BAİBÜ Uluslararası İlişkiler Topluluğu Öğrenci Kongresi Düzenledi

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi gerçekleştirdi. İlk kez düzenlenen kongreye birçok üniversiteden öğrenciler katıldı.

  14 oturumda gerçekleştirilen Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi’ne; aralarında Marmara, Ankara, İstanbul, Galatasaray, Uludağ, Sakarya, Çanakkale Onsekiz Mart üniversitelerinin olduğu 20’ye yakın üniversiteden öğrenciler katıldı. Kongrede; küreselleşme, uluslararası güvenlik, enerji politikaları, iklim değişikliği ve çevre, uluslararası terörizm ve göç, teknoloji ve siber güvenlik, uluslararası hukuk, sosyal güvenlik ve ekonomi gibi pek çok konu hakkında bildiriler sunuldu.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin açılışına; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, Bolu Gençlik Merkezi Müdürü İlhan Şimşek, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Dalar, Uluslararası İlişkiler Öğrenci Topluluğu Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi İlhan Sağsen ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

  Kongrenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, dünyada olup bitenlerin analitik olarak ortak bir zeminde değerlendirileceği kongrenin önemine değinerek, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen akademisyenleri ve öğrencileri tebrik etti.

  “Kongre, Uluslararası Konulara Işık Tutacaktır.”

  Dünya tarihinde siyasi, dini, fiziki bölünmüşlüklerin yaşandığını, 1970’lerdeki hazırlık sürecinin ardından 20’nci yüzyılın son çeyreğinde de Yeni Dünya Düzeni olarak ifade edilen düzenin kurulduğunu belirten Prof. Dr. Gündüz, özetle “Baktığınız zaman bu yeni bir sayfa açıyor, tartışmaları farklı bir zemine taşıyor. Neticede eskiden dünya düzeni 100 yılda bir yapılanırken, artık bilişim dünyasının ortaya çıkardığı şartlar gereği dünya her gün yeniden kuruluyor. Bu organizasyonun da bu uluslararası konuları ayrıntılı şekilde değerlendirerek, bu konulara ışık tutacağını düşünüyorum ve kongrenin öğrencilerimiz açısından verimli geçmesini diliyorum.” diye konuştu.

  Bolu Gençlik Merkezi Müdürü İlhan Şimşek ise, dünyanın sıcak ve soğuk savaşlar ortamında sosyolojik, jeopolitik, stratejik vb. karmaşıklıklar içerisinde olduğunu anlatarak, özetle şunları söyledi:

  “Bu ortamda Türkiye’ye baktığımızda ben şunu önemsiyorum: “Ülkesinin ve dünyanın geleceğini umursayan bir gençliğin olmasını ve bu gençleri bu önemli kongrede bir arada görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bize ait olmayan, bizden olmayan bir dünyanın yaratılmaya çalışıldığı, okullarımızda, ailelerimizde olmayan bir yere taşınmak istenen bir gençliğin, geleceği kaybedilmek istenen bir Türkiye’nin olduğu bir ortamda böyle bir gençliğin gerçekten umut edinerek, kafa yorarak, gelecek kaygısı duyarak bir şeyler yapmaya çalışması, geleceğimizi güvenle kucaklamamız anlamına geliyor. Endişelerimizi ortadan kaldırıyor ve geleceğe güvenle bakmamıza sebep oluyor. Bu nedenle, kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

  BAİBÜ Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Dalar ise yaptığı konuşmada, ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi’nde emeği geçenlerin isimlerini sıralayarak, kendilerine teşekkür etti; Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelerek kongreye katkı sağlayan öğrencileri tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

  “Kongrenin Her Aşamasında Üniversitemizin Desteğini Gördük.” 

  Uluslararası İlişkiler Topluluk Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi İlhan Sağsen ise, akademide bir şeyler yapabilmek adına hem Uluslararası ilişkiler Topluluğu’nu hem de Uluslararası İlişkiler Analiz Portalı’nı kurduklarını kaydederek, “Özellikle bu portalın temel amacı, öğrencilerin de fikirlerini ifade edebileceği bir ortam oluşturmaktı. Bunun hemen akabinde de bunu pratiğe nasıl dönüştürürüz diye düşünüp, hem topluluğumuz hem portalımız ile birlikte bu organizasyonu yaptık. Üniversitemizde bize her aşamada destek oldu. Sayın Rektör Yardımcımız Samettin Hocamız şimdi burada ve destekleri bizim için çok değerli. Yine bölümümüz de her aşamada bizlere destek oldu. Böylece, topluluk üyesi öğrencilerimizle beraber böyle bir organizasyonu ilk kez hayata geçirmiş olduk. Verimli bir kongre geçmesini diliyorum ve tüm öğrencilerimize sunumlarından dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

  Uluslararası İlişkiler Topluluk Başkanı Büşra Yücel ise, “Bugün burada ilkini gerçekleştirdiğimiz Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi’nde bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. İlhan Hocamız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Umarım güzel ve verimli bir bilgi şöleni olur bizler için.” dedi.

  Açılışın ardından 14 oturumda gerçekleştirilen kongre, başarılı şekilde tamamlanarak sona erdi.

  Önceki İçerikTarihçi Zoltan Bolek, BAİBÜ’de Türk-Macar İlişkilerini Anlattı
  Sonraki İçerik2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Ön Kayıt Duyurusu