BAİBÜ Öğrencilerinin Geliştirdiği Otonom Araç, Savunma Sanayi Başkanlığının Yarışmasında Finale Kaldı

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencileri, Doç. Dr. Kemal Polat danışmanlığında Tepegöz-İKA adını verdikleri insansız ve otonom kara aracı geliştirdi.

  Tepegöz-İKA, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığının (SSB) İnsansız ve Otonom Kara Araçları Geliştirme Yarışması ROBOİK-18’de finale kalarak büyük bir başarı gösterdi.

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin meskun mahal, kurtarma ve imha görevlerindeki envanterini genişletmek amacıyla SSB tarafından İnsansız Kara Aracı (İKA) yarışması düzenleniyor. ROBOİK adıyla düzenlenen yarışma ile tam otonom kara araçlarının kavramsal ve prototip tasarımları hedefleniyor.

  BAİBÜ Mühendislik Fakültesi öğrencileri, ROBOİK’18 yarışmasına Tepegöz-İKA aracıyla katıldı. Ön elemeyi geçen Tepegöz-İKA, Eylül ayında gerçekleşecek finallerde yarışmaya hak kazandı.

  Tepegöz-İKA takımı elde ettikleri bu başarıyı Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ile paylaştılar. Rektörlük makamında öğrencileri kabul eden Alişarlı,  yarışma takımını kutladı ve eylül ayında yapılacak finallerde başarılar diledi.

  Tepegöz-İKA Takım Kaptanı Mahmut ÖZTOPRAK tasarladıkları otonom araç hakkında bilgi vererek, “Araçta kullanılacağımız sensörler, stereo kamera ve ultrasonik sensörler ile aracımız tüm labirenti haritalandıracak. Labirentteki imha edilecek objelerin yerini de işaretleyip hafızaya alarak en uygun algoritmayla en kısa yoldan sırayla objeleri imha edecek parkuru tamamlayacak.” dedi.

  Takım Danışmanı, BAİBÜ Mühendislik Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Kemal Polat ise  aracın üzerindeki sensörler vasıtasıyla, uzaktan herhangi bir müdahale olmadan otonom olarak SSB’nin düzenlediği yarışmadaki  Meskun Mahal görevi ve İmha Görevini yerine getireceğini ifade ederek, “Meskun mahal görevinde bir yandan içinde bulunduğu Labirenti çözerken diğer yandan imha etmesi gereken objeleri bulup imha edecek. Tüm objeleri imha etmeden labirenti terketmeyecek ve bunların hepsini en kısa yolu hesaplayarak yerine getirecek” şeklinde konuştu.

  Önceki İçerikErasmus+ Öğrenci Öğrenim Hareketliliği Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
  Sonraki İçerikAKİMER’den Kütüphaneler Haftası Etkinliği