BAİBÜ’de AFAD Toplantısı Yapıldı

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) ile Bolu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) yetkilileri arasında, afetleri önleme, afetlere hazırlık, arama-kurtarma ve yardım faaliyetlerinde eğitim ve iş birliği çalışmalarının görüşüldüğü toplantı gerçekleştirildi.

  Toplumda afet farkındalığının geliştirilmesi, afet riskinin azaltılması ve afet öncesi önlem alınması konularında davranış değişikliği oluşturulması amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye Afet Eğitim Yılı ilan edilen 2021 yılı etkinlikleri kapsamında, afetleri önleme ve afetlere hazırlık çalışmaları sürüyor.

  Bu kapsamda Üniversitemizde düzenlenen toplantıda, afetlerin önlenmesi ve afetlere hazırlık konularında, akademik ve idari personel ile öğrencilere verilmesi planlanan hizmet içi eğitim ve diğer faaliyetler ile iş birliği çalışmaları görüşüldü.

  Toplantıda alınan kararlar doğrultusunda, hem ülkemizin hem Bolu’nun deprem kuşağında yer alması, bunun yanı sıra sel, çığ, toprak kayması gibi meydana gelebilecek diğer afetlere hazırlıklı olmak amacıyla Üniversitemizde “Afet” başlıklı kongre, seminer, çalıştay gibi etkinlikler düzenlenecek; arama-kurtarma ve yardım faaliyetleri ile eğitim ve tatbikatlar gerçekleştirilecek.

  BAİBÜ’de Afet Eğitimi

  Uygulanması planlanan bu çalışmalar kapsamında, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrencilerine öncelikle, afet anında yaşamsal olarak nelere dikkat etmeleri, nasıl önlemler almaları gerektiği ve afetlere hazır olma bilincinin yükseltilmesine yönelik olarak Afet Farkındalık Eğitimleri, KBRN Eğitimleri, Yangın Eğitimi ve Söndürme Tatbikatları ve personele çadır kurma eğitimleri verilecek.

  AFAD Gönüllülük Sistemi hakkında bilgi ve tanıtım etkinlikleri için stant kurulacak. Eğitim faaliyetleri ve çalışmalar, pandemi koşulları göz önünde bulundurularak, uygun fiziki ortamlarda veya çevrim içi olarak belirlenecek programlar çerçevesinde yürütülecek.

  Üniversitemizde gerçekleştirilen toplantıya; Genel Sekreter Murat Tok, AFAD Bolu İl Müdürü Cengiz Çavuş, daire başkanları ve AFAD yetkilileri katıldı.

  Önceki İçerikMübarek Üç Aylar ve Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun
  Sonraki İçerikTaziye Mesajı (Emekli Dr. Öğr Gör. Dursun Bayrakdar’ın Eşinin Vefatı)