Aramızdan Ayrılalı 16 Yıl Oldu

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ve İzzet Baysal Vakfı’nın kurucusu, Bolu’nun babası, hayırsever iş adamı İzzet Baysal, aramızdan ayrılışının 16’ncı yıl dönümünde Gölköy kampüsündeki kabri başında özlem, minnet ve rahmetle anıldı. Gün boyunca merhum Baysal’ı ziyaret eden yüzlerce seveni, dualar ederek anıt mezarını çiçeklerle süslediler.

  İzzet Baysal Felsefesini Anlama ve Yaşatma Topluluğu tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da İzzet Baysal Kültür Merkezi önünden Anıt mezara kadar yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe, Gölköy kampüsünde eğitim gören öğrencilerin yanı sıra ilçelerdeki yüksekokullardan gelen pek çok öğrenci ile akademik ve idari personel katıldı. İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal ile mütevelli heyeti üyeleri, öğrencileri, Rektörlük binasının önünden geçerken el sallayarak selamladılar.

  İzzet Baysal için ilk tören Gölköy kampüsündeki kabri başında yapıldı. Törene; Bolu Valisi Aydın Baruş, Garnizon ve Tugay Komutan Vekili Albay Aziz Çetinkaya, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun başta olmak üzere Bolu ve ilçelerinin protokol üyeleri, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, merhum İzzet Baysal’ın kızı Esin Avunduk ve eşi Cahit Avunduk, İzzet Baysal Vakfı mütevelli heyeti üyeleri, hayırsever iş adamları, kamu kurum ve kuruluşlarının bölge ve il müdürleri, oda başkanları, siyasi parti il başkanları, STK temsilcileri, AİBÜ ailesi ve yüzlerce vatandaş ile İstanbul ve Ankara’dan gelen Bolulular platformu üyeleri katıldı.

  Rektör Coşkun, Şeyh Edebali’nin Sözünü Hatırlattı

  Törende ilk konuşmayı Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun yaptı. Konuşmasına, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük görevler üstlenen Şeyh Edebali’nin “İnsanı yücelt ki devlet yücelsin, devlet yaşasın.” sözünü hatırlatarak başlayan Coşkun, merhum İzzet Baysal’ın da insanı yüceltmek için eğitim ve sağlık alanlarında pek çok yatırımlar yaptığını söyledi.

  Coşkun, sözlerini “Bunların en büyüğü de kurmuş olduğu üniversitemizdir. Üniversitemizin kurulmuş olmasıyla hem eğitim, hem bilimsel çalışmalar, hem de topluma hizmet sunma alanlarında insanlığa pek çok hizmeti sunabilecek bir ortam hazırlanmıştır. Dolayısıyla ben de kendisini yapmış olduğu bu yatırımlardan dolayı, kurmuş olduğu üniversitemizden, insanlığımıza sunmuş olduğu bu hizmetlerden dolayı bir kez daha rahmetle anıyorum. Mekanı cennet olsun.” diyerek tamamladı.

  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise, vakıf medeniyetimizi bizlere unutturmayan, vakıf insanı İzzet Baysal’ı anmak için burada olduğumuzu belirterek, “O’nun sayesinde Türkiye’de birçok vakıf insanı çıkıyor. Yine O’nun önderliğindeki ‘vakıf insan’ noktasında, Bolumuza, O’nun öncülüğünde giden ikinci insanlarımızdan bir tanesinin yaptığı camide, dün ilk defa Cuma namazını kıldık, yine üniversitemizde. Allah O’ndan razı olsun, mekanını cennet etsin. O’nun yolundan gidenlerin sayısını arttırsın. Şu an, O’nun vakfını yürütenleri de başımızdan eksik etmesin.” diye konuştu.

  Vali Baruş: “İzzet Baysal, Bolu’nun ve Türkiye’nin Yetiştirdiği Büyük İnsanlardan Biridir.”

  Bolu Valisi Aydın Baruş ise, “Dünya, Aşık Veysel’in benzetmesiyle iki kapılı bir handır. Önemli olan, insan olarak bu hanın duvarlarında, kubbesinde nasıl bir seda bıraktığınızdır.” diyerek başladığı konuşmasında, “İnsanlara faydalı olacak eserler ve düşünceler bırakan insanlar, büyük insan olarak anılırlar. İzzet Baysal, Bolu’nun ve Türkiye’nin yetiştirdiği büyük insanlardan biridir. Çünkü yapmış olduğu eserlerde, nesillerimiz, çocuklarımız ve bütün Bolulular hatta Türkiye’nin her tarafından gelen insanlar eğitim ve sağlık hizmeti alıyorlar ve kendisini her zaman şükranla yâd ediyorlar. Bu meziyet herkese has bir özellik olamaz tabii ki büyük şahsiyetlere has bir özelliktir. Bunu kazanmakta İzzet Baysal’a nasip olmuştur.” ifadelerini kullandı.

  Konuşmaların ardından Bolu Müftüsü İzani Turan tarafından hatim duası okundu. Bolu protokolü, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, merhum Baysal’ın kızı Esin Avunduk ve eşi Cahit Avunduk ile mütevelli heyeti üyeleri, AİBÜ ailesi ve vatandaşlar, dualar ederek İzzet Baysal’ın kabrini her yıl olduğu gibi bir kez daha çiçeklerle süslediler.

  İzzet Baysal Vakfı, Uluslararası Yayın Yapan 61 Akademisyene Ödül Verdi

  İzzet Baysal için ikinci program, Tıp Fakültesi konferans salonunda düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Dr. Mesut Kalaycıoğlu, İzzet Baysal Vakfı hakkında sunum yaptı. Kalaycıoğlu’na, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayrettin Öztürk tarafından çiçek takdim edildi.

  Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan kısa filmin gösterilmesinin ardından İzzet Baysal Vakfı tarafından uluslararası yayın yapan 61 akademisyene ödülleri verildi. Akademisyenler ödüllerini Bolu protokolü, AİBÜ akademisyenleri ve İzzet Baysal Vakfı yönetimi ve üyeleri ile hayırsever iş adamlarından aldılar. Programda, İzzet Baysal Vakfı tarafından yayın başına verilen ödül miktarının 2016 itibariyle 1500 TL’ye yükseltildiği açıklandı.

  Ödül töreninin sonunda Ahmet Baysal tarafından Türkiye’nin ilk milli nükleer radyasyon dedektörünü üreten NÜRDAM’ın müdürü Prof. Dr. Ercan Yılmaz’a da takdirname belgesi takdim edildi. Baysal, burada yaptığı konuşmada, araştırmalarıyla yurt dışında AİBÜ’nün ismini Dünya’ya duyuran akademisyenler ile Prof. Dr. Ercan Yılmaz’ı tebrik etti; Baysal, ayrıca, AİBÜ’ye önemli katkılarda bulunan Ar-Ge Vakfı adına başta Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun olmak üzere vakıf üyelerine yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

  Refikaana Anaokulu Öğrencileri de İzzet Baysal’ı Unutmadılar  

  AİBÜ öğrencileri ile orta öğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin yanı sıra Refikaana Anaokulu’nun minik öğrencileri de İzzet Baba’larını unutmayarak kendisini kabri başında andılar. Merhum Baysal’ın kabrine öğretmenleriyle birlikte çelenk bırakan minikler, ellerini açarak İzzet Baysal için dualar ettiler. Vatandaşlar da gün boyunca merhum Baysal’ı ziyaret ederek, çiçeklerle süsledikleri kabri başında dua ettiler.