalışmalara öncülük edeceğini, elde edilecek akademik çalışmaların, ülke ziraati ve tarımsal gelişmesine büyük katkı sunacağını söyledi. Alişarlı, projede emeği geçen akademisyenlere ve desteklerinden dolayı MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğluna teşekkür etti.

  Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından desteklenmeye değer bulunan proje Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Kaçar koordinatörlüğünde hazırlanandı. Bu kapsamda kısa süre içinde fizibilite çalışmalarına başlanılacak. BAİBÜ Bitki Hastanesi’nin proje çalışmaları, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın desteğiyle Prof. Dr. Mustafa İmren, Prof. Dr. Halil Kütük, Doç. Dr. Gülay Kaçar, Doç. Dr. Göksel Özer, Dr. Öğr. Üyesi Ali Çelik ile Araştırma Görevlileri A. Sami Koca, Fatih Tekin ve M. Said Bayram tarafından gerçekleştiriliyor.

  BAİBÜ Bitki Hastanesi Gölköy Kampüsünde Kurulacak

  BAİBÜ Bitki Hastanesi Türkiye’de bir üniversite bünyesinde kurulan ilk Bitki Hastanesi ünvanına sahip olacak. Üniversitemizin ana yerleşkesi Gölköy’de, Ziraat Fakültesi’nin yanındaki arazide kurulacak ve Bolu başta olmak üzere Düzce, Kocaeli, Sakarya, Yalova gibi bölge illerine hizmet verecek Bitki Hastanesi’nde, bitki hastalıklarının teşhisi ve tedavisi yapılacak; bitki zararlıları ve yabancı otlarla mücadele edilerek bölgesel kalkınmaya fayda sağlayacak.

   

  Önceki İçerikEğiticilerin Eğitimi Sertifika Programı [4. Dönem]
  Sonraki İçerikBAİBÜ Kariyer Merkezi Müdürlüğüne Dr. Öğr. Üyesi Tarhan Atandı