AİBÜ’de Nevruz Programı Düzenlendi

  Geniş bir coğrafyada doğanın uyanışı ve baharın gelişi olarak kabul edilen Nevruz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) düzenlenen programla kutlandı. Gülezler Konağı’nda AİBÜ Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAMER) tarafından düzenlenen kutlama programına Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gencer ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
  Program kapsamında BAMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Azize Aktaş Yasa ‘Seben’de Nevruz Ateşi’, BAMER Müdür Yardımcısı Okt. Hamdi Birgören ‘Osmanlı Döneminde Nevruz’, BAMER Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Meral Ozan ise ‘Nevruz Kutlamalarında Gizli İletiler’ konularında sunum yaptılar. Konuşmacılara teşekkür plaketlerinin verilmesinin ardından Turan Eker ve Orhan Aytar Nevruz türküleri seslendirdi.
  Nevruz’un gizli iletileri hakkında sunum yapan Doç. Dr. Meral Ozan, ateş üzerinden atlamanın ‘ritüel bir temizlik’ ve ‘kötü ruhlardan arınma’ olarak kabul edildiğini ifade ederek, “Nevruz ateşinin temeline inildiğinde Arkaik dönem Şamanist Türk toplumunun temel pratikleri karşımıza çıkar. Söz konusu değerler bütününü aslında günümüz düğün, tören gibi kutlamalarda en doğal haliyle ve belki de farkına varmadan yaşatıyoruz. Örneğin yeni bir döneme geçiş evresi sayılan düğün, nişan gibi değişik törenlerde mum tutma, kına gecelerinde tepsi içinde getirilen ve mumlarla çevrelenmiş kınanın ve mum eşliğinde gelinin etrafında çember oluşturma gibi uygulamalar Nevruz ateşi arasından geçmenin başka bir boyutudur. Dolayısıyla söz konusu uygulamaların sembolik anlamda arınmanın ve korunmanın günümüzdeki uzantısı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca kurşun dökmek, düğün veya benzeri eğlencelerde havaya ateş açmak, özellikle yılbaşı kutlamalarında havai fişeklerle gökyüzünü aydınlatmak gibi birçok alışkanlıklarda da yine ateş kültürünün izlerini bulmak mümkündür.” diye konuştu.
  BAMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Azize Aktaş Yasa ise, Seben’deki Nevruz Tepesinde yapılan kutlamaların önümüzdeki yıldan itibaren uluslararası düzeye taşınacağı müjdesini vererek, AİBÜ’nün de son 2 yıldır katıldığı kutlamaların uluslararası düzeye getirilmesinin çok önemli bir gelişme olacağını söyledi.
  Seben Nevruz Tepesinde Nevruz Ateşi Yakıldı
  Bolu Seben’deki ülkemizin tek Nevruz Tepesinde de kutlama programı düzenlendi. Programa Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ile ilçe kaymakam ve belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı.
  Programda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından 1600 rakımlı Nevruz Tepesinde Nevruz ateşi yakıldı. Yumurta tokuşturma gibi geleneksel yarışmaların düzenlendiği, çekilişle hediyelerin verildiği program yerel ezgiler eşliğindeki danslarla sona erdi.

  Önceki İçerikUluslararası Çağdaş Seramik Sergisi, AİBÜ’de
  Sonraki İçerikBAMER Öğrenci Topluluğu Seben Nevruz Kutlamalarına Katıldı.