Anneler Üniversitede Eğitim Programı Başladı

  Teması “Bilinçli Anneden Sağlıklı Topluma” olan Anneler Üniversitede eğitim programı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde başladı. İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi salonda gerçekleştirilen programda, özellikle orta öğretimi bitirmiş ama üniversiteye gidememiş ya da okuryazar anne ve anne adayları eğitimlere başladılar.

  Programın açılışına, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Ayaz, Anneler Üniversitede Proje Koordinatörü Prof. Dr. Arzu İlçe, projeye emeği geçen akademisyenler ve Bolulu anneler katıldı.

  Prof. Dr. Erol Ayaz, açılışta yaptığı konuşmada, üniversite-halk kaynaşmasını sağlamak ve daha bilinçli anneler yetiştirmek amacıyla böyle bir programın düzenlendiğini vurgulayarak, “Arzu hocamızın da teşebbüsleri ve gayretleriyle hanımlarımızı, annelerimizi, kız kardeşlerimizi üniversitemizde görelim istedik. Bu kalabalık topluluğu görünce de çok mutlu oldum. Bizim zamanımızda üniversitelere annelerimizin, ablalarımızın girmesi sıkıntılıydı, zordu. Ama şimdi artık üniversitelerimizin kapıları herkese açık. Bu ülkemiz için çok önemli bir gelişme oldu.” dedi.

  Bir hafta boyunca üniversitemizde ilk yardımdan stresle baş etmeye medya okuryazarlığından sağlığın korunmasına kadar çok çeşitli konularda dersler göreceklerini hatırlatan Prof. Dr. Ayaz, “Çok kıymetli hocalarımız sizlere önemli konularda bilgiler verecekler, sunumlar yapacaklar. Akabinde de sizlere sertifika programı düzenleyip buradan uğurlayacağız. Kampüste çok güzel günler geçirmenizi arzu ediyoruz. Sizler bizim için çok kıymetlimizsiniz, bizlerin baş tacısınız. Ben buradan, bu programın düzenlenmesinde emeği geçen başta Bolu Belediyesi’ne, Bolu Valiliği’ne, İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve üniversitemize, bütün kurumları bir araya getirip bu programın düzenlenmesine çok büyük katkıları olan Bolu Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Arzu İlçe hocamıza çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

  Açılışın ardından ilk dersi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Yağlı Mavil “İslâm’da Aile İçi Yaşam” konusunda verdi. “Aile yapısının sağlamlığı toplumun sağlamlığının en önemli göstergesidir.” diyen Mavil, özetle “Çünkü aile, insani değerlerin ilk ve en yoğun yaşandığı yerdir. Günümüzde en çok muzdarip olduğumuz konulardan biri şiddet ve özellikle kadına şiddettir. Maalesef bu şiddeti gösteren insanlar da bir anne babanın evladı ve onlarda bir aile ortamında büyüyorlar. Bir insanın bir problemle karşılaştığı zaman nasıl davranacağı, öfkesini nasıl yeneceği, o problemle nasıl başa çıkacağı ailede öğrenilir. Dolayısıyla şiddete başvuran kişiyi de ilk yetiştiren annedir. Ömür boyu değiştirilemeyecek duygular ailede kazanılır. Hiçbir kurum ailenin alternatifi değildir.” ifadelerini kullandı.

   

  Önceki İçerikDiş Hekimliği Fakültesi’nde Makale Yazım Çalıştayı Düzenlendi
  Sonraki İçerikYeni Akademik Yılın İlk Dersini Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan ve Prof. Dr. Mehmet Karaca Verdi