AİBÜ Rektörlüğü Başsağlığı Mesajı

  1998-2002 yılları arasında Üniversitemiz Rektörlüğü görevinde bulunan Prof. Dr. Nihat Bilgen’in vefat ettiğini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.

  Merhumun naaşı, yarın (09.01.2016 Cumartesi) ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından, Ankara Karşıyaka mezarlığında defnedilecektir.

  1931’de Mersin’de doğan Prof. Dr. Nihat BİLGEN, Kayseri ili İncesu nüfusuna kayıtlıdır. İlk öğrenimini İncesu ilkokulunda, orta öğrenimini Kayseri Lisesi’nde tamamladıktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsünü bitirdi. Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünde kamu yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’nde Deneme Liseleri, İngiltere’de Eğitim Yönetimi alanlarında ihtisas yaptı. Hacettepe Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yüksek lisans, Ankara Üniversitesi’nde aynı alanda doktora derecesi aldı. Bilgen, 1988 yılında doçent, 1994 yılında profesör oldu.

  Kars Lisesi’nde öğretmen olarak göreve başlayan Bilgen, Bursa Işıklar Lisesi’nde askerlik görevini tamamladıktan sonra Nevşehir Lisesi’ne atandı. 1965 yılında Planlama Şubesi Müdür Yardımcısı olarak göreve başladığı Milli Eğitim Bakanlığı merkez örgütünde sırasıyla; Öğretmen Okulları Genel Müdür Yardımcılığı, Hizmet İçi Eğitim Dairesi Başkanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu Üyeliği, Mesleki ve Teknik Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü, Amerika Bölgesi Öğrenci Müfettişliği, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. 1994-2002 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Bölüm Başkanı, Eğitim Fakültesi Dekanı, Rektör Vekili ve Rektör olarak görev yapan Bilgen, 2004-2006 yıllarında da Kazakistan’daki Süleyman Demirel Üniversitesi rektörlüğü görevini yürüttü.

  Üniversitemizin gelişmesinde çok büyük hizmetleri bulunan kıymetli hocamıza Allah’tan rahmet diliyor, ailesi ve tüm üniversite mensuplarımıza sabır ve başsağlığı diliyoruz.

  AİBÜ Rektörlüğü

  Not: Cenaze töreni için yarın (09.01.2016 Cumartesi) Saat: 11:00’de Rektörlük önünden araç kaldırılacaktır.

   

   

  Önceki İçerikAİBÜ Rektörlüğü Basın Açıklaması
  Sonraki İçerikAİBÜ Rektörlüğü Taziye Mesajı