BAİBÜ, GreenMetric Çevreci Üniversiteler Sıralamasında Yükseliyor

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), dünyadaki çevreci üniversiteler arasında, geçtiğimiz seneye göre sıralamasını ve puanını artırarak dünyanın çevreci üniversiteleri arasındaki yerini yükseltiyor.

  Endonezya Üniversitesi tarafından 2010 yılından bu yana, dünya üniversitelerini genel anlamda çevre bilinci ve sürdürülebilirlik kavramlarında değerlendiren bir sistem olan GreenMetric; atıklar, enerji, iklim değişikliği gibi her alan için üniversitelere puan veriyor ve yükseköğretim kurumları bu değerlendirmeden aldıkları toplam puanlara göre sıralanıyor.

  BAİBÜ bu yıl, geçen yıla oranla katılan üniversite sayısının artması rağmen sıralamasını ve toplam puanını artırdı. BAİBÜ, GreenMetric sistemine geçen yıl başvuru yapmış 3850 puan alarak, 780 üniversitenin değerlendirildiği sıralamaya 609’uncu sıradan girmeyi başarmıştı. Bu yıl ise 912 üniversitenin katıldığı sıralamada 4750 puan ile yükselerek dünya sırlamasında 559’uncu oldu. BAİBÜ geçtiğimiz yıl Türkiye’den katılan 43 üniversite arasından 36’ıncı olurken bu yıl, 56 üniversite arasından da 37. oldu.

  BAİBÜ’nün yeşil ve çevreci kampüsler oluşturmak amacıyla ortaya koyduğu; Sıfır Atık, enerji tasarrufu uygulamaları, atık yönetimi ve benzeri projeler ve çalışmalarıyla önümüzdeki yıllarda GreenMetric sıralamasında daha üst sıralara çıkması hedefleniyor.

  BAİBÜ GreenMetric 2020 verileri (PDF)

  İlgili listelere aşağıdaki bağlantı adreslerinden ulaşılabilir.
  2020 yılı listesi: http://greenmetric.ui.ac.id/overall-rankings-2020/
  2019 yılı listesi: http://greenmetric.ui.ac.id/overall-rankings-2019/

  Önceki İçerikBAİBÜ, Uluslararası Öğrenci Sayısını Geçen Yıla Göre 2 Kat Artırdı
  Sonraki İçerikTaziye Mesajı (Sercan Ergin’in Babasının Vefatı)