AİBÜ Rektörlüğü Basın Açıklaması

  13 Mart 2016 tarihinde, Ankara’da gerçekleşen ve Milli birlik ve bütünlüğümüzü hedef alan terör saldırısı tüm milletimizi ve devletimizi olduğu gibi üniversitemiz camiasını da derinden üzmüştür. Saldırı, üniversitemiz Rektörlüğü tarafından en ağır şekilde kınanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır.

  14 Mart 2016 günü bazı sosyal medya hesaplarında ve yerel gazetelerde Üniversitemizin bir fakültesinde Türk Bayrağının astırılmadığına ve indirildiğine ilişkin haberler yer almıştır. Bunun üzerine konu derhal incelenmiş olup; bayrağın hiçbir makama bilgi verilmeden ve izin alınmadan asıldığı, izinsiz asılan Bayrağın daha sonra fakülte yetkilileri tarafından; bu tip olaylarda ulusal yas ilan edilmesi ve buna bağlı olarak bayrakların yarıya indirilmesi uygulamasının da olduğu dikkate alınarak hassasiyet gösterildiği ve muhafaza edilmek üzere alındığı anlaşılmıştır.

  Malum olduğu üzere Türk Bayrağı kutsaldır ve Kanunla korunmuştur. Bayrağın resmi kurumlarda kullanımı mevzuatla tanımlanmıştır.

  Bazı basın ve yayın organlarında talihsiz ve haksız bir şekilde tek taraflı olarak yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

  Türk Bayrağına saygı ve bağlılık konusu Üniversitemizin kurumsal kimliği, yöneticileri ve mensupları için izahtan varestedir.

  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

  Önceki İçerikAİBÜ’de 14 Mart Tıp Bayramı Programı Düzenlendi
  Sonraki İçerikSağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kısmi Zamanlı Öğrenci İlanı