AKİMER’de ‘Fuat Sezgin’ Paneli

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Akşemseddin İslami İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKİMER) tarafından “Bilime Açılan Kapı: Prof. Dr. Fuat Sezgin” paneli düzenlendi.

  İlahiyat Fakültesi Yüksek Lisans Öğrencisi Ümmü Gülsüm Dursun moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Prof. Dr. Samettin Gündüz, İlahiyat Fakültesi Dekan yardımcısı Doç. Dr Saban Karasakal, Öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

  Panelin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Şaban Karasakal, öğrencilerin on beş günlük bir süre içerisinde hazırlanıp böyle bir paneli gerçekleştirmelerini memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek panelin hayırlara vesile olmasını diledi.

  Panelistlerden İlahiyat Fakültesi birinci Sınıf Öğrencisi Asiye Selçuk; ömrü, kayıp hazine olarak adlandırılan İslam bilim adamlarını ortaya çıkarma, tanıtma ve yayma faaliyetlerine adayan Fuat Sezgin’in hayatını ele alarak, Sezgin’in günde on yedi saat çalıştığını ve yirmi yedi dil bildiğini dile getirdi. Öğrencilerden Cansu Arslan ise Fuat Sezgin’in gençlik yıllarında kurduğu düşünce dünyasını ömrünün sonuna kadar devam ettirdiğini belirterek, kendisinin örnek aldığı hocalarını ve ilmi kişiliğini anlattı. Süeda Şengül de Fuat Sezgin’in eserlerini tanıtarak kendisinin “Tanınmayan Büyük Çağ” adlı eserinden örnekler verdi. Fatma Nur Gündüz ise,  Fuat Sezgin’in hadislerin yazımın da kendinden önce kabul görmüş düşünceleri adeta yıkarak İslam’ın ilk döneminde hadislerin kitabet, tedvin, tasnif olarak üç aşamada kayıt altına alındığını ve “Buhari’nin Kaynakları” adlı eseriyle Sezgin’in ezberleri bozduğunu kaydetti.

  Panelin sonunda Mustafa Alişarlı, öğrencilere teşekkür ederek Fuat Sezgin’in eserlerinden panelistlere hediye etti.

  Önceki İçerikFelsefe Ve Din Bilimleri Bölümü Yüksek Lisans Öğrenci Sempozyumu-I
  Sonraki İçerikBAİBÜ, Turizm Haftası’nda Sektör Temsilcilerini Ağırladı