AİBÜ’de Stratejik Büyüme

  Son dönemde hızlı bir gelişme içerisinde olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi(AİBÜ), öğrenci tercihlerinde de yükselişini sürdürüyor. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümleri haricinde 2014 yılında toplam 5617 yeni öğrencinin yerleştiği AİBÜ’de bazı bölümler, tercih listelerinde yoğun ilgi gördü.

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinden elde edilen verilere göre Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü, LYS sınavına giren 925 bin 811 öğrenciden toplamda 22 bin 894’ü tarafından tercih edilerek AİBÜ’nün en fazla tercih edilen bölümü oldu. Bu bölümü sırasıyla İlahiyat Fakültesi (4677),  Bolu Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü (4612), İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü (4155), Bolu Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü (4113), Tıp Fakültesi (4101), Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü (3911), İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü İÖ (3659), Diş Hekimliği Fakültesi (3634), takip ederek AİBÜ’nün en fazla tercih edilen ilk 10 bölümü oldu.

  Aşcılık, Gastronomi-Mutfak Sanatları ve İlahiyat Fakültesi Favori Tercihler Oldu

  AİBÜ’nün tercih istatistikleri, yeni açılan bölümlerin büyük rağbet gördüğünü de ortaya koydu. Verilere göre AİBÜ Mengen Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümünün ilan edilen 80 kontenjanına toplamda 2746 öğrenci tercih yaparken, bu öğrencilerden 1080’i, Asçılık bölümünü tercih listelerinde ilk üçe yerleştirdi.  Aynı şekilde AİBÜ’nün yeni bölümlerinden Gastronomi-Mutfak Sanatları bölümü 454 öğrencinin ilk tercihi olmak üzere toplamda 1961 öğrenci tarafından tercih edildi. AİBÜ İlahiyat Fakültesini tercih eden öğrencilerin ise yüzde 30’u bu fakülteyi tercih listelerinde ilk 5 sıraya yazdı.

  Tercih Listelerinde Seben İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Sürprizi

  Bolu Meslek Yüksekokulu bünyesinde Seben’de eğitim vermeye başlayan İş Sağlığı ve Güvenliği programı ise toplam tercih sayısı (4113) ve tercih listelerinde ilk 5’te yer alma oranı ile (Yüzde 22) büyük bir çıkış yaptı.

  Önceki İçerikSözleşmeli Personel Alım İlanı
  Sonraki İçerikÖğretim Elemanı İlanı Giriş Sınavı Sonuçları