BAİBÜ Diş Hekimliği Fakültesinde Mezuniyet Coşkusu

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nde Mezuniyet ve Ant İçme töreni gerçekleştirildi. Törende, 98 genç diş hekimi, mezuniyet sevinci ve gururu yaşadı.

  Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene; Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kamil Gürel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Seval Bayrak, akademisyenler, idari personel, mezunlar ve aileleri katıldı.

  Törende ilk olarak dönem birincisi Diş Hekimi Tuğba Aydoğdu konuştu. Aydoğdu, özetle “Bugün hem mezun olmanın haklı gururunu, hem de birbirimizden ayrılmanın burukluğunu yaşıyoruz. Hayatımızın bir sayfasını acı-tatlı hatıralarla kapatırken, yeni umutlarla hekimlik hayatımıza adımlarımızı atıyoruz. Son yıllarımızda ise, tüm dünyayı saran pandemi koşullarında, üzerimizde tulumlar, yüzümüzde siperlikler hekim olmanın manasını kavradık. 5 yıllık eğitim süreci içinde meslek ahlâkını öğrendik. İnsanın ve insanlığın değerini öğrendik. Şüphesiz her zaman en büyük destekçimiz, hekimlik mesleğimizin onuru olacaktır. Eğitim sürecinde bize mesleğimizin inceliklerini öğreten değerli hocalarımıza, preklinik ve klinikte her zaman bizlere yardımcı olan değerli asistan abilerimiz ve ablalarımıza, okul personelimize ve tüm dönem arkadaşlarıma teşekkür ederim. Desteklerini her zaman yanımda hissettiğim aileme ve ayrıca tüm dönem arkadaşlarıma, bizi bu noktaya getiren tüm büyüklerimize, çok değerli hocalarımıza ve ailelerimize, buraya gelerek bu mutlu günümüzü onurlandıran tüm konuklarımıza teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

  Konuşmasının ardından Diş Hekimi Tuğba Aydoğdu, yaş kütüğüne dönem birincisi plaketini çaktı.

  “Diş Hekimlerimizi Yoğun Eğitimlerle İş Hayatlarına Hazırladık.”

  Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kamil Gürel, öğrencilerimizi kaliteli birer diş hekimi olarak meslek hayatlarına hazırlamak için, 5 yıl boyunca büyük özverilerle, yoğun teorik ve pratik eğitim verdiklerini vurguladı ve “Aldığınız bu eğitimler doğrultusunda, meslek yaşamınız boyunca çok çalışmaya hazır olun ve insanlara her zaman kaliteli ve güler yüzlü hizmet vermeyi unutmayın” dedi.

  Konuşmasında ailelere, öğretim elemanlarına ve genç diş hekimlerine seslenen Prof. Dr. Gürel, özetle şunları söyledi:

  “Değerli veliler, göz bebekleriniz olan evlatlarınızı, yaşam mücadelesinin içine başarı dilekleriyle uğurladığımız bu törende, bugün sevinç ve heyecanla karışık duygularınız olduğunu zannediyorum. Bugünden sonra da, mezunlarımızın başarılarını hep birlikte, mutlulukla takip edeceğimizi umuyorum.

  Çok kıymetli hocalarım, öğrencilerimiz üniversitemize ayak bastıkları andan itibaren, onları mesleki ve sosyal yaşama hazırlamak için birçok alanda çalışarak, gayret ederek, büyük çabalar sarf ettiniz. Hepinize emekleriniz için sonsuz teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.

  Değerli öğrenciler, bugün yaşamınızın bir dönemini kapatıyor, ondan aldığınız birikim ve güçle, yeni bir dönemin başlangıcını yapıyorsunuz. Yaşamda, pandemi gibi öngörülemeyen zorluklardan ve çok çalışmaktan korkmayınız. Rahatsızlığı nedeniyle kırılgan, düşkün, beklediği için yorgun, tahammülü azalmış olabilecek hastalarımıza hizmet verirken, öğrendiklerinizi en iyi şekilde uygulamaya gayret ediniz. İşinizi sürekli en layık olduğu şekilde yapmayı, herkese hakkıyla davranmayı unutmayınız. Her ne duygu durumunda olursanız olun, yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyiniz. İnsana en iyi hizmeti etmenin, aslında sizi yücelteceğini hiç aklınızdan çıkarmayınız. Değerli mezunlarımız, başarılarınızın, sonraki mezunlara açılan kapıların anahtarı, sunulacak olanakların sebebi olacaktır. Bundan sonraki hayatınızda mutluluk dilekleriyle, birbirinizle ve bizlerle irtibat ve bağlantılarınızı koparmayınız.”

  Rektör Alişarlı: “Üniversitemizin Kapıları Mezunlarımıza Her Zaman Açıktır.”

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise, bugün büyük bir mutluluğu hep birlikte yaşıyor olduklarını hatırlatarak, “Elbette bu sevincin temel nedenlerinden biri, öğrencilerimizin mezun olması ve artık aramızdan ayrılmaları. Tabii bu bir ayrılık değil. İnşallah bazı öğrencilerimiz akademik hayatı tercih ederek, bu yolda devam ederler. Bazıları uzmanlığa yine üniversitemizde devam ederler. Ama uzun soluklu bir yola çıktıkları kesin, bu yol içerisinde de hayatın doğal akışında olan birçok zorlukla elbette baş başa kalacaklar, mücadele edecekler. Bugün diplomalarını alarak, bu zorlu yolda her zaman başarıyı kovalayacaklarını bizlere ispat etmiş oldular. Aldıkları 5 yıllık eğitim boyunca biriktirdikleri tecrübeler, kendilerine bundan sonraki hayatlarında elbette yeterli olmayacaktır. Çünkü ilmin ve bilginin ucu açıktır. Mezunlarımız da bundan sonraki kariyerlerinde öğrenmeye devam edecekler kendilerini sürekli güncel tutacaklar. Bu noktada, üniversitemizin kapılarının her zaman açık olduğunu bilmelerini isterim. Bu mutlu günlerinde tüm mezunlarımızı tebrik ederim.” diye konuştu.

  Birinci sınıftan itibaren öğrencileri mesleki ve sosyal yaşama hazırlamak için gayret gösteren öğretim elemanlarına teşekkür eden Rektör Alişarlı, “Diğer bir mutluluk da, elbette öğretim üyesi hocalarımızın. Birinci sınıfta eğitim vermeye başladıkları öğrencilerini, artık mezun etme aşamasına getirdiler ve onları bir hekim olarak, Türkiye’nin dört bir yanına gönderecekler. Mezunlarımız ülkemizin her yöresinde hem hocalarımızı, hem üniversitemizi temsil edecekler. Üniversitemizde aldıkları eğitimle, toplum sağlığını geliştirmek için çalışacaklar. Bu mutluluğu, eminim, hocalarımız da, öğrencilerimiz ve velilerimiz gibi yaşıyorlar.” dedi.

  “Mezunlarımız, Hepimizin Gurur Kaynağı.”

  Konuşmasında mezunların ailelerine de seslenen Rektör Alişarlı, “Diğer bir mutluluk da, elbette değerli velilerin. Gözünüzden esirgediğiniz evlatlarınız bugün mezun oluyorlar. Mezunlarımız, hepimizin gurur kaynağı ve aynı zamanda memleketimize büyük hizmetler verecekler; en büyük gurur kaynağı da bu olsa gerek. Bu noktada da, sizlerin yüzünü ak çıkartan, sizleri onurlandıran öğrencilerimizi, ben de tebrik ediyorum. Evet, zor bir dönemi birlikte atlattık. Tüm dünyada olduğu gibi pandemi süreci zorlu geçti. Çünkü en yakın temasın olduğu hizmetlerden biri Diş Hekimlerimizin verdiği hizmettir. Yakın temasla, hastalık açısından en tehlikeli noktada çalıştılar. Hastalarıyla aralarında santimlerle ölçülen mesafe ile çalışarak hizmet verdiler. Çok şükür ki, çok riskli bir dönemi sorunsuz bir şekilde atlattılar. Ümit ederim bundan sonraki hayatlarında da hiçbir tehlike yaşamadan, başarılı ve sağlıklı bir şekilde iş hayatlarını sürdürürler. Ama bazı sıkıntılar eğitim hayatında olduğu gibi mutlaka olacaktır. Bu noktada da, biz üniversite olarak, hem fakültemizin kıymetli hocaları hem de yönetim olarak yanlarında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim. Önümüzdeki dönemde de, kadromuz arttı. Yine çok kuvvetli bir ekiple, değerli hocalarımıza ve öğrencilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Sizden sonraki öğrencilerimizin de en iyi şekilde gelişmelerine katkı sunacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, siz kıymetli öğrencilerimizi tebrik ediyor, bundan sonraki iş hayatlarında başarılar diliyorum.”  ifadelerini kullandı.

  Açılış konuşmalarının ardından öğrencilere mezuniyet belgeleri, başta Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı olmak üzere öğretim elemanları tarafından verildi. Diş Hekimliği meslek yemini eden öğrenciler, törenin sonunda mezuniyetlerini coşkuyla kutladılar.

  Önceki İçerikYemenli Öğrenciler Derneğinden Rektör Alişarlı’ya Ziyaret
  Sonraki İçerikBAİBÜ’de Prof. Dr. Hüsamettin Altav Adına Laboratuvar Açıldı