AİBÜ Seben İzzet Baysal MYO’ya Görkemli Açılış…

  İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılan ve Üniversitemize armağan edilen Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Seben İzzet Baysal Meslek Yüksek Okulu, Bolu ve Seben protokolünün de katılımıyla düzenlenen görkemli bir törenle açıldı. MYO’da yeni eğitim öğretim yılı da İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın ‘Amcam İzzet Baysal’ konusunda verdiği dersle başladı. Törende, AİBÜ Rektörlüğü ile İzzet Baysal Vakfı (İBV) arasında Seben İzzet Baysal MYO’nun devir teslim protokolü imzalandı. Törene Sebenliler de büyük ilgi gösterdi.

  Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, protokol metni, İBV Mütevelli Heyeti Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Mustafa Yaman tarafından okundu. Seben İzzet Baysal MYO’nun fiziki alanları ile ilgili bilgilerin de verildiği protokol kapsamında, “Ana binası 2 bin 484 metrekare, kalorifer ve depo 173 metrekare olmak üzere toplam 2 bin 654 metrekare kapalı alana sahiptir. Bu bina 3 bölüm ve 240 öğrenci kapasitelidir. Bina asansörlü olup dershaneler, laboratuvarlar, kütüphane, mutfak, yemekhane, kafeterya, 150 kişilik konferans salonu, akademisyenlerin ve personelin idare odaları ve depodan oluşmaktadır. Bina, KDV dahil 2 milyon 313 bin 980 TL’ye mal olmuştur.” ifadeleri yer aldı. Metnin okunmasının ardından teslim tesellüm protokolü, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ile Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın onur şahitliğinde AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, İBV Başkanı Ahmet Baysal ve Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ tarafından imzalandı.

  Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, rahmetli İzzet Baysal’ın 1992 yılında büyük emeklerle kurduğu Üniversitemizi geliştirmek için yoğun bir çaba ve gayret içerisinde olduklarını ifade ederek, “Göreve geldiğimizden bu yana her alanda 2 kat gelişme gösteren Üniversitemizde öğrenci sayımız 16 binlerden 27 binlere kadar çıkmıştır. 100’ü aşkın yeni bölüm ve program eğitim öğretime başlamıştır. Bu tabii çok kolay olmuyor. Bütün bunların tek bir amacı var, bu amaç ise AİBÜ’yü eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmalar alanında hak ettiği yere getirmek.” diye konuştu.

  ‘Seben’e En Az 2 Bölüm Daha Getirmeyi Hedefliyoruz’

  Konuşmasında ilçelerde yüksek okul açmanın ve teşkilatlanmanın zorluklarına da değinen Rektör Coşkun, “Şunu söylemeliyim ki Edirne’den Van’a Samsun’dan Hatay’a ülkemizin her santimetrekaresine biz eğitim hizmeti götürmek mecburiyetindeyiz. Bu şuurla ve azimle ama kaliteden de ödün vermeden bu hizmeti illerimizde ve ilçelerimizde yapmak durumundayız.” dedi. İzzet Baysal Vakfı’nın büyük emeklerle yaptırdığı öğrenci yurdunun da gelecek yıl tamamlanmasının ardından Seben İzzet Baysal MYO’ya en az iki bölüm daha getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Rektör Coşkun, “Bölümlerden biri tarımla ilgili olacak. Çünkü Üniversite olarak Seben’in tarımıyla çok ilgileniyoruz. Ayrıca yine ilçenin tarımıyla ilgilenebilecek bir araştırma uygulama merkezi branşını da Seben’e getirme çalışmalarımız var. Aynı zamanda öğrencilerin çok tercih ettikleri ve mezun olduklarında kolaylıkla iş bulabildikleri bir bölümü de Seben’e getirme hedefimiz var. Bu yılın sonuna kadar çalışmalarımızı tamamlamayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

  Ahmet Baysal: ‘Son Derece Mutlu ve Gururluyum’

  İBV Başkanı Ahmet Baysal ise, ‘İzzet Baysal’la ne kadar övünsek, O’nu ne kadar rahmetle ansak görevimizi yerine getirmiş olmayız.” diyerek başladığı konuşmasında, “Önce büyük emeklerle Bolu’ya eğitim ve sağlık eserleri kazandıran amcamı rahmetle ve saygıyla anıyor, böyle bir görevi bana ve Bolululara devrettiği için son derece mutlu olduğumu söylemek istiyorum. Rahmetli büyük dedelerim adına, Kuzgölcük’te yaşamış Hacı Kara Ahmet Kuzgölcüklü dedemin adına buraya bir eser yaptırma fırsatı bulduğumuz için de son derece mutlu ve gururluyum.” dedi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

  Ahmet Baysal, konuşmasının ardından İBV Mütevelli Heyeti Üyelerini kürsüye davet etti. Duygu ve düşüncelerini dile getiren vakıf üyeleri de konuşmalarında merhum İzzet Baysal’ı hayırla yad ederek, O’nun düşünce ve felsefesini anlamanın önemine dikkat çektiler. Ardından Ahmet Baysal’a Rektör Coşkun tarafından teşekkür plaketi ile prodüksiyonu AİBÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan ve Ahmet Baysal’ın kendi anlatımıyla hayatının ve anılarının yer aldığı Ahmet Baysal belgeseli CD’si takdim edildi. Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ da Ahmet Baysal’a hediye takdiminde bulundu.

  Zahteroğulları: ‘İzzet Baysal, İnsana Yapılan Yatırımın Kıymetini İyi Biliyordu’  

  Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ise, İzzet Baysal’ın ülkemiz ve Bolumuz için önemine değinerek, “İzzet Baysal ülkemizin önemli sanayicilerinden biriydi. Düşünüyorum da niye Bolu’ya bir sanayi kuruluşu yapmadı da bütün hizmetini ve yatırımını eğitime ve sağlığa adadı. Çünkü bu daha kalıcı. İnsana yapılan yatırımın ne kadar kıymetli olduğunu o engin tecrübesiyle, dünya görüşüyle, derin ufkuyla iyi biliyordu. İsteseydi bir fabrika kurmak hepsinden daha kolay olurdu. Bu nedenle buradaki MYO’da başka bir anlam ifade ediyor.” şeklinde konuştu.

  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise, İBV’ye çabaları ve gayretleri için teşekkür ederek, “Ölmeyecek bir yapı kurmuş İzzet Baysal babamız. Dünya’da böyle bir insan var mı? Ben bilmiyorum. Allah, her ile O’nun gibi hayırseverler nasip etsin. Allah, İzzet Baysal Vakfı’nı daim eylesin ve bu eserlerin yapılmaya devam etmesini Bolumuza nasip etsin.” dedi.

  Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ da, her zaman Üniversitemizin bir yüksek okulunu Seben’e kazandırma hayallerinin olduğunu ve bunun bugün gerçekleştiğini belirterek, çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.

  Konuşmaların ardından AİBÜ Seben İzzet Baysal MYO’nun açılışı protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek yapıldı. Protokol üyeleri daha sonra yüksek okulu ve dersliklerini gezdiler. Okulun meyve bahçesini gezen gruba, burada İBV Mütevelli Heyeti Üyesi Şerafettin Erbayram tarafından bilgi verildi ve bahçeden toplanan elmalar ikram edildi. Erbayram, bahçede, uluslararası alanda en yüksek fiyata sahip olanlar ile ihracata dayalı olan 9 çeşit elmanın olduğunu kaydederek, 10 bin metrekarelik alanda 1 yıl önce dikilen ağaçların damlama sulama sistemiyle sulandığını da sözlerine ekledi.

  AİBÜ Seben İzzet Baysal MYO Akademik Yılı Açılışı Gerçekleştirildi      

  Tören kapsamında AİBÜ Seben İzzet Baysal MYO Akademik Yılı da, Ahmet Baysal’ın ‘Amcam İzzet Baysal’ konusunda verdiği dersle başladı. Baysal, mütevazılığından tasarruf anlayışına ve çalışkanlığına kadar geniş bir yelpazede değerlendirdiği amcası İzzet Baysal’ın her zaman Bolu sevdasıyla çalıştığını vurguladı ve gençlerden İzzet Baysal felsefesini öğrenmelerini ve paylaşmalarını istedi.

  Törenden Notlar…      

  Törende, Seben İzzet Baysal MYO folklor ekibinin halk oyunu gösterisi sunuldu. Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz ile Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’den gelen tebrik mesajları okundu.

  Önceki İçerikUzaktan Eğitim Sistemi Bilgilendirme Toplantısı
  Sonraki İçerikErken Çocuklukta Montesorri Eğitim Uygulamaları Sempozyumu