BAİBÜ 1. Üniversite Öğrencileri İçin Resim Yarışması Sergisi Açıldı

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin düzenlediği 1. Üniversite Öğrencileri İçin Resim Yarışması’nda dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan eserlerin yer aldığı sergi, Üniversitemiz bünyesindeki İzzet Baysal Kültür Merkezi Sergi Salonunda açıldı.

  Açılışa; Bolu Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Baro Başkanı Av. Sabri Erhendekçi, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Haluk Saygılı, İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Serkan Ece, akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

  Serginin açılışında konuşan 1. Üniversite Öğrencileri İçin Resim Yarışması Düzenleme Kurulu Üyesi ve Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğr. Gör. İlknur Karageyik, yarışmanın düzenlenme amacının, üniversite öğrencisi genç sanatçı adaylarını destekleyerek özendirmek, yeni ürünler ortaya koymalarını sağlamak ve çağdaş Türk sanatına katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

  Yarışmaya, 135 Katılımcı 192 Eserle Katıldı

  Yarışmanın, üniversitemizde düzenlenen ilk ulusal resim yarışması olduğunu vurgulayan Karageyik, “Yarışmanın, kıymetli büyüğümüz merhum İzzet Baysal’ın anısına düzenlenmesi, üniversitemiz için çok değerlidir. Bu tür yarışmalar ve sonrasında gerçekleştirilen sergiler, ülkemizde gelişmekte olan çağdaş sanatın ilerlemesine büyük katkı sağlayacaktır. 1. Üniversite Öğrencileri İçin Resim Yarışması, pandemiye rağmen yoğun bir katılımla gerçekleşti. 135 katılımcının 192 eseri arasından 92 eser seçildi ve 44 eser sergilemeye değer görüldü. 6 eser başarı ödülü aldı.” diye konuştu.

  “Emek ve Özveriyle Hazırladıkları Eserleri ile Yarışmamıza Katılan Tüm Katılımcılara Teşekkür Ederim.”

  Yarışmanın düzenlenmesi ve serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Karageyik, “Öncelikle bizi cesaretlendirdikleri için Sayın Rektörüm Prof. Dr. Mustafa Alişarlı hocama, Prof. Dr. Samettin Gündüz hocama, Talens gibi önemli bir markanın sanatsal ürünleri ile yarışmamızı destekleyen 3K firmasına ve firmanın Bolu Sorumlusu Ersin Güven Beyefendiye, yarışmanın düzenlenmesinden, sergi ve katalog hazırlanmasına kadar bütün süreçte emeği geçen Düzenleme Kurulu Üyesi Öğr. Gör. Taner Duran’a, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Fatih Peker’e, Öğr. Gör. Nimet Çelebi’ye ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Tasarımı Birim Sorumlusu Gülay Eren’e teşekkür ederim. Ayrıca, emek ve özveriyle hazırladıkları eserleri ile yarışmamıza katılan tüm katılımcılara, eserleri sergilemeye ve ödüle değer görülen genç sanatçılarımıza, eserlerin değerlendirilmesinde yer alan seçici kurula, sergi hazırlığında destek olan GÜSAT üyelerine, sergi açılışına müzik dinletisiyle katkı sağlayan Orhan Can Aydoğan’a ve siz sanatseverlere de şükranlarımı sunarım.” dedi.

  Rektör Alişarlı: “İlknur Karageyik Hocayla, 4 Başarılı Proje Yaptık.”

  Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise, İlknur Karageyik hocayla, 4 projede birlikte çalıştıklarını belirterek, “İlknur hocamız, proje taleplerimize her zaman ‘Hocam, sıkıntı yok. Hallederiz.’ diye cevap veriyor. Sağolsunlar kendisiyle 4 projede beraber çalıştık. Projelerden biri, çocuklarla ilgiliydi. Diğeri, üniversitemizdeki trafoların boyanarak canlı bir mekan haline getirilmesiydi. Aynı zamanda Öğrenci Merkezi önündeki basamakları renklendiren de yine İlknur Hocam ve ekibi oldu. Son projede, bu resim yarışması oldu. Hepsini de başarıyla tamamladılar. Bu nedenle kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

  Üniversite öğrencileri arasında düzenlenen resim yarışmasının başarıyla tamamlandığına işaret eden Rektör Alişarlı, “Türkiye’mizin birçok yerinden öğrencilerimiz yarışmamıza iştirak etti. Oldukça sıkı bir değerlendirme sonucu da dereceye girenler birinci Şükran Kaçar, ikinci Sara Ergin ve üçüncü Cennet Hayit’in eserleri oldu. Aynı zamanda 44 eser sergilenmeye değer bulundu. Ben, yarışmamızda dereceye giren, eserleri sergilenmeye değer bulunan ve yarışmamıza katılan tüm öğrencileri öncelikle tebrik ediyorum.” dedi.

  “Sergide, Dereceye Girmeyi Hak Eden Birçok Resim Var.”

  Sergide, dereceye girmeyi hak eden birçok resim olduğunu vurgulayan Rektör Alişarlı, “Resimlerin şöyle bir özelliği var: Öncelikle eserden ne anlaşıldığı, sanatçının neyi anlattığı ve kullanılan malzemeler, boyalar önemli oluyor. Işık, renk, perspektif yönlerinden birçok değerlendirme yapılıyor. Bir resmin önünde bir iki dakika durup geçmek, eseri değerli kılmıyor. Yani bir eser, değer verdiğiniz kadar kıymetli oluyor. Bu yüzden bir kış günü akşam vakti kalabalık bir sanatsever grubunun burada olması, buradaki eserlere değer verildiğini gösteriyor. Ben de bu nedenle hepinize, sanata değer verdiğiniz için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

  “Üniversitemizde İzzet Baysal Müzesi Kurulması Konusunda Çalışmalar Yapılabilir.”

  Konuşmasında etkinliklerin sponsor desteği ile düzenlenmesinin önemine değinen Rektör Alişarlı, “Bu tür sponsor destekleri olmasa bile tabii ki üniversitemiz faaliyetlerini tek başına düzenleyebilir. Bütçemiz ve imkanımız Allah’a şükür yeterli. Ancak biz, faaliyetlerimizi iş birliği içerisinde, ortaklaşa yapmak istiyoruz. Bu faaliyetleri toplumla paylaşmak istiyoruz. Bunun için de her zaman Bolu’daki firmalarla görüşüyoruz ve desteklerini bekliyoruz. Bu şekilde küçük, küçük destekler alıyoruz. Herkes bu işin bir ucundan tutsun, taşı beraber kaldıralım istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Rektör Alişarlı, “Bu kapsamda Üniversitemizde çağdaş ve görkemli bir İzzet Baysal Müzesi kurulması konusunda çalışmalar yaptık. Bolu Barosu Eski Başkanı Ferit Atalay ile yol alındı. Merhum İzzet Baysal’ın Bolu’ya çok eser kazandırdığı, sıranın Bolularda olduğunu ve el birliği ile Anıt Mezar yakınında bir İzzet Baysal Müzesi’nin inşaa edilebileceği kararlaştırılmıştı ancak Şehir Müzesi içerisinde Merhum İzzet Baysal’a bir bölümün ayrılacağı fikriyle konu Belediyeye bırakıldı” diyerek sözlerini tamamladı.

  3K Firması, Talens Markasının Sanatsal Ürünleri ile Yarışmaya Destek Verdi 

  Konuşmaların ardından yarışmanın sponsoru 3K Firması Sorumlusu Ersin Güven’e, Rektör Alişarlı tarafından teşekkür belgesi verildi. Sergiyi gezen protokol üyelerine, Öğr. Gör. İlknur Karageyik ve öğrenciler tarafından eserler hakkında bilgi verildi. Yarışmada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğrencisi Şükran Kaçar’ın eseri birinci, Giresun Üniversitesi öğrencisi Sara Ergin’in pastoral eseri ikinci ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi Cennet Hayit’in “Derin” adlı eseri üçüncü oldu. 44 eser sergilenmeye değer bulundu. Rektör Alişarlı, Düzenleme Kurulu Üyesi Öğr. Gör. İlknur Karageyik ve serginin hazırlanmasında emeği geçen öğrencilere teşekkür belgesi verdi. Serginin açılışına gelen eser sahibi öğrencilere de teşekkür ve başarı belgelerini takdim etti.

  Önceki İçerikGastronomi Trendleri ve Yeni Nesil Yaklaşımlar
  Sonraki İçerikBAİBÜ’de Tezeneden Tuvale Neşet Ertaş Sergi ve Konser Etkinliği Düzenlendi