AİBÜ Senatosu’ndan Kamuoyuna Duyuru

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Senatosu 10.10.2014 günü saat 11.00’ de toplanarak aşağıda yer alan açıklamanın yapılmasının uygun olduğuna oybirliği ile karar almıştır.

  KAMUOYUNA DUYURU

  Suriye’nin sınırımıza yakın bölgesine yönelik terör saldırıları gerekçe gösterilerek, ülkemizin çeşitli il ve ilçelerinde meydana gelen şiddet eylemleri nedeniyle yaşanan olaylar bizi derinden üzmüş ve yaralamıştır. Şu ana kadar yaşanan can kayıpları acımızı daha da artırmıştır.

  Can kayıplarının yanı sıra, kamu binalarının, üniversite binalarının, okulların, bankaların, sivil ve resmi araçların, yardım araçlarının, toplu taşıma araçlarının ve esnaflara ait işyerlerinin hedef alınarak ülkemizdeki huzur ortamının bozulmaya çalışılması kabul edilebilir bir durum değildir.

  Sahnelenen şiddet eylemlerinin bölgedeki sorunları çözmek yerine ülkemizin iç barışına yönelik yeni sorunlar getirdiği son derece açıktır. Sınır bölgesine yönelik terör saldırılarının arkasına sığınarak, Türkiye’de şiddet eylemlerinin sahnelenmesi, asıl niyetin ve hedefin farklı olduğu kanaatini güçlendirmektedir. Ülkemize yönelik bu tür provokasyonlarla, yakın tarihte dâhil olmak üzere defalarca karşılaşmış olan milletimiz, dün olduğu gibi bugün de bunların üstesinden gelebilecek kudrettedir.

  Sahnelenen bu oyunun, tüm ülkemizin huzur ortamını hedef aldığı da ortadadır. Bu eylemler karşısında bütün kurum ve kuruluşlar ile tüm vatandaşlarımızın son derece dikkatli ve sorumlu davranmaları büyük önem taşımaktadır. Bütün aktörlerden şiddeti ve kargaşayı teşvik eden söylemlerden kaçınmaları ve sağduyulu davranmaları beklenmektedir.

  Olaylar sıcaklığını korurken, Bingöl’de İl Emniyet Müdürü ve koruması, İl Emniyet Müdür Yardımcısı ile Başkomiserine yapılan saldırı sonucunda, İl Emniyet Müdürü ve koruması yaralanmış, İl Emniyet Müdür Yardımcısı ve Başkomiser şehit olmuştur. Yaşanan şiddet olaylarını ve Emniyet mensuplarına yapılan bu terör saldırısını şiddetle kınıyor, hayatını kaybeden güvenlik mensupları ile vatandaşlarımızın yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı ve sabır diliyoruz.

  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

   

  10.10.2014

  AİBÜ Senatosu

  Önceki İçerikMutfağın Duayenleri AİBÜ’deydi
  Sonraki İçerikAİBÜ Rektörlüğü Taziye Mesajı