BAİBÜ Teknokent’te “İŞKUR İş Kulübü” Açıldı

  Bolu İŞKUR Müdürlüğü’nün iş birliği ile yürüttüğü “İŞKUR İş Kulüpleri” projesi kapsamında, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Bolu Meslek Yüksekokulu yerleşkesindeki Teknokent’te “İŞKUR İş Kulübü” açıldı. İŞKUR İş Kulübü’nde, iş gücü piyasasında dezavantajlı durumda olan kadınlar, engelliler, gençler ve uzun süredir iş arayanlara motivasyon ve yöntem desteği verilecek.

  Açılışa; Bolu Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Bolu İŞKUR Müdürü İsmail Yalçın, kurum müdürleri, akademisyenler, İŞKUR personeli ve davetliler katıldı.

  Açılışta ilk konuşmayı yapan Bolu İŞKUR Müdürü İsmail Yalçın, “Kulübümüzün amacı; özel politika gerektiren grupların kendilerini daha mutlu hissetmeleri, motive olmaları, daha kolay iş aramaları, iş bulmalarını sağlamaya dönük eğitim faaliyetleri ile iş ve meslek danışmanlarının yetiştirildiği bir kulüp olacak. Gruplar oluşturulacak ve gruplar belirli bir eğitim sürecinden geçtikten sonra, bunların daha kolay ve mutlu iş aramalarına yardımcı olacağız. Kamu istihdam kurumu olarak ülkemizin her alanında var olmaya, iş arayanlarımızın ve işverenlerimizin destekçisi olmaya bundan sonra da tüm gayret ve çabamızla devam edeceğiz.” dedi.

  Rektör Alişarlı: “Hem Mezunlarımıza Hem Dışarıdan İş Talep Edenlere Yardımcı Olacağız.”

  BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise, günümüzde iş arayan mezunlar için üniversite diplomasının yeterli olmadığını ifade ederek, “Burada, önemli bir kurumu hayata geçiyoruz. Üniversite olarak buna destek verdiğimiz için de ayrıca memnun olduğumu ifade etmek istiyorum. Öğrencilerimizin aldıkları diplomalar artık yeterli olmuyor. İşverenler, buna ek olarak akademi dışındaki faaliyetleri de gözetiyorlar. Bir diplomanız var, başarı belgesi elde etmişsiniz ama “Bunun haricinde neler yaptınız? Hangi becerileriniz var?” gibi sorular da soruyorlar. O nedenle biz de, öğrencilerimizin transkriptlerine bir de sosyal transkript ilave edeceğiz. Öğrencinin bir başarı belgesi var diyelim, ama işverenlerin de merak ettiklerini belgeleyen ellerinde bir belge olsun istiyoruz. Bunun şöyle bir faydası olacak; Şu an açılan İş Kulübü, aslında inovatif bir çalışma. Belli grup insanlara iş başvurularında, iş bulmalarında ya da başvuru esnasındaki bazı yazışmalarda tecrübe kazandıracaklar. Aslında bir kapı aralıyor, bu çok önemli bir kapı. Üniversite, büyük bir kurum ama bu kurumun paydaşları içerisinde işverenlerin ve aynı zamanda resmi kurumlarımızın da olması gerekiyor. Hepsi birlikte olursa hem biz mezunlarımıza hem de dışarıdan iş talep edenlere karşılıklı cevap verebiliriz. Bu açıdan da önemli bir çalışma. Artık emek gücü değil, fikirler para ediyor. Şu an diploma verdiğimiz 500 meslek varsa, birinci sınıfa kaydolan bir öğrenci, diplomasını alana kadar bu mesleklerin yarısının biteceği konuşuluyor. O nedenle bu tür fikirler her zaman kendini canlı tutacak ve her zaman talepleri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

  “Cumhurbaşkanlığı Himayelerindeki Bölgesel Kariyer Fuarı’na Ev Sahipliği Yapacağız”

  Rektör Alişarlı, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 6-7 Nisan 2020 tarihlerinde üniversitemizde gerçekleştirilecek Batı Karadeniz Kariyer Fuarı’na ev sahipliği yapacaklarını vurgulayarak, “Sayın Cumhurbaşkanımız geçen yılki akademik açılışta bizlere bir görev vermişti: ‘Kariyer Merkezlerinizi kurun’ diye. Biz, elhamdülillah o görevimizi tamamladık. Üniversitemiz Kariyer Merkezi ve Mezun İzleme Araştırma Merkezi’ni kurduk. Önümüzdeki yıl inşallah 6-7 Nisan’da, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Bölgesel Kariyer Fuarı’na ev sahipliği yapacağız. Yaklaşık 14 üniversite ile paydaş olarak burada önemli bir etkinlik gerçekleştireceğiz. İnşallah bu fuarımızda da İŞKUR’u hem sponsor hem de stant sahibi olarak görmek isteriz. Çünkü çok önemli bir fuar ve Türkiye çapında olacak. Bunun en büyük faydası da, aynı buradakine benzer bir şekilde, yapılan çalışmalarla, işverenle işe talip olanları buluşturacak. Devletin tüm kurumları ve büyük sanayi kuruluşları yer alacak bu fuarda. Fuar süresince 10 bine yakın ziyaretçi olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

  “İŞKUR, Bugün İtibariyle 1 Milyon 482 Bin Kişiyi İşe Yerleştirmiştir.”

  Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ise, özellikle üniversite mezunlarının işe yerleştirilme oranlarında artış olduğunu kaydederek, “Bugün Bolu’da çok önemli bir mekânın, halkımızın, milletimizin, dezavantajlı kesimler dediğimiz daha fazla ihtimam göstermemiz gereken gruplara yönelik olarak görev ve fonksiyon icra etmek üzere, Türkiye’de bugün sayıları, bu açılışı yapılanla birlikte 54’e ulaşan iş kulüplerimizin açılışı yapıyoruz. İş kulüpleri ile ilgili yaklaşımımız şudur: ‘Bu kulüpte iş var.’ Yani bu kulüp, üniversite öğrencilerimizi, bitişi sonrası hayata hazırlamak, iş fırsatları ve imkânları bulma adına onlara ciddi katkılar sunan bir kulüp. İş piyasasına girerken zorluklarla karşılaşan kadınlarımız, gençlerimiz, engellilerimiz, yaşlılarımız ve toplumun daha fazla çalışmayı gerektiren kesimlerine yönelik olarak faaliyet icra etmemiz gereken bir alan. Artık hizmetlerin farklılaşma dönemi ve iş gücü piyasasının en çok ihtiyaç duyduğu beceri ve nitelikleri kazandırma süreci. Mesleklerin geleceği ve geleceğin meslekleri ile karşı karşıyayız. 2022 yılına kadar birçok işin anlamsız hale geleceği, yeni işlerin de iş gücü piyasasına dahil olacağı bir dünyadan bahsediliyor. Böyle bir dünyaya ayak uydurabilmek için eğitim sistemimizin yanı sıra, kamu istihdam kuruluşlarımızın, üniversitelerimizin, sivil toplum örgütlerimizin hep birlikte bu geleceği yönetme adına bugünden atmamız gereken adımlar var. İŞKUR, bu değişim ve dönüşüme ayak uydurabilme adına son dönemde aktif iş gücü programlarına, eğitim programlarına ağırlık vermek suretiyle, 2000’li yılların başında bir yılda 20 binler civarında işe insan yerleştirirken, bugün itibarıyla 1 milyon 482 bin kişiyi işe yerleştiren bir kurum haline gelmiştir.” şeklinde konuştu.

  “Üniversite Mezunlarının İstihdam Oranları Yüzde 70’tir.”

  Türkiye’deki üniversite mezunlarının iş gücüne katılım oranının Almanya’nın üzerinde olduğunu kaydeden Uzunkaya, özetle şunları söyledi:

  “Bolu’muzda işe yerleştirme faaliyetinde 100’e ulaşmakta zorluk çekerken, bugün Bolu’da bir yıl içinde 7 bin 200 kişiyi işe yerleştiren bir İŞKUR’dan, üniversite mezunu 10 kişiyi işe yerleştiremezken, 1000’in üzerinde üniversite mezununu işe yerleştiren bir İŞKUR’a gelinmiştir. Üniversite öğrencilerine ‘Okumadan mı işsiz kalalım, okuyarak mı işsiz kalalım?’ dense de gençlerimiz, üniversitelilerimiz bilsin ki Türkiye’deki üniversitelilerin iş gücüne katılım oranı Almanya’nın bile üzerindedir. Son süreçte baktığımızda, Almanya’da üniversite mezunlarının iş gücüne katılımında 1,8’lik düşüş olmasına rağmen, Türkiye’de yüzde 3’lük bir artışla, iş gücü piyasamızda normal katılım yüzde 54, üniversite mezunlarında bu oran yüzde 80’dir. İstihdam oranları yüzde 47,4 iken, üniversite mezunlarının istihdam oranları yüzde 70’tir.

  Yaptığımız iş gücü piyasası araştırmalarımıza göre; yüzde 19 oranında işverenlerimiz eksik elemanla çalışıyorlar yani açık iş taleplerinin karşılanmadığından yakınıyorlar. Bolu ilimizde bu oran yüzde 33’ün üzerindedir. Yani bir tarafta iş arayanlar bir tarafta da aradığı elemanı bulmakta zorluk çekenler var. İşte bundan dolayıdır ki, 2002 yılında ancak ve ancak 24 bin 482 kişinin iş bulmasına aracılık yapan bir kurum, aktif iş gücü programlarımızla 1497 kişiye hizmet sunarken, biz Bolu’da bu sene 3 binin üzerinde insanımızı aktif iş gücü programlarımıza kattık. İŞKUR yılda sanayi sektörü ile imalat sektörü ile alakalı alanlarda 150 bin kişiye işbaşı eğitim programı gerçekleştirmekte, 540 bin insanımız da bu programlardan istifade etmektedir. Türkiye’de iş yok deniliyor ya, Türkiye’de 2020 yılında nitelikli bilişim alanında 150 bin yetişmiş elemana ihtiyaç var. 150 bin tane bilişimciyi Türkiye’nin tüm üniversitelerinin 5 senelik Bilişim bölümleri mezun etseniz de yetiştirmeniz mümkün değildi. Ayrıca bu diplomalara sahip olmak da yeterli değildir. İŞKUR olarak biz bu kısa sürede 7 bin 829 insanımızı nitelikli bilişim elemanı kurslarına kattık, bunların istihdamda olma oranları da yüzde 82’dir, diğerleri de kendi işlerini kurmuşlardır.”

  İŞKUR İş Kulübü Ne Yapacak?

  İŞKUR İş Kulübü hakkında bilgiler veren Uzunkaya, “Bize göre, tüm üniversite öğrencilerimizin mezun olana kadar bu iş kulübü eğitimlerinden istifade etmesi gerekir. 18 bin üniversite öğrencimiz, Türkiye genelinde bu programlara katıldı ve 4 bin öğrencimiz bu kulüpler sonunda bizim aktif programlarımıza katıldı. Bunun anlamı da, ‘Artık biz öğrencilerimizin iş gücü piyasasına katılmalarını kolaylaştırdık’ demektir. 48 bin kişinin katıldığı bu programlara katılan, uzun süredir işsiz, engelli, kadın, bu kategorilerden 4 bine yakın insanımız, istihdam edilme fırsatı yakalamıştır. Bir haftalık bir eğitim süresince danışmanlarımız, bu programa katılan arkadaşlarımızı tanıma imkânı bulacaklar, onları niteliklerine uygun iş yerlerine yönlendirecekler, nitelik ve beceri sıkıntıları varsa ona yönelik kurslara yönlendirecekler. İşverenlerimiz burada eğitime tabi olan arkadaşlarımızı yakinen tanıyıp onlarla birlikte çalışma iradesini ortaya koyacaklar.” diye konuştu.

  Konuşmaların ardından İŞKUR İş Kulübü, protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek açıldı ve eğitim sınıfları gezildi.

  Önceki İçerikBAİBÜ, Yükseköğretimde Kalite Süreçlerinde Kendi Değerlendiricilerini Yetiştiriyor
  Sonraki İçerikÖğretim Üyesi, Öğretim Elemanı, Öncelikli Alan Araştırma Görevlisi Alımı İlanı