24 Kasım Öğretmenler Günü, Üniversitemiz ve Bolu’da Düzenlenen Törenlerle Kutlandı

  24 Kasım Öğretmenler Günü, Bolu’da coşkuyla kutlandı. Öğretmenler Günü için ilk tören Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Eğitim Fakültesi tarafından yapıldı.  Bolu’daki kutlamalar kapsamında ise İzzet Baysal Vakfı’nın Bolu’ya eğitim ve sağlık alanındaki  yatırımlardan biri olan İzzet Baysal Ortaokulu’nun açılışı da gerçekleştirildi.

  BAİBÜ Eğitim Fakültesi’nin İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi Salonda gerçekleştirdiği kutlama programı, saygı duruşu ve Müzik Eğitimi AD 4’üncü sınıf korosunun İstiklâl Marşımızı okumasıyla başladı. Koro ardından Öğretmen Marşı’nı seslendirdi.

  Programa; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Ayaz ve Prof. Dr. Mustafa Yaman, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güngör Karauğuz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

  Törende ilk olarak Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Kantürer günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaparak “Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere üniversitemizin kurulmasını ve öğretmen ordusuna yeni neferler yetiştirmemize vesile olan değerli büyüğümüz İzzet Baysal ve yetişmemizde emeği geçen Hakk’ın rahmetine kavuşmuş öğretmenlerimiz ile hain terör saldırıları sonucu şehit olan öğretmenlerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum. Ayrıca üniversitemizde görev yapmış, Hakk’ın rahmetine kavuşmuş olan öğretim elemanlarımıza Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Halen büyük bir özveriyle görevlerini sürdüren öğretmenlerimizin de başarılarının devamını diliyorum.” diye konuştu.

  Dekan Prof. Dr. Güngör Karauğuz ise, 24 Kasım’ın önemini vurgulayarak başladığı konuşmasında, “Bugün, yaşamları boyunca gereken bilgileri öğrencilerine kazandıran, bilgi kaynaklarını öğretip öğrencilerinin fikrini, irfanını, vicdanı özgürleştirip eleştirel bakış açısı kazandıran gönül eri öğretmenlerin ve insanlık tarihinin en değerli, en önemli mesleği olan öğretmenlik mesleğini bir kez daha anmak, hatırlamak için düzenlenmiş özel ve anlamlı bir gündür. Şairin, ‘A’dan başlar aydınlık / Bir taş koyar bütün yapılarda temele öğretmen…’dediği gibi yeryüzünü yeniden imar eden öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz bugün.” dedi.

  Bolu’da öğretmen yetiştiren okulların ilin eğitimine verdikleri katkıyı Bolu’da iz bırakan Arif Nihat Asya Nazım Hikmet gibi şairlerin mısralarından örnekler vererek kısaca anlatan Prof. Dr. Karauğuz, “Şimdi ise merhum İzzet Baysal Bey’in ve O’nun öncülüğünde kurulan vakfın ve başkanı Ahmet Baysal Bey’in katkılarıyla bu üniversite kampüsü ile Bolu halkına ve ülkemize kazandırdığı Eğitim Fakültemiz ise 8 bölüm, 12 ana bilim dalı ile ülkemiz için öğretmenler yetiştiriyor. İzzet Baysal Beyi Bolu ve üniversitemize yaptığı tüm hizmetleri için saygıyla anıyorum.” diye konuştu.

  Prof. Dr. Karauğuz, özetle “Eğitim Fakültemiz bugünü yaşayıp yaşatarak ama geleceği de tüm dünya uluslarından daha erken bir şekilde kurgulayan ve medeniyetler inşa edecek bireyler yetiştirmeyi ana hedeflerinden biri olarak almaktadır. Bu kapsamda toplumların medeniyet düzeyinin sadece öğretmene verdiği değerle ölçülebileceğini de burada hatırlatmak isterim. Fakültemiz, 150’nin üzerinde öğretim üyemiz ile 50’nin üzerinde ürettiği ve üretmekte olduğu TÜBİTAK ve diğer projelerle, Mevlana’nın asırlar öncesinden vurguladığı gibi ‘yeni şeyler söyleyebilen’ öğretmenler yetiştirmek için de tüm çabasını sarf etmektedir. Eğitim Fakültemiz, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hazırlanmış olan ‘2023 Eğitim Vizyonu’ çerçevesinde insanı merkeze alan çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış, elde ettiği donanımı da insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı çocuklar yetiştirme yolunda üzerine düşecek her görevi yerine getirmeye çalışacaktır.” ifadelerini kullandı.

  Konuşmaların ardından Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi AD Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Şahin Akıncı yönetiminde Müzik Eğitimi AD son sınıf korosu Bolu türkülerini seslendirdi. Bazı türkülerin hikayelerinin de işlendiği konserde koroya, üniversitemiz Türk Halk Oyunları ve Halk Müziği Topluluğu (TÜHOM) öğrencileri halk oyunları gösterisiyle eşlik etti. Konser ve halk oyunları gösterisini hazırlayan Öğr. Gör. Dr. Mehmet Şahin Akıncı ve Öğr. Gör. Sıdıka Kilitçi’ye çiçek takdim edildi.

  İzzet Baysal Ortaokulunun Açılışı Gerçekleştirildi

  24 Kasım Öğretmenler Günü, Bolu’da da törenler düzenlendi. İlk tören Atatürk anıtı önünde gerçekleştirilirken, Kutlamalar kapsamında İzzet Baysal Vakfı’nın Bolu’ya eğitim ve sağlık alanındaki  yatırımlardan biri olan İzzet Baysal Ortaokulu’nun açılışı İzzet Baysal Ortaokulunun açılışı da gerçekleştirildi.

  Açılış konuşmasının ardından Bolu Valisi Ahmet Ümit ile eşi Şengül Ümit, Bolu Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Metin Eştürk, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Zerrin Biçen, İl Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ile eşi Solmaz Baysal, hayırseverler Mebrure – İlhan Bağışgil birlikte açılış kurdelesini kestiler.

  Açılışın ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama programı İzzet Baysal Ortaokulu Spor Salonunda devam etti. Bolu Valisi Ahmet Ümit törende yaptığı konuşmada eğitimin, öğretmenin ve öğrenmenin önemine, kültürümüzde eğitime verilen değere dikkat çekti.

  Protokol konuşmalarının ardından İzzet Baysal Ortaokulu ve Spor Salonunun devir teslim protokolleri okundu ve Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Belediye Başkan Vekili Zerrin Biçen, Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk ve İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal tarafından imzalandı.

  Bolu Valiliği tarafından hazırlanan plaket ve teşekkür belgesi, protokol imza törenini müteakip İzzet Baysal Vakfı Başkanı Sayın Ahmet Baysal’a Vali Ahmet Ümit ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı tarafından verildi.

  Öğretmenler günü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

  Programda öğrenciler halk oyunları gösterisi yaptı, öğretmenler 7 bölgeden 7 türkü okudu. Kutlamalar resim sergisinin gezilmesi ve verilen kokteylle son buldu.

   

  Önceki İçerikPark ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın’dan Öğretmenler Günü Ziyareti
  Sonraki İçerikÜniversitemiz Tıp Fakültesi Radyoloji Bölümü Türk Radyoloji Yeterlilik Kurulu’nun Denetiminden Geçti