AİBÜ Rektörlüğü Basın Açıklaması

  Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun yapmış olduğu özel yetenek sınavının sonuçlarının açıklanması ile ilgili 31/08/2015 tarihinde yerel basın yayın organlarında yer alan haberlere ilişkin açıklama yapılmasına lüzum görülmüştür.

  24-27 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılan özel yetenek sınavlarına toplam 544 erkek, 110 kadın aday katılmıştır. Sınav, Yüksekokulumuzun Beden Eğitimi Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük Eğitimi olmak üzere 3 bölümü için yapılmıştır. Sınav sonuçları erkek ve kadın adaylar için kontenjan dahilinde ayrı ayrı hesaplanmıştır. Basın yayın kuruluşlarına konu olan haber, Antrenörlük Eğitimi erkek adaylar listesinde matematiksel hesaplamanın yeniden yapılması ve listenin düzeltilmesiyle ilgilidir.

  Yüksekokulumuz sınavı tamamen şeffaf bir ortamda yapılmış olup, çevrimiçi kamera sistemi ile tüm aday ve yakınlarının sınav ortamını izlemesi sağlanmıştır. Bu bağlamda tüm öğrenci adayı katılımcıların sınavları ve dereceleri kayıt altına alınmakta ve saklanmaktadır. Sınav sonuçları açıklanmadan şeffaflık ilkesine uygun olarak tüm adayların göstermiş oldukları performans verileri ve yapılan değerlendirmeler Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu internet sitesinde 24 saat boyunca kontrol edilmesi ve olası hataların düzeltilebilmesi amaçlı tüm kamuoyunun dikkatine sunulmak üzere yayınlanmıştır. Kontrol süreci bittikten sonra sıralamanın oluşması için titiz bir biçimde ekip halinde çalışılarak listeler oluşturulmakta ve yine aynı sitede sonuçlar açıklanmaktadır. Her aşaması şeffaflık ve büyük bir titizlik içerisinde yürütülen bu süreçte Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokul müdürlüğüne yapılan tüm itirazlar değerlendirilmekte ve itiraz sahiplerine gerekli açıklamalar tek tek yapılmaktadır. Tüm süreçlerin kamuoyuna açık bir biçimde yürütülmesi ilkesiyle hareket eden kurumumuzun tek amacı geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin emeklerinin tam ve doğru karşılığının verilmesini sağlamaktır.

  Nitekim yukarıda belirtilen şeffaf sınav süreci politikasının bir gereği olarak, 28/08/2015 tarihinde sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında bir adayın başvurusu ile Antrenörlük Eğitimi Bölümü erkek aday listesinde tespit edilen matematiksel hesaplama hatası düzeltilmiş ve sıralama listesi revize edilmiştir. Revize edilen belgeler dikkatle incelendiğinde adayların veri puanlarında hiçbir değişiklik olmadığı, yalnızca hesaplamanın düzeltilmesi neticesinde sıralamanın değiştiği kolayca anlaşılabilir. Sıralamanın değişmesiyle ortaya çıkabilecek tüm yanlış anlaşılmalar göze alınarak dürüstlük, şeffaflık ve adil olma adına gerekli adımlar atılmıştır. Yapılan bu işlemde herhangi bir usulsüzlük söz konusu değildir.

  Yüksekokul müdürlüğümüz aracılığı ile bu durumdan etkilenen adaylara telefonla ulaşılarak bilgi verilmiş ve ulaşılan adaylara oluşan durum ile ilgili üzüntülerimiz dile getirilmiştir. Konuyla ilgili yüksekokulumuza başvuruda bulunan herkese gerekli açıklamalar titizlikle yapılmış ve yapılmaktadır. Ayrıca 24-27 Ağustos 2015 tarihinde AİBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun yapmış olduğu özel yetenek sınavı ile ilgili tüm belgeler ve görüntüler gerektiğinde yasal mercilere sunulmak üzere saklanmaktadır.

  AİBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ailesi kendini spor eğitimine adamış tüm personeli ve öğrencileri ile birlikte gerek sportif ve gerekse akademik alanlarda önemli başarılara imza atmış ve atmaya devam edecektir. Bu başarının altında yatan sebep özverili çalışma ile karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı, şeffaf, dürüst ve adaletli yönetim anlayışından ödün verilmemesidir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  AİBÜ Rektörlüğü

  01.09.2015

  Önceki İçerikAİBÜ Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Eğitsel Oyun Gösterisi
  Sonraki İçerikMengen Kız Yurdu Başvuru Sonuçları