BAİBÜ, Ürettiği El Dezenfektanlarını Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Dağıtmaya Başladı

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bilimsel Endüstriyel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi (BETUM) tarafından ürettiği dezenfektanları kamu kurum ve kuruluşlarına ücretsiz dağıtıyor.

BAİBÜ Rektörlüğü kendi üretimi olan dezenfektanları, cep tipi sprey şişeler halinde hazırlayarak kamu kurumları ve ilimizde faaliyet yürüten başlıca sanayi kuruluşlarına ücretsiz veriyor. Bu kapsamda BETUM personelleri tarafından ilk etapta hazırlanan toplam 5000 adet dezenfektanın dağıtımı tamamlandı.

Bu kapsamda ilk etapta hazırlanan BAİBÜ üretimi dezenfektanlar; Yükseköğretim Kurumu, Bolu Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Bolu Belediyesi, Bolu Adliyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, İl Müftülüğü, PTT ile sanayi kuruluşları Arçelik, GENTAŞ, Erpiliç, Beypiliç, Akpiliç ve Barilla’ya ayrıca yerel basın mensuplarına ve BAİBÜ Sosyal Tesislerde misafir edilen hemşirelere de verildi.

Gerede ve Seben Belediyeleri BAİBÜ Dezenfektanlarını Halka Dağıtacak

BAİBÜ üretimi dezenfektanların halkın kullanımına sunulması amacıyla Seben ve Gerede Belediyelerine teslim edilirken, dezenfektanların dağıtımı belediye başkanlıkları tarafından yapılacak.

BAİBÜ Üretimi Dezenfektanlar Ulusal ve Uluslararası Standartlarda

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde dezenfektan üretimi, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında oluşturulan ‘BAİBÜ Covid-19 Danışma Koordinasyon Kurulu’ toplantısında alınan kararlar kapsamında personellerin kullanımına sunulmak üzere başlatılmıştı.

Dezenfektanlar, Rektör Mustafa Alişarlı koordinasyonunda BETUM bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından üretiliyor. Komisyonda; BETUM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Cevher Altuğ, Öğr. Gör. Dr. Hatice Karadeniz, Eczacı Elif Gökçen Çaça ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu yer alıyor.

BAİBÜ üretimi dezenfektanlar, Dünya Sağlık Örgütü’nün (Guide To Local Production: WHO-Recommended Handrub Formulations) ve Sağlık Bakanlığımızın formülasyonunda ve el ve cilt sağlığına uygun olarak üretiliyor.

Önceki İçerik1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlama Mesajı
Sonraki İçerikTaziye Mesajı (Ercan Sarıca’nın Annesinin Vefatı)